Skocz do zawartości

[112l] ogólne


kostka99
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Dziękuję :)

 

No i niestety z takich drobnych zmian nic nie przyszło mi do głowy. Podcięłam jedynie nadwódkę i rotalę, wsadziłam paprotnicę, która nie mam pojęcia skąd się wzięła w akwarium, umyłam szyby od środka i z zewnątrz.

Byłam dzisiaj w akwarystycznym, i zobaczyłam pięknego niebieskiego bojka syjama pływającego sobie spokojnie z gurami w akwa około 150l... i go wzięłam.

Jest bardzo spokojny, teraz robi rundki przy powierzchni, i chyba ma ochotę zwiedzić strefę przydenną.

Oczywiście, dam jego zdjęcie ;)  Nie wiem dlaczego, ale kojarzy mi się on z imieniem Mietek... Będę go tak teraz nazywała.

 

dscf0951z.jpg

 

Raz podpłynęła do niego jedna z nowych gurami, a ten się odwrócił i popłynął przed siebie. Nie zwraca uwagi na innych mieszkańców.

 

Zdjęcia baniaka nie daję, bo nie ma sensu, jak nic właściwie się nie zmieniło.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Daję aktualne zdjęcie baniaka.

Przez ostatnie dwa tygodnie żył własnym życiem, w końcu wczoraj zrobiłam porządek z tym wszystkim...

Pół wiaderka pistii, rotali i nadwódki... Dałam znajomemu, który tworzy nowe akwarium.

Jeden z neonów zdechł, niedługo dokupię więcej.

Mietek, gurami i kiryski zdrowe.

Mała gurami najprawdopodobniej będzie żółta, już ma taki grzbiet.

 

Dodatkowe oświetlenie nie dojdzie prędko, mój aparat powoli dziękuje za współpracę, więc przepraszam za niewyraźne zdjęcie.

W wyświetlaczu jakby się coś rozlało, obrazu nie ma, a nigdzie mi nie upadł. Bardziej opłaca się kupić nowy, niż wymieniać wyświetlacz, naprawić lampę błyskową i zoom, za co zapłaciłabym jakieś 400zł.

 

hz9r.jpg

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 5 miesięcy temu...

Oj, oj. Dawno nie zaglądałam na forum, między innymi z powodu kompletnego braku pomysłu na zmiany. Nadrobię zaległości :) .

 

W sumie nic się nie zmieniło, jedynie co jakiś czas podcinałam rośliny. Po powrocie z wakacji akwarium zastałam w  opłakanym stanie. Mech, który był na korzeniu zniknął. Prawie się załamałam. Naszczęście po kilku tygodniach na powierzchni zebrało się trochę wgłębki i od razu przyczepiłam ją do korzenia, teraz jednak nie wygląda to tak pięknie jak w czerwcu.

 

Piszę także z powodu tarła mojej młodej parki :).

Przed chwilą jajeczka poszły na powierzchnię, "schowały się" we wgłębce. Minutę później wszystkie trzy gurami zaczęły w niej buszować i "dziobać", według mnie jakby je wyjadały. Możliwe, że po prostu układają je w roślinach? Przy pierwszym tarle nie przypominam sobie żeby tak się zachowywały.

 

Zdjęcie dam jutro, światło wyłączyłam, ale napwarwdę zmiany minimalne.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 9 miesięcy temu...

Witam ponownie... po ponad pół rocznej przerwie. Pół roku minęło, a akwarium... bez zmian. Kompletny brak pomysłu, brak chęci i ogólne zaniedbanie akwarium doprowadziło mnie do podjęcia drastycznych środków... a dokładnie restartu.

Czytałam wiele tematów na jego temat i mniej więcej mam wszystko zaplanowane i proszę was o ocenę.

 

Kupię akwa przejściowe +/- 60l, w które wleję połowę odstanej wody i połowę z akwarium.

Filtr mam, grzałkę dokupię, i mam dylemat, czy jest potrzeba kupienia także pokrywy (wiem, że na dłuższą metę dla labiryntowców jest potrzebne aby się nie "przeziębiły") ale na taki powiedzmy tydzień czy jest to super potrzebne?

Poza tym nie miałabym oświetlenia, i tak musiałabym dokupić jakiś "statyw" a w pokrywie wszystko jest wmontowane, jednak pokrywa kosztuje tyle co akwarium a przed rokiem szkolnym budżet mam ograniczony.

Czy filtr ze starego akwarium dać do nowego? Bakterie w Aquaszucie zrobiłyby swoje w przejściowym akwa, ale czy stary Eheim da sobie radę z przywróceniem do porządku świeżego zbiornika?

Żwirek przepłukać po prostu w misce z wodą ze starego zbiornika?

 

Obsada... właściwie się nie zmieniła.

1+2 gurami marmurkowy

6 neon czerwony

1 zbrojnik niebieski

4 kirys albinos

xxx ślimak helenka

 

Chciałabym także uregulować biotopowo obsadę kierując się bardziej ku Azji. Ostatnio bardzo spodobały mi się danio... Dopuszczalne by było "zastąpienie" neonków właśnie danio?

Edytowane przez kostka99
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Proszę o pomoc w sprawie oświetlenia. Mam zamiar z restartem wymienić moje 3-letnie świetlówki 18W (czyli teraz jakieś 15W) na dwie 24W. Świetlówki na allegro znalazłam, jednak nie wiem gdzie znaleść odpowiednie oprzyrządowanie, oprawki, aby pasowały do pokrywy. Jak rok temu szukałam na allegro to wtedy znalazłam cały zestaw do pokrywy na wymianę 18W na 24, jednak teraz nigdzie nie mogę tego znaleźć.

Obecnie mam jakieś 0.25W/l, a po wymianie teoretycznie będzie 0.43W/l.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zastanowię się nad kupnem, dziękuję za pomoc.

 

Właśnie kupiłam akwarium 54l, 60x30x30, grzałkę 75W, piękny korzeń i trzy paczki piasku. Filtrowaniem nowego nabytku zajmie się zasobny w bakterie Aquaszut z dużego zbiornika.

 

Przedstawie wam moją wizję... :)

Podłoże, które jest obecnie lekko przepłuczę i rozdzielę je na dwa boki, aby na środku akwa było zupełnie pusto, tylko szkło. W to puste miejsce wsypię właśnie kupiony piasek tworząc szeroką jakby ścieżkę. Po prawej stronie ustawię nowy korzeń, którego zdjęcie daję pod spodem. Wokół niego roślinki.

 

post-13482-0-63569300-1409242954_thumb.jpg

 

Po lewej będzie stary korzeń (ten, który u mnie na zdjęciu w podpisie jest obrośnięty wgłębką) no i wokół niego też roślinki. Po tej stronie będzie także filtr i grzałka.

 

Nowe akwarium jeszcze dzisiaj zaleję do połowy i wrzucę parę roślinek. Odstawię parę mich kranówki jakby brakło dojrzałej na jutrzejszą akcję.

 

Jutro przeleję ze starego akwa  duże wiadro wody, w którym umieszczę wszystkie ryby, grzałkę, filtr i roślinki. Drugim wiadrem wypełnię 54l. W trzecim wiadrze wypłuczę stare podłoże.

Jak wypełni się przejściowy zbiornik, sprawdzę parametry i jak będzie OK wrzucam tam ryby.

Jak zostanie stara woda po prostu ją zostawię w wiadrach.

Montuję do 112l filtr i grzałkę. Wsypuję wypłukany żwirek i piasek. Ustawiam korzenie. Wlewam jakieś 20% wody i sadzę rośliny.

Zalewam akwarium do pełna i czekam do jutra / dwa dni sprawdzając parametry. Jest OK, przeprowadzka rybek.

Dobrze rozplanowane?

 

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po restarcie... Jest całkiem nieźle :)

Okazało się, że z roślin zostały mi jedynie anubiasy, pistia, nadwódka i parę gałązek rotali. Do tego uszkodziłam pokrywę... zawszę muszę coś zepsuć przy okazji... Teraz oświetlenie stanowi lampka biurowa ;)

 

Kupuję nową pokrywę na allegro, jutro mama zapłaci, we wtorek pewnie wyślą, do końca tygodnia może przyjdzie. Dopóki pokrywy nie będzie, nie wpuszczam ryb. Wszystkie mają się dobrze w przejściowym akwa.

Daję zdjęcie, niestety słabej jakości, aparat się zepsuł i zostało mi jedynie fotografowanie telefonem. Na korzeniu są białe kamienie aby go dociążyć.

 

post-13482-0-45400000-1409487772_thumb.jpg

 

Z powodu kosztów wydanych na nową pokrywę jestem zmuszona na zostanie przy 2x18W = 0.32W/l. Wgłębka wcześniej rosła nieźle, kupię ją i przyczepię do korzeni, będę musiała tylko regularnie usuwać pistię z powierzchni i czyścić świetlówki z kamienia. Zastanowię się także nad zakupem odbłyśników.

 

Proszę o oceny i sugestie, mogę jeszcze coś poprzestawiać puki nie ma ryb.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pokrywa przyszła zadziwiająco szybko - w niedzielę zamówiona, w poniedziałek zapłacona, we wtorek do południa dostarczona... Zdziwiło mnie to trochę...

 

Rybcie przed chwilą wpuszczone i śmigają, gurami i kirysy zwiedzają teraz całe akwarium. Na zdjęciu neony są schowane pod roślinami, jednak teraz pływają po całym zbiorniku.

 

post-13482-0-30997200-1409761483_thumb.jpg

 

O dziwo korzeń nie przewalił się pod własnym ciężarem :D .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 9 miesięcy temu...

Jeśli ktoś jeszcze tutaj zagląda... ;)

 

Minęło 9 miesięcy i akwarium kompletnie zarosło. Zaniedbałam je niemiłosiernie, jednak dzisiaj postanowiłam przywrócić je do porządku.

 

Okazało się, że mam teraz odwrócony harem gurami. Trzy samce na jedną samicę... A w zoologu tak zapewniali, że to same samiczki... Dzisiaj oddaje dwa samce znajomej, zostanie stary samiec z samiczką. Są także 4 kirysy albinosy i mam nadzieję, że gdzieś jest zbrojnik, od dawna go nie widziałam. Myślę nad kupnem 12 razbor klinowych i jeszcze jednej samiczki gurami, jak uda mi się takową upolować bez niemiłych niespodzianek...

 

Wody jest mało, bo odstawiłam za mało... ;)

 

post-13482-0-78201600-1434880303_thumb.jpgpost-13482-0-15453400-1434880204_thumb.jpgpost-13482-0-74348100-1434880249_thumb.jpg

 

 

 

 

 

 

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...