Skocz do zawartości

Czy woda może stracić "termin przydatności" ?


Nerv
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Czy woda ( kranówka ) może stracić "termin przydatności" pod względem jej zastosowania w akwarystyce ?

 

Chodzi mi o to, że na internecie było napisane coś takiego że im dłużej woda stoi tym jest lepsza dla ryb.

 

A co by było, gdyby taką kranówkę wlać do butelki, szczelnie zakręcić i wstawić do szafy ( xD ) na kilka miesięcy. czy wtedy byłaby zdatna do użycia ? Byłaby lepsza od kranówki odstanej 3-4 dni ?

 

Ps. pytanie zadane z czystej ciekawości

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja tak zostawiałem wodę na podmianę i wszystko jest OK, a rybki na pewno będą się lepiej czuły

Na kilka miesięcy? Kolejne kuriozum...

 

Najlepsza odstana woda to taka 24-48h. Jeśli jest ozonowana to można lać prawie od razu.

Dlaczego dłużej "trzymana" woda niekoniecznie musi się nadawać? Ano dlatego, że zachodzą w niej dokładnie takie same procesy co w dojrzewającym baniaku i jej parametry nie muszą być wcale dobre.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Atreyu, ale nam chodzi o całkowite zaciemnienie, zapewnienie chłodu (bo to w końcu szafa), a w wodzie wiele procesów nie zajdzie, ponieważ głównie polegają one na promieniach ultrafioletowych.Wszechobec raczej wiadomo, że ze światła słonecznego one się biorą.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nawet woda destylowana ma termin ważności a to ze względu na możliwe ilości minerałów w jej składzie. Jeżeli są minerały i są bakterie to jest rozmnażanie bakterii i ich śmierć i zachodzą procesy jak w akwarium tylko na mniejsza skalę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Czy mieszanka około70-80%wody Ro i pozostałe kranówki może stać w beczce zamkniętej lecz z trzema dziurami o średnicy około 1,5cm przez trochę ponad tydzień ?Siostra miała przyjęcie i nalałem wodę po czym nie starczyło mi czasu na podmianę.W akwa zamontowałem nowo kupiony filtr wewnętrzny który przez ten dosyć długi czas nie podmieniania wody szybciej dojrzał.Zdążyłem jedynie wyczyścić szyby.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wodę należy podmieniać,( ja podmieniam 15% co 10 dni) najważniejsza jest systematyka podczas tej czynności. Nie należy podmieniać dużych ilości ze względu na wahania parametrów wody oraz możliwość pojawienia się pierwotniaków. Gdy podmiany są systematyczne, a filtracja i napowietrzanie wystarczające woda nie straci "terminu przydatności" ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gowar :D nie chodzi o to xD :o:shock:

I woda... traci termin przydatności ;)

Jeżeli jest zamknięta, to nadal się wszystko rozwija, są zakwity itd. może jest to ograniczone tym, co się znajduje w zbiorniku, ale otwarty zbiornik, nawet jeżeli przez długi czas miałby dobre pH itd. to i tak wyparuje i na nic się nie przyda ta woda :twisted:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...