Jump to content

Wybarwienie skalarów


Jowisz
 Share

Recommended Posts

Kilka dni temu zakupiłem skalary. W sklepie miały standardowe zabarwienie, szaro-zielonkawe ciało z kilkoma czarnymi pasami, coś podobnego do tego - http://allefajne.pl/albums/userpics/100 ... skalar.jpg

Miałem nadzieję, że takie skalary będą u mnie pływać, jednak od wpuszczenia do teraz ryby mają całkiem inne ubarwienie, jaśniejsze, prawie całkiem straciły paski - http://desmond.imageshack.us/Himg543/sc ... es=landing

http://desmond.imageshack.us/Himg715/sc ... es=landing

http://desmond.imageshack.us/Himg854/sc ... es=landing

 

Co zrobić, żeby przywrócić skalarom poprzednie kolory? Jakaś specjalna dieta?

Link to comment
Share on other sites

Barwy ryb mają na zadanie maskować ja przed niebezpieczeństwem, odstraszać inne ryby, lub pozwalać na bliższe podejście do ofiary.

Paski skalarów będą widoczne jak zgasisz światło. Skąd się to bierze? Odpowiedź jest prosta. Masz silne światło które odbija się od jasnego dna. W sklepie zoologicznym sprzedawcy wiedzą że najlepiej ryba prezentuje się na ciemnym podłożu. Twoje pewnie takie miały. W przypadku kolorowych pielęgnic warto używać oświetlenia które święci takimi kolorami - widmem jakie chcemy ''wytłuścić''na rybie.

Ewentualnie może być to wina stresu. Ale stawiam tu na światło...

Link to comment
Share on other sites

Dokładnie tak, po zgaszeniu światła paski się pojawiły. Czyli tak, zmiana podłoża na czarne coś pomoże? A może wymienić świetlówki, tylko na jakie? W tej chwili mam standardowe T8 60W z pokrywy, barwy nie znam.

Link to comment
Share on other sites

Podłoże ma znaczenie, ale nie w takim stopniu jak w/w oświetlenie.

Zapewne masz tak jak ja w pokrywie - 2 stateczniki magnetyczne. Postaraj się odłączyć jeden, by oświetlenie wynosiło ok. 30W lub zawal całą powierzchnie wody pistią/ ceratopterisem/ limnobium

 

Masz hodowlane skalary, a jeżeli wygląd ryb utrzymuje się od paru dni, a pobierają pokarm i są śmiałe to obstawiam, że takie wybarwienie pozostanie (efekty tworzenia sztucznych odmian barwnych). Ryby często zmieniają ubarwienie podczas snu, jedne bledną, inne mają ciemniejsze ubarwienie, więc istnieje prawdopodobieństwo, że to w sklepie były zestresowane (czeste zjawisko), a dopiero u Ciebie pokazały "prawdziwe ja".

Link to comment
Share on other sites

Rownie dobrze moze polozyc korzenie na dnie i bedzie mial mniej roboty...

... a jak cos, to Desperados lub Tyskie :P

Wolałbym żeby dno było ciemniejsze, wtedy bardzo zmniejszy to efekt odbijania się światła od dna. Zasłonięcie częściowo dna korzeniami dużo nie da, chyba że dużo tego da i powiedzmy szczelnie ;)

 

Może rzeczywiście tak jak mówi Pley ja bym zawalił Pistią lub inna rośliną całą powierzchnie.

Będzie to działało na "podobnej zasadzie" jak zaciemnienie dna. Skoro oświetlenie będzie ograniczone przez rośliny pływające to mniej światła trafi na dno. Tym samym mniej światła się odbije...

 

Play to jesteśmy umówieni na Tyskie puszka (żeby bezpiecznie było wysłać). Adresy na PW po tym jak autor dokona zmian i napiszę czy zmiana podłoża na ciemniejsze dało zadowalający efekt - widoczne ciemne paski skalarów.

 

Do autora po zmianie podłoża proszę odczekać dzień aby stres ryb minoł i wrzucić fotki na forum :)

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share

×
×
  • Create New...