Skocz do zawartości

Glony atakujące całe akwarium (prawdopodobnie zielenice)


Szaman7
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Tak jak w temacie pojawiły się glony w postaci kłaczków. Zaatakowały żwirek, kamienie i rośliny. Podobno można kamienie wygotować. Jak to zrobić? I co ze żwirkiem? Rośliny chciałbym kupić nowe, bo te co mam teraz są w opłakanym stanie. Ale chcę to zrobić dopiero, jak wyczyszczę akwarium z glonów.

 

Akwa:

pojemność: 54 litry

temperatura: ok. 24*C

 

Obsada:

-11 bystrzyków

- 5 samców gupika (samice pozdychały, a rodziły się same samce)

- 2 glonojady

 

A i przy okazji skoro już temat założyłem, to bystrzyki stały się bardzo płochliwe. Tylko podejdę do akwarium i już uciekają w kąt.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Myślę że ogólnie musi być coś "zawalone" skoro takie rzeczy się dzieją - żeby Ci pomóc potrzebny jest dokładny opis zbiornika - najlepiej według takiego schematu

-litraż akwarium

-ile czasu istnieje akwarium

-obsada ryb

-roślinność - ile i jakie gatunki

-Podłoże

-Korzenie , kamienie, inne ozdoby

- nawożenie ( czym i w jakich ilościach, w tym CO2)

-ogrzewanie/ temperatura w zbiorniku

-pokarm ( jak często podawany, jak szybko ryby go zjadają)

-podmiany ( jak częste,w jakiej ilości, jak zostaje przygotowana woda do podmian, kiedy była ostatnia)

- filtracja - rodzaj filtra wydajność , media filtracyjne

-oświetlenie (ile watów, jakie świetlówki - symbol oznaczenie )

-parametry wody: PH, KH, GH, NO2, NO3, PO4 NH4/NH3 ,

- wprowadzone ostatnio zmiany( pokarm, nawożenie, obsada…)

- w miarę możliwości zdjęcia glonów

- miejsce ich występowania

W razie braku testów, istnieje możliwość zbadania parametrów wody w sklepach zoologicznych

Jeśli myślisz o wygotowaniu kamieni itd - rozumiem że myślisz o restarcie akwarium - jeśli tak to należy się do tego dobrze przygotować i prawidłowo wykonać żeby nie popełnić tych samych błędów bo przypuszczam że popełniłeś ich bardzo dużo . Polecam postudiowanie na początek tego tematu moj-przepis-na-akwarium-roslinne-t46630.html - są tam bardzo skrótowe informacje ale pomogą w rozeznaniu tematu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Litraż akwa: 54 l

Akwarium istnieje już 2,5 roku, ale była wymieniana w tym czasie cała woda chyba z 5 razy.

Obsada: 11 bystrzyków, 5 gupików, 2 glonojady i 1 krewetka

Roślinność: Mało

Podłoże: Jakiś żwirek, nie wiadomo skąd (na pewno nie ze sklepu)

Parę kamieni, nie które przywiezione z gór, i takie fajne czarne

Brak nawożenia (pewnie to z powodu tego, że się boję, że uśmiercę ryby)

Ogrzewanie: grzałka 50W, temperatura: ok. 24*C

Pokarm: płatkowany, ryby zjadają w 10-15 min., podawany głównie wieczorem.

Podmiany: głównie cała woda, jak wyparuje to dolewam, woda jest prosto z kranu

Filtracja: Filtr aquael FAN-1/plus, kubełkowy (chyba tak to się nazywa) (co jaki czas czyścić filtr?)

Oświetlenie: Nie jest napisane na świetlówce (razem z pokrywą kupione firmy aquael (ma już 1,5 roku), włączane na ok. 10h.

Parametry wody: Nie wiem jak to się sprawdza

Ostatnio wsadziłem 2 glonojady (jakieś 2 miesiące temu), przez to nie ma glonów na szybie, ale są za to na kamieniach i podłożu

 

Zdjęcia:

Dołączona grafika

Dołączona grafika

Dołączona grafika

Dołączona grafika

 

 

Szczerze, to chciałbym mieć akwarium 112 litrów, ale nie ma gdzie go postawić. Akwarium jest wystawione na światło słoneczne przez tak około 30 minut.

 

A i jeszcze jedno. Jakiś czas temu, 2 bystrzyki były tak jakby nadgryzione. Dosłownie. Jednego wyłowiłem i włożyłem do słoika (chyba powinienem gdzieś indziej go wsadzić, ale nic większego nie mam) i zdechł. U drugiego to nadgryzienie się zagoiło.

Co do żwirka, to kupić nowy, czy go zostawić.

 

Tak myślę o restarcie akwarium i masz rację, popełniłem przy tym dużo błędów. Większości nie jestem świadomy.

 

@Edit

Mam jeszcze napowietrzacz, działa 1-2 razy w tygodniu po 1,5h.

 

@Edit2

W ogóle chciałbym zmienić wszystko w tym akwarium (no może poza kamieniami i gupikami) Bystrzyki są jakieś takie anemiczne i nie widać ich prawie wcale. Siedzą gdzieś przy dole i tylko siedzą (na początku ganiały się po całym akwa).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moim zdaniem szkoda zachodu żeby tu cokolwiek w tym stanie rzeczy robić - konieczny jest restart zbiornika - Ale musi być dobrze przygotowany. Musisz się określić jak chciałbyś widzieć to swoje akwarium - wszystko najpierw zaplanować dokładnie doczytać , o wszystko wypytać , zakupić to co będzie niezbędne (a co będzie potrzebne wyniknie z tego co chciałbyś w tym swoim akwarium mieć) i wtedy przeprowadzić restart. Żeby nie było kolejnej porażki musisz zachowywać podstawowe zasady poprawnego funkcjonowania akwarium - tu trzeba trochę poczytać - jest sporo wiedzy na ten temat - szczegóły dotyczące już samego zbiornika można omawiać w wątku. Sytuacja w Twoim zbiorniku jest ...kiepska ale można z tego zrobić ładne akwarium - tu zamieszczam fotki ze stanu początkowego i po poprawnie przeprowadzonym restarcie akwarium kolegi z innego forum (fotki zamieszczam za jego zgodą i wiedzą) Akwarium zostało zrestartowane 4 miesiące temu , jest prowadzone na podłożu z ziemi ogrodowej , przy oświetleniu 0,48W/l , nawożone solami i PG-carbo - bez CO2.

post-13297-13685169170435_thumb.jpg

post-13297-13685169170791_thumb.jpg

post-13297-13685169170969_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ok. Chciałbym żeby na dnie była część roślin niksopiennych. Chyba taka roślina się nazywa "heniek". Pewności stuprocentowej nie mam. W jednej części/w rogu chciałbym mieć wysokie długie rośliny, taka trawka wysoka. Dużo roślin chciałbym, ale nie tak, żeby ryb nie było widać. Tak umiarkowanie. Co do podłoża chciałbym żeby było bardziej drobno ziarniste. W ogóle jakie podłoże utrzymać łatwiej w czystości? Jakiś korzeni, kokosów nie chcę. Wystarczą mi same kamienie.

jest prowadzone na podłożu z ziemi ogrodowej

Czy to znaczy, że kupię ziemię ogrodniczą i ją wsadzę do akwarium? Czy jak to zrobić?

nawożone solami i PG-carbo - bez CO2.

Jak to się robi?

 

I najważniejsze pytanie: Od czego zacząć, żeby nie zepsuć akwarium?

 

 

@dziki

Dołączona grafika

http://www.picshot.pl/public/view/full/101999 <-- powiększone

 

Dołączona grafika

Dołączona grafika

 

http://www.picshot.pl/public/viewset/61436

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

I najważniejsze pytanie: Od czego zacząć, żeby nie zepsuć akwarium?

Od czytania i uzbrojenia się w cierpliwość - akwarium stało tyle czasu ze teraz dwa czy trzy tygodnie też wytrzyma zanim zdążysz się w 100% przygotować do restartu - pierwsza zasada - żadnych prowizorek - raz a dobrze :) Koszty postaramy się okroić do niezbędnego minimum.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wymyłem całe akwarium, wygotowałem żwirek, kamienie. Kupiłem dzisiaj Rotala rotundifolia i Ludwiga repens 'Rubin'. W piątek ma być Rogatek w sklepie to podjadę i kupię. Jak przycinać te roślinki? Nożyczkami takimi zwykłymi mogę? I jak to robić? Kolejne pytanie: Jak nawozić, czym i ile to kosztuje?

 

@Edit

Aha, i jeszcze jedno. Nie wsadziłem żadnej ziemi, ani żadnego nawozu do żwirka. Z kolegą może kupię kulki torfowe, ale to nie wiem jeszcze kiedy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość
Ten temat został zamknięty. Brak możliwości dodania odpowiedzi.
 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...