Skocz do zawartości

Nagłe pogorszenie się kondycji roślin


 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

WItam. Moje akwarium to skromne 54 L, 0.6 w/l, podłoże na ziemi ogrodowej, nawożę aquapotassium i ferroactiv, podmiana co tydzień około 10 L. Roślinki pięknie rosły i się krzewuły, nie było mnie przrez jakiś czas w domu (tydzień), gdy wróciłem akwarium tak jakby stało w miejscu, nic nie urosło. Pogorszyła się kondycja Limnofilii i Nadwódki która wcześniej rosła jak chwast. Dodatkowo zaczęła mi gnić nowa roślinka, dokładnie korzeń, łodyga. Oto fotki :

Wygląda mi to na brak potasu ale nie chce lać nawozów na pałe żeby jeszcze gorzej nie narobić, żelazo w normie.

 

http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/5c6 ... 6db59.html

http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/677 ... 88a69.html

http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/05a ... 6c0ec.html

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Najprawdopodobniej rośliny wzięły cały azot i/lub brakło fosforu - potas mają jak piszesz - mikro także - Czas na nawożenie azotem i fosforem bo za chwile nic z nich nie zostanie. Trzeba zrobić testy na NO3 i PO4 i wtedy można coś myśleć dalej. Co z nawożeniem CO2 ewentualnie innymi substytutami węgla ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam dokładnie ten sam problem co Ty. Ziemia ogrodowa, wszystko pięknie, ładnie rosło no i po jakimś czasie zaczęło wszystko padać.

Obecnie rośliny sa na wymarciu, za 2 dni robie restart. Nowa ziemia, kupuje sole, oczywiscie test na PO4 juz kupiony, jeszcze brakuje mi na NO3. Do tego wsyzstkiego plaga glonów nitkowatych.

To mnie przerosło, zaczynam od nowa z nowym mam nadzieje dobrym nawożeniem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Musisz zachowac miedzy nimi prporcję P:N , 1:10 lub 1:16 ( drugą wersję biorę z podstaw spidera ) .

Nie wprowadzajmy zamieszania mówimy o nawożeniu w tym przypadku NO3 i PO4 czyli azotanami i fosforanami i ich stosunek ma się mieć jak NO3 -10 : PO4 - 1. Jeśli teraz przeliczyć by to nawożenie na czyste pierwiastki tj N i P to ich stosunek wyniesie 16:1 - ale my nie nawozimy pierwiastkami w czystej postaci tylko ich związkami - to różnica zasadnicza.

Teraz co do

Wydaje mi się że azot jest ok, mam sporo ryb i nie odmulad dokładnie dna

Jeśli chcesz mieć akwarium poprawnie prowadzone to można to zrobić dwoma metodami - zgadywankami/wydawaniem się i przypuszczeniami że coś tam może być ok lub nie , albo zrobić testy i zastosować metody które są sprawdzone - wybór jest oczywiście po Twojej stronie.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zakupie te testy i sprawdze, ale nie w tym tygodniu bo nie mam możliwości ;/. Chce jakoś uratować te roślinki... Podałem Macro green Aqua Artu.

 

Przez cały czas podawałem tylko żelazo i potas. Żelazo w normie a potasu napewno jest sporo, azot powinny wytorzyć rybki wiec pozostaje FOSFOR którego wogóle nie ma w żadnym z tych nawozów. Co o tym sądzicie ? Jak podnieść jego posiom ? Podając macro green dodałem tez azot i potas wiec zwiekszylem stezenie wyszystkiego ;/

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No właśnie, ja nie mam wogóle pojęcia o solach ;/. Jeśli chciałbym przejść całkowicie na sole to jakie byś poradził ? Chodzi mi o wszystkie potrzebne do funkcjonowania akwarium. Kolejna sprawa, czy solami można nawozić co tydzień ? Nie ma mnie w domu od pon do piątku gdyż studiuje. Jak rozrobić te sole na potrzeby akwarium : 54L, 0,6 w/l, podłoże z ziemi ogrodowej.

 

Byłbym wdzięczny za rozpisanie tego bo nie chce popełnić błędu ;/

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Świetny artykuł, ale czy mógłbyś powiedzieć jakie konkretnie sole powinienem zakupic ? Nie wywnioskowałem dość zrozumiale konkretnych nazw soli... ;/ Czego potrzebuje do dobrze prosperującego akwarium ?

 

Znalażłem coś takiego : http://www.akwanawozy.com.pl/towar/35/m ... basic.html

 

Mógłby ktoś mi wiliczyć jak to rozpuścić ? Ile wody ? idt... zeby otrzymać odpowiednie stężenie w akwarium 54 L ? Najlepiej jakby można było podawać te nawozy co tydzień..

 

Byłbym bardzo wdzięczny za pomoc.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...