Jump to content

Nagłe pogorszenie się kondycji roślin


Recommended Posts

WItam. Moje akwarium to skromne 54 L, 0.6 w/l, podłoże na ziemi ogrodowej, nawożę aquapotassium i ferroactiv, podmiana co tydzień około 10 L. Roślinki pięknie rosły i się krzewuły, nie było mnie przrez jakiś czas w domu (tydzień), gdy wróciłem akwarium tak jakby stało w miejscu, nic nie urosło. Pogorszyła się kondycja Limnofilii i Nadwódki która wcześniej rosła jak chwast. Dodatkowo zaczęła mi gnić nowa roślinka, dokładnie korzeń, łodyga. Oto fotki :

Wygląda mi to na brak potasu ale nie chce lać nawozów na pałe żeby jeszcze gorzej nie narobić, żelazo w normie.

 

http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/5c6 ... 6db59.html

http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/677 ... 88a69.html

http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/05a ... 6c0ec.html

Link to comment
Share on other sites

Najprawdopodobniej rośliny wzięły cały azot i/lub brakło fosforu - potas mają jak piszesz - mikro także - Czas na nawożenie azotem i fosforem bo za chwile nic z nich nie zostanie. Trzeba zrobić testy na NO3 i PO4 i wtedy można coś myśleć dalej. Co z nawożeniem CO2 ewentualnie innymi substytutami węgla ?

Link to comment
Share on other sites

Obstawiam , że rośliny zeżarły cały zaot i fosfor lub jedno z nim. Tak jak kolega wzej pisze przydały by sie testy na po4 i no3. Musisz zachowac miedzy nimi prporcję P:N , 1:10 lub 1:16 ( drugą wersję biorę z podstaw spidera ) .

Link to comment
Share on other sites

Wydaje mi się że azot jest ok, mam sporo ryb i nie odmulad dokładnie dna... Jeśli to azot bądź fosfor to co podać ? Jeśli chodzi o sole to nie mam za bardzo o tym pojęcia i czasu ponieważ jestem w domu tylko na weekendzie ;/

Link to comment
Share on other sites

Mam dokładnie ten sam problem co Ty. Ziemia ogrodowa, wszystko pięknie, ładnie rosło no i po jakimś czasie zaczęło wszystko padać.

Obecnie rośliny sa na wymarciu, za 2 dni robie restart. Nowa ziemia, kupuje sole, oczywiscie test na PO4 juz kupiony, jeszcze brakuje mi na NO3. Do tego wsyzstkiego plaga glonów nitkowatych.

To mnie przerosło, zaczynam od nowa z nowym mam nadzieje dobrym nawożeniem.

Link to comment
Share on other sites

Musisz zachowac miedzy nimi prporcję P:N , 1:10 lub 1:16 ( drugą wersję biorę z podstaw spidera ) .

Nie wprowadzajmy zamieszania mówimy o nawożeniu w tym przypadku NO3 i PO4 czyli azotanami i fosforanami i ich stosunek ma się mieć jak NO3 -10 : PO4 - 1. Jeśli teraz przeliczyć by to nawożenie na czyste pierwiastki tj N i P to ich stosunek wyniesie 16:1 - ale my nie nawozimy pierwiastkami w czystej postaci tylko ich związkami - to różnica zasadnicza.

Teraz co do

Wydaje mi się że azot jest ok, mam sporo ryb i nie odmulad dokładnie dna

Jeśli chcesz mieć akwarium poprawnie prowadzone to można to zrobić dwoma metodami - zgadywankami/wydawaniem się i przypuszczeniami że coś tam może być ok lub nie , albo zrobić testy i zastosować metody które są sprawdzone - wybór jest oczywiście po Twojej stronie.
Link to comment
Share on other sites

Zakupie te testy i sprawdze, ale nie w tym tygodniu bo nie mam możliwości ;/. Chce jakoś uratować te roślinki... Podałem Macro green Aqua Artu.

 

Przez cały czas podawałem tylko żelazo i potas. Żelazo w normie a potasu napewno jest sporo, azot powinny wytorzyć rybki wiec pozostaje FOSFOR którego wogóle nie ma w żadnym z tych nawozów. Co o tym sądzicie ? Jak podnieść jego posiom ? Podając macro green dodałem tez azot i potas wiec zwiekszylem stezenie wyszystkiego ;/

Link to comment
Share on other sites

pozostaje FOSFOR którego w ogóle nie ma w żadnym z tych nawozów. Co o tym sądzicie ? Jak podnieść jego posiom ?

Zakupić na aledrogo sól KH2PO4 - zrobić roztwór wg kalkulatora i nawozić
Link to comment
Share on other sites

No właśnie, ja nie mam wogóle pojęcia o solach ;/. Jeśli chciałbym przejść całkowicie na sole to jakie byś poradził ? Chodzi mi o wszystkie potrzebne do funkcjonowania akwarium. Kolejna sprawa, czy solami można nawozić co tydzień ? Nie ma mnie w domu od pon do piątku gdyż studiuje. Jak rozrobić te sole na potrzeby akwarium : 54L, 0,6 w/l, podłoże z ziemi ogrodowej.

 

Byłbym wdzięczny za rozpisanie tego bo nie chce popełnić błędu ;/

Link to comment
Share on other sites

Świetny artykuł, ale czy mógłbyś powiedzieć jakie konkretnie sole powinienem zakupic ? Nie wywnioskowałem dość zrozumiale konkretnych nazw soli... ;/ Czego potrzebuje do dobrze prosperującego akwarium ?

 

Znalażłem coś takiego : http://www.akwanawozy.com.pl/towar/35/m ... basic.html

 

Mógłby ktoś mi wiliczyć jak to rozpuścić ? Ile wody ? idt... zeby otrzymać odpowiednie stężenie w akwarium 54 L ? Najlepiej jakby można było podawać te nawozy co tydzień..

 

Byłbym bardzo wdzięczny za pomoc.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share

×
×
  • Create New...