Jump to content

240l Pomoc w obsadzie

piczu14
 Share

Recommended Posts

Witam. Planuję niedługo założyć nowe, większe akwarium(stare mam 50l). Będzie miało wymiary standardowe 120x40x50h. Sprzęt to filtr Tetra EX 700, dwie grzałki aquael 150W i 100W, pokrywa ze świetlówkami 2x30W aqua-glo i flora-glo. Na dno pójdzie ciemny żwir i plaża z piachu. Akwarium będzie gęsto obsadzone roślinami z dużą ilością kryjówek i pierzastych roślin, będzie kilka korzeni.

Planuję takie rośliny:

Eleocharis acicularis

Glosi

microsorcium

Rogatek

Hygrophila polysperma

Ludwigia repens

Cryptocoryne wendtii green/Brown

Wgłębka

Hydrocotyle leucocephala

Nurzaniec

Mchy

Anubias

I proszę o pomoc w doborze obsady. Zastanawiałem się nad taką:

-skalar 4szt. (oddam dwie, jeśli dobierze się para)

- miedzik obrzeżony 30szt

- otosek 10szt

- bocja pręgowana 8szt

- pielęgniczka ramireza 1+1

Na początek wpuszczę jeszcze 5 RC, bo chcę sprawdzić, czy przeżyją potem z taką obsadą.

Czy taka obsada będzie w porządku?

Na co Ci ta bocja ? Bez niej masz ładną Amerykę Południową. Strzel zamiast niej jakieś fajne kiryski z 12 sztuk to unikniesz ewentualnych problemów związanych z niezgodnością warunków optymalnych.

A to jest jakaś duża różnica dla wymaganych warunków pomiędzy bocją a kiryskiem?

Wg mnie proponowana obsada jest ok. No chyba, że chcesz mieć 1 kontynent.

Dobrze wiem, że bocja jest z Azji :) A warunki optymalne dla tych ryb są bardzo zbliżone, jeśli nie takie same. Wolę bocje zamiast kirysków, bo nie chce mieć za dużo drobiu, chce mieć też większe rybki.

Uważam, że spokojnie wystarczyłaby Ci jedna grzałka o mocy 150W. Jest to bezpieczniejsze rozwiązanie, a w akwarium i tak osiągniesz docelową temperaturę wody. Obsada jest ok, nie zmieniałbym nic, jeśli nie chcesz mieć rybek z jednego regionu świata :)

Przy odpowiednim opływie wody w akwarium, lepiej mieć grzałkę o mniejszej mocy. Ja w moim akwarium posiadałem 2 termometry po obu stronach akwarium i nie miałem wahań temperatury, chociaż grzałka była słabsza niż powinna. A bezpieczniejsze jest to dlatego, że kiedy masz awarię termostatu, to nie będziesz miał zupy rybnej w akwa :) rybki się po prostu nie ugotują :) ja zawsze brałem taką ewentualność pod uwagę ;) Na 240 litrów 150 W wystarczy w zupełności :) bo przeciez nie musisz na siłę pchać tam dwóch grzałek :D Kwestia tylko odpowiedniego ustawienia termostatu :)

Rozumiem. Ale tak czy siak muszę kupić grzałkę:) mam jeszcze pytanie, może nie w temacie, ale nie chcę zakładać nowego tematu:) Zastanawiam się nad świetlówkami Philips Aquarelle i jeszcze jakiejś o temperaturze 6500K. Czy takie oświetlenie (2x30W) wystarczy, aby rośliny rosły, czy dołożyć jeszcze jedną T5 39W?

Uważam, że dwie świetlówki po 30 W każda, to trochę za mało ;) dobrze byłoby gdybyś dorzucił tą 39-tkę :) I pamiętaj o nawożeniu roślin :) to podstawa, żeby roślinki były zdrowe i rosły :) Na pewno któryś z forumowiczów poleci Ci odpowiednie nawozy :)