Skocz do zawartości

Nawożenie.


 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Witma

Chciałbym sie dowiedzieć czy odpowiednio nawoże i bym prosił o rady . Akwarium 112l . Podłoże bazalt w nim kulki gliniano-torfowe . Oświetlenie 2x18W T8 oraz 1x24W T5 ( od przodu 10 000k potem 6400k i na końcu 4000k ) Co2 z butli . Co tydzień robie podmiane i uzupełniam azot , fosfor , potas.

Utrzymuje wyniki

No3 - 20-30 mg/l

Po4 - 2 mg/l

Fe - 0,2-0,3 mg/l

No i potas daje 21 ppm co tydzień.

Zdjecia moj-podwodny-swiat-roslinne-patryk-t45362-30.html

 

Proszę o rady czy dobrze nawoże.

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Łoren wg. tego co mówisz, hmmmmmmmmm nie rozumiem 1 rzeczy, jak mierzysz K - Potas, kolego potas jest nie mierzalny, jedynie teoretycznie możesz zakładać jego wartość i uzupełniać ją o taki stan, który chcesz, ale to teoria.

Poza tym po podniesieniu Fe wybijają krasnorosty, których chyba nikt z nas nie chce w akwarium :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

kolego potas jest nie mierzalny,

No nie wiem...według mnie jest - takie badanie trochę kosztuje ale nie jest to niemożliwe , natomiast potas daje się wyliczyć i nie stanowi to problemu.

Ogólnie przyjęte zasady nawożenia i utrzymanie prawidłowego stosunku N:P:K nazywanego inaczej stosunkiem Redfielda - co w praktyce stosowania soli w nawożeniu - oznacza utrzymanie NO3:PO4 : K+ w proporcjach jak 10:1:20 . Z postu kolegi powyżej ,jasno chyba wynika że w związku z jego poziomem NO3 - 20-30mg/l należałoby podnieść dozowanie potasu (który obecnie dozowany jest w ilości 21mg/l ) a więc chcąc zachować właściwe proporcje w/w pierwiastków dawkowanie potasu powinno się podnieść - to chyba niezbyt skomplikowane jak sądzę ?

Poza tym po podniesieniu Fe wybijają krasnorosty, których chyba nikt z nas nie chce w akwarium

To mnie bardzo zainteresowało - mógłbyś nieco rozwinąć temat?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mi chodzi o to, że testy "na potas" są bardzo drogie i się tego raczej nie stosuje. No chyba, że ktoś śpi na pieniądzach :D. Ale jest to do sprawdzenia, źle ująłem, mój błąd, jednak nie wydaje mi się, żeby kolega Patryk wydawał sporą kwotę na testowanie potasu.

 

Natomiast jeśli chodzi o Fe, za każdym razem, gdy go przedobrzyłem objawiało się to wysypem pędzelkowatego glona - popularnego "krasnala" i wystarczyło, że podniosłem go do 0.4, reszta parametrów była dobra. Chyba, że był nieodpowiedni stosunek jednego pierwiastka do drugiego.

 

Ale każdy zbiornik jest przecież inny i nie można do wszystkich podchodzić w ten sam sposób nieprawdaż :?:

 

Ja napisałem to, co zaobserwowałem na swoim :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

CZyli potasu powinienem mieć 40-60 ppm ?

Tak by wynikało z części teoretycznej - wiąże się to z podniesieniem także magnezu.... ale tu uwaga ! jeśli masz wodę o wysokiej twardości węglanowej to trzeba będzie pójść w drugą stronę - obniżanie poziomu NO3 i PO4 a nie podnoszenie potasu .Z mojej praktyki wynika, że potas jeśli jest wyżej od azotu o 50% jest wystarczający choć teoria mówi żeby to było dwa razy tyle . Wszystko teraz zależy od tego jaki masz poziom NO3 w wodzie kranowej i jaka jest jej twardość węglanowa (KH). Jeśli wysokie ok 15 dKH to trzeba będzie zjeżdżać w dół z azotem jeśli niskie KH to można podnieść potas i podnieść magnez.

Ale każdy zbiornik jest przecież inny i nie można do wszystkich podchodzić w ten sam sposób nieprawdaż

Prawdaż :D

Natomiast jeśli chodzi o Fe, za każdym razem, gdy go przedobrzyłem objawiało się to wysypem pędzelkowatego glona - popularnego "krasnala" i wystarczyło, że podniosłem go do 0.4, reszta parametrów była dobra. Chyba, że był nieodpowiedni stosunek jednego pierwiastka do drugiego.

A ja myślę ze to nie krasnale - tylko glony z rodzaju Compsopogon które są bardzo podobne do krasnorostów - a stosowanie wyższych dawek żelaza powodowało zwiększone zapotrzebowanie roślina na fosfor - jeśli go było za mało pojawiały się własnie te glony - żelazo i fosfor są ściśle od siebie zależne . Możesz zrobić eksperyment - utrzymywać żelazo na stałym poziomie i zaprzestać podawania fosforu - daję gwarancje ze ten glon Ci się pojawi - i jak zaczniesz podawać fosfor - zniknie - przećwiczyłem to na sobie kilka razy i w zasadzie jestem pewny tego co piszę - z krasnorostem tak łatwo nie ma...panie kolego :D
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Łoren teraz utwierdziłeś mnie w tym dokładnie, ale u mnie na odwrót jest właśnie fosforu mam ideał i jak zacznę lekko eksperymentować z żelazem to dzieje się dokładnie to co opisałeś, kurcze mi się wydawało cały czas, że to krasnale, ale możesz mieć rację. Ten glon wygląda jak pędzelek do malowania farbkami :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

utwierdziłeś mnie w tym dokładnie, ale u mnie na odwrót jest właśnie fosforu mam ideał i jak zacznę lekko eksperymentować z żelazem to dzieje się dokładnie to co opisałeś,

dzieje się tak dlatego że zależność fosfor-żelazo działa w dwie strony - gdybyś podniósł fosfor i podniósł żelazo nic by się nie działo - a rośliny ruszyłyby z kopyta - to jest tzw limitowanie wzrostu roślin - w Twoim przypadku fosforem - Takich czynników limitujących jest bardzo dużo - może to być każdy pierwiastek makro a z mikro żelazo , może to być tez np światło. Tak więc zmiennych jest bardzo dużo stąd nikt nie wynalazł jednego wzorca nawożenia i to co sprawdziło się w jednym akwarium wcale nie musi sprawdzić sie gdzie indziej - oczywiście są pewne wzorce żeby mniej więcej nadać odpowiedni kierunek - reszta to już kwestia doświadczeń na własnym zbiorniku.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A widzisz, dlatego ja też nakierowałem Patryka na początku co i jak, a przynajmniej tak mi się wydaje. :) Jesteś jedną z nielicznych osób, które również gadają z sensem, bo jak widzę niektórych i bzdury, które wypisują to mi ręce opadają :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No tego mi właśnie brakowało :) świetny post. Cały czas się zastanawiałem nad podawaniem ilości K a teraz mam jasność co i jak. Zapytam się jeszcze jaka powinna być zależność między K a Mg ? ile trzeba podnieść Mg? jeśli NO3 mam 15ppm to K podaję 30ppm a co z tym nieszczęsnym Mg? ehh widać że jeszcze mało wiem ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witma

Chciałbym sie dowiedzieć czy odpowiednio nawoże i bym prosił o rady . Akwarium 112l . Podłoże bazalt w nim kulki gliniano-torfowe . Oświetlenie 2x18W T8 oraz 1x24W T5 ( od przodu 10 000k potem 6400k i na końcu 4000k ) Co2 z butli . Co tydzień robie podmiane i uzupełniam azot , fosfor , potas.

Utrzymuje wyniki

No3 - 20-30 mg/l

Po4 - 2 mg/l

Fe - 0,2-0,3 mg/l

No i potas daje 21 ppm co tydzień.

Zdjecia moj-podwodny-swiat-roslinne-patryk-t45362-30.html

 

Proszę o rady czy dobrze nawoże.

Pozdrawiam

 

Patryk , od 2 tygodni utrzymuję parametry na takim samym poziomie jak Ty (z resztą o tym wiesz :D ) I powiem szczerze że rośliny wystrzeliły do góry i to bardzo mocno. Już po pierwszym tygodniu zielenica na szybach była praktycznie niezauważalna a wcześniej bywało różnie , glony nitkowate wycofały się dosłownie po kilku dniach jest naprawdę super , myślę że takie utrzymanie parametrów jest oki i nie ma co eksperymentować.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zapytam się jeszcze jaka powinna być zależność między K a Mg ? ile trzeba podnieść Mg? jeśli NO3 mam 15ppm to K podaję 30ppm a co z tym nieszczęsnym Mg?

Cytuję tu siebie z tematu nawozenie-roslin-w-akwariach-ht-high-tech-wersja-radosna-t46371.html

Potas, K – 10-20 i więcej mg/l. Zazwyczaj w stosunku do azotu K:N jak 2:1 jednak za duża ilość potasu blokuje przyswajanie magnezu i wapnia ( istotne przy stosowaniu wody miekkiej lub RO).

Żeby nieco rozjaśnić - na twardość węglanową (KH) mają głównie wpływ sole wapnia i magnezu - im jest ich więcej tym woda ma ten parametr KH wyższy - jesli tak jest to znaczy ze soli magnezu mamy pod dostatkiem i właściwie nie ma potrzeby dodatkowego nawożenia magnezem jako takim - dostarczamy go w znacznych ilościach wraz z podmienianą wodą - inaczej sprawy się mają kiedy stosujemy wodę RO - tam nie ma nic ...no prawie nic...i wtedy właściwe nawożenie magnezem musi być już brane pod uwagę . Dobrym , skutecznym sposobem jest używanie wody RO wzbogaconej mineralizatorami przy pomocy których zapewniamy sobie takie parametry jakie są nam potrzebne.Wtedy tylko dbamy tak naprawdę o poziom NO3 , PO4 i poziom mikro .

Magnez, Mg – 15-30 mg/l. Ważne jest tu aby stosunek Ca do Mg wynosił około 4:1. Dlatego nie powinno się schodzić z twardością do minimalnych ilości bo wtedy rośliny będą cierpaiły na braki wapnia przy nawożeniu magnezem. Zbyt duża ilość magnezu blokuje przyswajanie potasu.

Tu odsyłam do tego co napisałem powyżej - jeśli używamy wody kranowej o dużej twardości węglanowej problemu nie ma im woda bardziej miękka tym to uzupełnianie magnezu powinno być większe - kalkulatory zazwyczaj konstruowane są pod wodę RO (bo do czegoś trzeba się odnieść) więc i podawane ilości Mg wynikające z kalkulatorów są wyższe niż potrzeby przeciętnego akwarysty który stosuje wodę wodociągową. Do tego wszystkiego widzimy ze widełki stosowanych ilości są bardzo duże ponieważ wymagania akwariów są bardzo różne.

Zależności jak widać jest dużo więcej i każdy z pierwiastków ma jakieś tam oddziaływanie na pozostałe. Dlatego nawożenie nie jest tak banalnie prostą sprawą i podejście do zagadnienia - pójdę do sklepu i kupię "najlepszy" nawóz - to załatwi moje problemy - jest założeniem błędnym ,z tego też powodu nigdy nie doradzałem kupowania gotowych mieszanek nawozowych makro . Z mikro sprawy mają się troszkę inaczej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ok no to wydaje mi się to jasne ;) zmierzyłem KH i wyszło mi 5'd czyli niewiele. Miałem wczoraj trochę więcej czasu i przeczytałem na spokojnie wszystkie wiadomości jakie dostałem od Ciebie i znalazłem coś takiego "np NO3-10 , PO4 - 1. K+ -20mg/l Mg+ - 3mg/l" a w tym poście piszesz 15-30mg/l i teraz tak się zastanawiam w którym przypadku nastąpiła pomyłka ? Przypuszczam że w pierwszym wypadku zabrakło zera ale wolę się upewnić ;) .

"rośliny będą cierpaiły na braki wapnia przy nawożeniu magnezem" czyli w sumie wychodziłoby na to że musiałbym dozować i Mg i Ca. Da się to jakoś wyliczyć bo z tego co na szybko zerknąłem Ca w kalkulatorze nie ma.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W żadnym przypadku nie było pomyłki - mowa o 15-30mg/l - to widełki w których zazwyczaj powinna się mieścić nasza woda - w kalkulatorze w zakładce "podstawowe" jako wartości domyślne podstawione zostały ilości występujące najczęściej w wodach Podkarpacia - wody twarde o wysokiej zawartości magnezu KH- często powyżej 10 - dlatego też mowa tu o nawożeniu dodatkowym w ilości 3mg/l . Natomiast w zakładce "makro" wzorzec to woda RO - gdzie zawartość soli magnezu i wapnia = 0 (KH - 0) stąd tak duże rozbieżności. W tej zakładce można policzyć także nawożenia wapniem i magnezem i wzrosty twardości węglanowej . Ten kalkulator ma spore możliwości :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No i nie wiem dlaczego zaczeły w nieiwelkiej ilości pojawiać sie twarde nitki. Czy to może być powód że za mało daje co2 ?

Możliwe że tak - gdybyś podał KH i Ph można określić poziom rozpuszczonego CO2 choć twarda nitka czasami pojawia się nawet wtedy kiedy wszystkie parametry są ok - możliwe także że coś jest nie tak ze światłem.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...