Skocz do zawartości

240l Pomoc w obsadzie


piczu14
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Witam. Planuję niedługo założyć nowe, większe akwarium(stare mam 50l). Będzie miało wymiary standardowe 120x40x50h. Sprzęt to filtr Tetra EX 700, dwie grzałki aquael 150W i 100W, pokrywa ze świetlówkami 2x30W aqua-glo i flora-glo. Na dno pójdzie ciemny żwir i plaża z piachu. Akwarium będzie gęsto obsadzone roślinami z dużą ilością kryjówek i pierzastych roślin, będzie kilka korzeni.

 

Planuję takie rośliny:

Eleocharis acicularis

Glosi

microsorcium

Rogatek

Hygrophila polysperma

Ludwigia repens

Cryptocoryne wendtii green/Brown

Wgłębka

Hydrocotyle leucocephala

Nurzaniec

Mchy

Anubias

 

I proszę o pomoc w doborze obsady. Zastanawiałem się nad taką:

 

-skalar 4szt. (oddam dwie, jeśli dobierze się para)

- miedzik obrzeżony 30szt

- otosek 10szt

- bocja pręgowana 8szt

- pielęgniczka ramireza 1+1

 

Na początek wpuszczę jeszcze 5 RC, bo chcę sprawdzić, czy przeżyją potem z taką obsadą.

Czy taka obsada będzie w porządku?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na co Ci ta bocja ? Bez niej masz ładną Amerykę Południową. Strzel zamiast niej jakieś fajne kiryski z 12 sztuk to unikniesz ewentualnych problemów związanych z niezgodnością warunków optymalnych.

A to jest jakaś duża różnica dla wymaganych warunków pomiędzy bocją a kiryskiem?

 

Wg mnie proponowana obsada jest ok. No chyba, że chcesz mieć 1 kontynent.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Uważam, że spokojnie wystarczyłaby Ci jedna grzałka o mocy 150W. Jest to bezpieczniejsze rozwiązanie, a w akwarium i tak osiągniesz docelową temperaturę wody. Obsada jest ok, nie zmieniałbym nic, jeśli nie chcesz mieć rybek z jednego regionu świata :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przy odpowiednim opływie wody w akwarium, lepiej mieć grzałkę o mniejszej mocy. Ja w moim akwarium posiadałem 2 termometry po obu stronach akwarium i nie miałem wahań temperatury, chociaż grzałka była słabsza niż powinna. A bezpieczniejsze jest to dlatego, że kiedy masz awarię termostatu, to nie będziesz miał zupy rybnej w akwa :) rybki się po prostu nie ugotują :) ja zawsze brałem taką ewentualność pod uwagę ;) Na 240 litrów 150 W wystarczy w zupełności :) bo przeciez nie musisz na siłę pchać tam dwóch grzałek :D Kwestia tylko odpowiedniego ustawienia termostatu :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rozumiem. Ale tak czy siak muszę kupić grzałkę:) mam jeszcze pytanie, może nie w temacie, ale nie chcę zakładać nowego tematu:) Zastanawiam się nad świetlówkami Philips Aquarelle i jeszcze jakiejś o temperaturze 6500K. Czy takie oświetlenie (2x30W) wystarczy, aby rośliny rosły, czy dołożyć jeszcze jedną T5 39W?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Uważam, że dwie świetlówki po 30 W każda, to trochę za mało ;) dobrze byłoby gdybyś dorzucił tą 39-tkę :) I pamiętaj o nawożeniu roślin :) to podstawa, żeby roślinki były zdrowe i rosły :) Na pewno któryś z forumowiczów poleci Ci odpowiednie nawozy :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...