Skocz do zawartości

[112l] ogólne


kostka99
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

W aranżacji bez zmian. Pomyślałam, że dam zdjęcia mieszkańców.

Samiczka gurami z dnia na dzień coraz bardziej się mnie boi. Jak tylko podchodzę do akwarium, szybko chowa się w roślinach.

Jeden z kirysów albinosów ma bardziej wydłużoną płetwę, a reszta zwykłą krótką. Czy to znaczy, że ten z wydłużoną, jest samcem, a ten z krótką, jest samicą?

I mała gurami już normalnie pływa przy dnie, jakoś tak co minutę wypływa zaczerpnąć powietrza. I zauważyłam, że na boku ma dwie czarne kropki... Typowe dla dwuplamistych... Czy to z czasem zaniknie, czy z połączenia dwóch marmurkowych wyszedł dwuplamisty?  :mellow:

No i o co chodzi z oczlikiem? Czy to dobrze, czy źle, że jest w akwarium?

post-13482-0-12923600-1369416096_thumb.jpg

post-13482-0-66856800-1369416150_thumb.jpg

post-13482-0-14058200-1369416281_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W aranżacji bez zmian. Pomyślałam, że dam zdjęcia mieszkańców.

Samiczka gurami z dnia na dzień coraz bardziej się mnie boi. Jak tylko podchodzę do akwarium, szybko chowa się w roślinach.

Jeden z kirysów albinosów ma bardziej wydłużoną płetwę, a reszta zwykłą krótką. Czy to znaczy, że ten z wydłużoną, jest samcem, a ten z krótką, jest samicą?

I mała gurami już normalnie pływa przy dnie, jakoś tak co minutę wypływa zaczerpnąć powietrza. I zauważyłam, że na boku ma dwie czarne kropki... Typowe dla dwuplamistych... Czy to z czasem zaniknie, czy z połączenia dwóch marmurkowych wyszedł dwuplamisty?  :mellow:

No i o co chodzi z oczlikiem? Czy to dobrze, czy źle, że jest w akwarium?

Mój albinosek tez ma taką płetwę i wydaje mi się , że to samica

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na korzeń doszło trochę więcej wgłębki. Zrobiłam porządek na powierzchni, bo i tak mała gurami już tam nie zagląda (chyba, że płynie zaczerpnąć powietrza) ;) . Wsadziłam rogatka, bo pływał sobie swobodnie po akwarium, co mnie denerwowało. Trawnik na razie stoi w miejscu, jutro robię podmiankę. Muszę wyczyścić filtr, bo już w ogóle nie porusza taflą wody, i gąbkę tak zassało, że jest odkształcona, i chyba zbyt dużo wody tam nie dociera. Filtr nawet na najmniejszych obrotach po czyszczeniu robi niezły strumyk z akwarium. Dodam też trochę kulek g-t po prawej. U małej gurami widzę już czułki, wąsy, czy jak to się tam nazywa. ;) Pływa sobie normalnie przy dnie. Nadal nie wiem czy to normalne, że ma dwie kropki na boku. 

Oceniajcie, krytykujcie. :)

Ps. Nie zwracajcie uwagi na lewy bok i odbicie okna w szybie... :roll:   Nawet jak zasłonię rolety wszystko się odbija, a jak jest po zachodzie słońca to ryby już śpią.  :)

post-13482-0-33688900-1369559342_thumb.jpg

Edytowane przez kostka99
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po podmiance niezły bałagan się zrobił.

Wyczyściłam filtr, włożyłam z powrotem do akwarium, podłączyłam do gniazdka.

Przez chwilę nic się nie działo, zaczęłam się martwić. Nagle coś w środku zabuczało, i filtr wypluł wielką chmurę mułu.

Teraz szaleje, na powierzchni są małe, szybko poruszające się fale, wszystko jest pokryte małą warstwą syfu. ;)

Neony się kołyszą, trochę zdezorientowane, dawno nie było takiego przepływu.

I najgorsze jest to, że filtr cały czas chodzi na najmniejszych obrotach. Dopiero, jak trochę się zabrudzi, zwalnia.

Są jakieś domowe sposoby, żeby zmniejszyć moc filtra? Czy to normalne, ryby się przyzwyczają?

 

Tak to podcięłam nadwódkę i wyciągnęłam trochę zielska z powierzchni.

I proszę komentować, bo trochę za dużo tu moich postów, a nie waszych. :)

 

 

 

post-13482-0-59579800-1369752591_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

I zauważyłam, że na boku ma dwie czarne kropki... Typowe dla dwuplamistych... Czy to z czasem zaniknie, czy z połączenia dwóch marmurkowych wyszedł dwuplamisty? :mellow:

To jest w pełni normalne. Przecież gurami marmurkowy (podobnie jak złoty) to odmiana barwna gurami dwuplamistego Trichogaster trichopterus. Miałem takiego już wyrośniętego samca gurami dwuplamistego odmiany marmurkowej i czasami (zależnie od samopoczucia ryby) te dwie kropki również były widoczne.

 

 

 

Są jakieś domowe sposoby, żeby zmniejszyć moc filtra? Czy to normalne, ryby się przyzwyczają?

Przyzwyczaić, to może i się przyzwyczają, ale dla niektórych ryb taki silny prąd wody nie jest komfortowy i wskazany. Możesz spróbować założyć nową gąbkę o większej gęstości lub dołożyć trochę ceramiki, ew. waty perlonowej (jeżeli jest możliwość). Jak nie, to raczej musisz się z tym pogodzić lub zmienić filtr na taki o mniejszym przepływie.

Edytowane przez Andrewp
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A może jest jakiś sposób na wyplucie mułu po czyszczeniu filtra - u mnie było to samo - podczas odpowietrzenia wypluł chmurę syfu - chyba będę po czyszczeniu odplyw filtra wsadzał do michy i czekał aż wypluje co ma wypluć i dopiero potem do baniaka. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Może też tak powinnam robić następnym razem. Teraz na wszystkim jest muł, muszę pewnie zdjąć cały ten syf palcami.

 

Jednak filtrowi dało się jeszcze trochę ostudzić zapał do pracy, ta "dźwigienka" do zmieniania mocy się trochę zablokowała, ale dało się ją odblokować.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jutro w końcu wybieram się do akwarystycznego, przede wszystkim po helenki.

Wszędzie w akwarium mam rozdętki i zatoczki...

 

I tak myślę, czy dodać jeszcze jakieś ryby...

Trochę znudziła mi się obecna obsada.

Myślę o pielęgniczkach (ramirezach, kakadu).

Czy będą tu pasowały?

W razie potrzeby dokupię też worek piasku, żeby mogły w nim grzebać.

Dla jasności podam jeszcze raz obsadę:

1 samica gurami marmurkowego i 1 mały

9 neon czerwony

5 kirys albinos

1 zbrojnik niebieski

1 krewetka filtrująca

 

Co do akwarium, woda się pięknie wyklarowała, rośliny poszły w górę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czytałam, że ramirezy mogą być ze spokojnymi rybami.

Moja dorosła samica gurami, którą mam od dwóch lat, do agresywnych i ruchliwych ryb nie należy. ;)

Gdy jeszcze był samiec z samicą, i nawet gupikiem, nie zwracały uwagi na bojka, który sam w sobie był nad wyraz spokojny.

Mała gurami raczej pójdzie na sprzedaż.

Gdybym znalazła w akwarystycznym pielęgniczki, raczej wezmę, zobaczę, jak będą się zachowywały.

Najwyżej też je odsprzedam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zamiast helenek czy pielęgniczek, w akwarium zawitały dwie (raczej) samiczki srebrnego gurami, i chyba to nawet siostrzyczki.

Cięgle pływają razem, zwiedzają nowe miejsce.

Nie boją się dorosłej, a raczej traktują ją jak matkę.  :)

A dorosła nie zwraca na nie uwagi.

Jeżeli okaże się, że w akwarium nie ma ani jednego samca gurami, na pewno go dokupię. (nadzieję mam w małej, jeszcze nie wybarwionej gurami)

 

Jedna jest bardziej wybarwiona, druga mniej, jak są "podekscytowane", umaszczenie mają jak u tygrysa.

Akwarium trochę odżyło, w końcu są jakieś fanie, ruchliwe rybki, pływające po całej toni.

Daję zdjęcie akwa z przed chwili, z ujęciem szafki, i "siostrzyczek". 

Są bardzo szybkie, więc zdjęcia trochę niewyraźne.

I przepraszam za brudną lewą szybę akwarium. ;)

 

post-13482-0-76303100-1370083787_thumb.jpg

post-13482-0-93881700-1370083884_thumb.jpg

post-13482-0-83752600-1370083931_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Daję fotki nowych gurami z prośbą o potwierdzenie, że to samiczki:

 

Jedna gurami:

dscf0827t.jpg

 

Druga gurami:

dscf0826zd.jpg

 

Chyba podoba im się w nowym miejscu, nawet stara gurami jest bardziej ośmielona, wszystkie trzy pływają po całym akwarium.

 

Jak widać na pierwszym zdjęciu, wgłębce rośnie się dobrze na korzeniu, wypuszcza nowe pędy. Nawet "trawnik" ruszył z miejsca.

A dodatkowa świetlówka dojdzie dopiero w lipcu. Wtedy pomyśle nad czymś normalnym na trawnik. ;)

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ten na drugim zdjeciu to na bank samiec. Rozpoznać mozna po kształcie górnej płetwy, jest wydłużona. Samce także podczas "zalotów" i w chwili wzburzenia robią się bardziej "granatowe". Na pierwszym też bym obstawiał samca, choć z uwagi na ujęcie nie mam pewności. Możesz też podnieś temperaturę do 27st-28st, daj jakieś pistie lub coś na powierzchnię wody, jak zacznie budować gniazdo to samiec /u mnie budował co tydzień, oczywiście dorosły, nie wiem czy twoje są już zdolne do "budowania"/

Nie za małe akwarium na gurami?

 

 

Wysyłane z mojego LT22i za pomocą Tapatalk 2

 

Edytowane przez skalar79
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Te gurami mają pewnie z pół roku, stara samica ma podobną płetwę grzbietową do małych.

 

Dam zdjęcie z innej perspektywy małej z pierwszego zdjęcia i starej dla porównania.

 

dscf0815rb.jpg

 

dscf0818l.jpg

(przepraszam za niewyraźne zdjęcie, ale nie chciałam się przybliżać, żeby jej nie spłoszyć)

 

 

Dla gurami minimum to nie przypadkiem 100l?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem jakie jest minimum ale te ryby podczas tarła naprawdę potafią się rozpędzić. Lepiej więcej nie dokupuj. Ja miałem niedawno parkę, były już dosyć duże ok.15cm-18 cm. Samica mniejsza. Po Twoich zdjęciach i mlodym wieku ryb jest trudo ocenić płeć. Ale ten z pierwszego to samica raczej a ten z dugiego na bank samiec, choć.....

PS. Jesteś pewna że ta stara to samica? Samiec podczas godów oplata samice w pół itd.

Wysyłane z mojego LT22i za pomocą Tapatalk 2

 

Edytowane przez skalar79
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na bank to samica, żółty samiec właśnie się wokół niej oplatał, a ona dawała ikrę.

Samiec miał ostro zakończoną płetwę grzbietową, a ona ma okrągłą.

Miały tarło i małe, widziałam co robiły, jak się zachowywały. ;)

Edytowane przez kostka99
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Daję fotkę z dzisiaj.

Wgłębka zaczęła bombelkować, za dużo jest jej na czubku korzenia, a za mało na dole, nie wiem, coś zrobić, czy poczekać na lepsze oświetlenie?

Niestety mój aparat zaczyna szwankować, za jasno wychodzą zdjęcia na wyświetlaczu, i tak jakby "miga" obraz, raz jaśniej, raz ciemniej, raz w ogóle go nie ma.

 

Jutro robię podmiankę, nie wiem, czy coś zmieniać w aranżacji...

 

dscf0851j.jpg

 

No i wgłębka:

dscf0859g.jpg

 

Wszelkie porady mile widziane. ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No właśnie myślę nad zmianą, może coś w stylu iwagumi, lecz gurami by się to raczej nie spodobało...

Ale jak już to po dodaniu oświetlenia, czyli pod koniec czerwca - początek lipca.

No i raczej dobrze by było mieć dodatkowe akwarium, którego, niestety nie mam, i w najbliższym czasie najpewniej go nie będzie, chyba że nadejdzie jakaś okazja, ktoś znajomy mi użyczy lub kupię jakieś tanie używane.

Tak to może jakaś drobna zmiana, bez wyławiania ryb i zmiany podłoża, ale nie wiem co zmienić...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...