Skocz do zawartości

[112l] - LABIRYNTOWATE


DRAGO1987
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

  • Odpowiedzi 137
  • Dodano
  • Ostatniej odpowiedzi

Top użytkownicy w tym temacie

Top użytkownicy w tym temacie

A siadłbyś pomyślał nad akwariami i dał rybom więcej niż 3 tygodnie spokoju ?:P

Możesz to trochę rozwinąć. :?: A może masz jakieś pomysły jak tu wykombinować biotopowy klimacik dla bojowników. :?: Bardziej chodzi mi o rośliny cieniolubne, no i co można dodać do bojowników z ryb ale pod ten klimat czyli biotop. :?:
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Głównie chodzi mi o to że strasznie często zmieniasz koncepcję zbiorników, może przez to że ich tyle jest ma się tak wrażenie, ale naprawdę żadne ryby się nie uspokoją jak im na to nie pozwolisz.

 

Jeśli chcesz mieć i bojki i prętniki, to pomyśl nad tym, żeby zrobić stelaż na dwa akwaria wyższy o 10 cm od tej 112 i postaw 2x 80x35x20, a styknie na wszystko. Żadna z tych ryb nie potrzebuje jakiejś wyjątkowej filtracji, więc naprawdę się zastanów.

 

 

Co do akwariów ogólnie. Weź papier i ołówek i napisz sobie co byś chciał mieć i się do tego zastosuj. Ile razy od czerwca zmieniałeś koncepcję tego zbiornika.. 3 razy ? Nie to żebym się rzucał, ale naprawdę, usiądź, odetchnij i na spokojnie wszystko.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Akwarium wygląda tragicznie. Z tym spokojem chodzi pewnie o to, żebyś pomyślał nad tym jak ma wyglądać to akwarium, bo to co teraz widać i to co było widać wcześniej załamuje. Zaplanuj aranżacje, styl prowadzenia akwa, a nie co chwilę zmiany, które tylko pogarszają sprawę. Dodajesz nawozy do tego akwarium? Po co?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Głównie chodzi mi o to że strasznie często zmieniasz koncepcję zbiorników, może przez to że ich tyle jest ma się tak wrażenie, ale naprawdę żadne ryby się nie uspokoją jak im na to nie pozwolisz.

 

Jeśli chcesz mieć i bojki i prętniki, to pomyśl nad tym, żeby zrobić stelaż na dwa akwaria wyższy o 10 cm od tej 112 i postaw 2x 80x35x20, a styknie na wszystko. Żadna z tych ryb nie potrzebuje jakiejś wyjątkowej filtracji, więc naprawdę się zastanów.

 

 

Co do akwariów ogólnie. Weź papier i ołówek i napisz sobie co byś chciał mieć i się do tego zastosuj. Ile razy od czerwca zmieniałeś koncepcję tego zbiornika.. 3 razy ? Nie to żebym się rzucał, ale naprawdę, usiądź, odetchnij i na spokojnie wszystko.

Z 1 strony masz rację z tymi zmianami, ale chce teraz na dobre zrobić 1 biotopowe akwarium z bojownikami i roślinami cieniolubnymi, co do bojowników myślę dodać stadko rozbor klinowych chwilowo 10 sztuk na próbę. Co do prętników karłowatych to chyba ich nie będzie, ale się pomyśli skoro mam 1 samiczkę w 128l akwarium to może tam czy harem zładuje tak jak było do tej pory zanim mi samiec pad a potem 1 z samic.

Tylko nie mam listy roślin cieniolubnych pod 0,2w/l oświetlenie.:(

 

Akwarium wygląda tragicznie. Z tym spokojem chodzi pewnie o to, żebyś pomyślał nad tym jak ma wyglądać to akwarium, bo to co teraz widać i to co było widać wcześniej załamuje. Zaplanuj aranżacje, styl prowadzenia akwa, a nie co chwilę zmiany, które tylko pogarszają sprawę. Dodajesz nawozy do tego akwarium? Po co?

Wiem, wiem i to chyba nie potrzebnie te zmiany były, teraz jak już będę miał listę roślin cieniolubnych, ale pod ten biotop to już będzie ok.:)

 

EDIT

 

Mam już listę roślin cieniolubnych wybiorę czy coś z nich i pokombinuje co i jak do wyglądu a tu taka tam lista : lista roślin cieniolubnych

 

Trochę tu jest roślin pod 0,2w/l i nawet 0,3w/l no co uda mi się kupić to będzie z roślin, co do korzeni to się wybieram powoli na polowanie na fajne korzonka.:P

 

P.S.

Planuje zrobić coś podobnego do tego akwarium z roślin cieniolubnych.:)

 

http://forum.superakwarium.pl/resources/image/30541

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na początku myślałem, że to jakiś żart jest. Mój kolega za dzieciaka miał kiedys parcie na założenie akwarium. Po miesiącu mu się znudziło, a że był dość leniwy to nawet nie chciało mu się go zlikwidować. Tak stało bez opieki przez około rok. Po tym czasie wyglądało bardzo podobnie do tego, które kilka postów wcześniej widziałem w tym temacie, tylko miało o połowe wody mniej, bo wyparowała, a nie miał kto dolać.

 

Posłuchaj osób, które wcześniej dobrze radziły. Poświęć trochę czasu na zastanowienie się co chcesz osiągnąć. Poprzeglądaj w necie aranżacje które Ci się podobają. Zobacz jakie roślinki tam rosną. Poczytaj o ich wymaganiach i warunkach uprawy. Zrób gruntowny restart. Umyj akwarium, wyczyść szyby z resztek glonów. Daj jakieś naturalne jednolite podłoże. Kup lepiej kilka gatunków roślin ale w większej ilości, niż pojedyńcze sadzonki kilkunastu rożnych odmian. Poczytaj o starcie akwarium. Wpuść ryby dopiero po ok 3-4 tygodniach od startu. Z roślin mniej wymagających do tego oświetlenia możesz dać jakies kryptokoryny, ale kilkanaście a nie 2-3. Anubiasy też jako tako powinny rosnąć. Z tyłu możesz dać nurzańca jakiegoś. Na podłoże daj jakiś substrat i przysyp go z ok3-5cm warstwą żwirku, piasku. Jak nie chcesz inwestować to możesz dać ziemie ogrodową i przysypać ją dobrze wypłukanym piaskiem z rzeki. Wyżej podane rośliny powinny sobie dać radę na takim podłożu bez jakichkolwiek nawozów. Najlepiej jakbyś dołożył może jakaś świetlówkę, żeby Ci ok 0,4w na litr chociaż wyszło. I na koniec najważniejsze, daj posadzonym rośliną rosnąć, bo przez 3 miesiące to ledwo co zdążyły się dobrze ukorzenić, a Ty już im mieszasz coś.

 

Sam pierwsze 70l akwarium zakładałem rok temu. Ale zanim to zrobiłem przez miesiąc - dwa dowiadywałem się co i jak. Czytałem o tym co rośliny potrzebują do wzrostu, o oświetleniu, nawożeniu, podłożach, bezpiecznym starcie itd. Podglądałem tutoriale jak inni zakładają swoje akwaria. Czytałem na forach całe wątki o akwariach, które mają grubo ponad rok, żeby wiedzieć jakich problemów można się po drodze spodziewać.

 

Trzymam kciuki za następną aranżację. Powodzenia :)

 

P.S Jak będziesz wrzucał fotkę następnym razem to jak masz możliwość to stań z aparatem centralnie na przeciwko baniaka i staraj się objąć kadrem całe akwarium ;)

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam.:P

Wiec tak planuje zmianę ale beż zmiany oświetlenia, będą tam tylko rośliny takie jak : H. polysperma - o ile da radę pod tym oświetleniem, Cryptocoryne, Pistia, rzęsa wodna, Rogatek, moczarka, anubias, nurzaniec, no i może jakaś żabienica z młodych sadzonek od żabienicy amazońskiej. No a co do podłoża będzie to ziemia torfowa + piach żwirowy czyli rzeczny tylko nie wiem po ile litra tego i tego dać bo mam wiadra po 10l wiec według litra było by mi lepiej wiedzieć ile było by ok 10l ziemi i jakieś 10 lub koło 20l piachu czy jak to zrobić. :?: A i pod rośliny będą dane kulki nawozowe, Dekoracje to skorupy kokosa jako kryjówki za korzeniami, no i jak mowa o korzeniach to będą i korzenia. Ryby jakie tam będą to na pewno harem bojownika czyli (1 samiec + 3 samice) i może potem coś do tego się dokupi z jakiś rybek, na dno będzie niewielkie stadko krewetek rc. A i co do podłoża z gliny to nie wiem czy dobry pomysł by był z tego.:P Ale już mam zaplanowane wiec jeśli ma to być akwarium dla bojowników to do ilu L zalać akwarium skoro wysokość jest 40cm, a i ile L ziemi i ile L piachu żwirowego czyli rzecznego dać do tego akwarium. :?: I czy dawać lisie dębu i szyszki olchy do zmiany koloru wody jeśli by korzenia nie barwiły za mocno. :?: Czy lepiej niech będzie to czysta woda, ale bym wolał takie naturalne zabarwione ale nie mocno.:)

 

S.P.

 

Czy lepiej już było by te akwa zmienić na cieniolubne i tu dać p. ramireza z 128l kiryski i tego 1 zbrojnika, a w 128l zrobić mocno zarośnięte akwarium dla bojowników, tylko ze 112l tez będzie zaplanowane najpierw w rośliny, a potem dodam dopiero ryby po około 2 tygodniach i czy najlepiej robić podmianę wody w 1 tygodniu czy dopiero w 2 tygodniu przy wprowadzaniu ryb do akwarium. :?:

 

EDIT

 

Wiec postanowione ze będą zmiany, ale jakie tego nie wiem. Ale na pewno obsada z 128l będzie pływała w tym akwarium na stałe, a w 128l plany, plany i jeszcze raz plany dla haremu bojownika, stadka rozbor klinowych chwilowo 10 sztuk na próbę, no i coś na dno tylko nie wiem czy w sklepie BAJCIK.pl coś z ryb będą mieli na wiosnę, ale chodzi o ryby te które planuje kupić, choć nie będzie to takie biotopowe akwarium ale coś będzie. ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Lektura Twoich postów zawsze dostarcza mi niesamowitych wrażeń. Postaraj się następnym razem konstruować krótsze zdania, będzie czytelniej.

A wracając do tematu. W 112 masz oświetlenie 2 x 18W a w 128 2 x 18W + 1 x 24W z tego co kojarzę. Rozsądnym byłoby więc cieniolubną amerykę zrobić w 112 a azjatycki zieleniak w 128.

Więc po kolei: zgodnie z radami kolegów wyżej - kartka, długopis i robisz plan. Korzenie masz, wiesz jak mniej więcej je rozmieścić. Rośliny masz, widzisz jak rosną, możesz zaplanować jak będzie wyglądał baniak jak się rozrosną. Z takim planem będzie ci łatwiej zorganizować sobie podłoże - ziemię i kulki dasz tam gdzie będzie rosła roślinność, jak wszystko pokryjesz równomierną warstwą piachu automatycznie powstaną ci górki i dolinki. Myślę że ok 4-5 litrów ziemi to będzie max jaki powinieneś użyć. Jak przykryjesz to 12-15 litrami piachu, to daje ci ok 16-20l podłoża - raczej dość. Przy robieniu projektu uwzględnij wykorzystanie roślin zbliżonych biotopowo. Kąt korzeniowo-anubiasowy dla ramirezek i podobny dla zbrojnika (po co mają sobie w drogę wchodzić).

Urządzasz, zalewasz, obserwujesz. Nie pchasz łap, nie grzebiesz. Obserwujesz. Z podmianą wody to też zależy od tego co się będzie działo. Jeśli ziemia odda ci za dużo mikro do słupa wody to pewnie bez podmiany w celu jego usunięcia się nie obejdzie. I jak doradzają inni koledzy ostrożnie ze światłem na początku, stopniowe zwiększanie.

A po dwóch tygodniach (choć myślę że nie wytrzymasz) - przy dojrzałym filtrze i wykorzystaniu starej wody może wystarczy, powoli zasiedlanie. Oczywiście nie wszystkie na raz, zrób chociaż po dniu przerwy pomiędzy gatunkami.

I obserwujesz, robisz podmiany, kontrolujesz parametry, przycinasz rośliny w miarę konieczności. Nie grzebiesz, nie zmieniasz co chwilę koncepcji. Będzie dobrze.

 

A potem podobny zabieg możesz przeprowadzić na 128l.

Powodzenia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ok dziękuje za rady. ;) Co do roślin to jakie tu by pasowały jak by to miała być ta Ameryka cieniolubna. :?:

 

Proszę o niewielką listę roślin cieniolubnych pod ten biotop ameryki dla ryb czyli p. ramireza, kirysków, zbrojnika.

 

S.P.

A co do 128l jest w nim oświetlenie 2x18w t8 6500k i 2x24w t5 6500k chwilowo było 1x24w t5 6500k bo padła świetlówka, ale zakupiłem nowe i jest ok. No i co do roślin to będę pytał w 128l jak już będą plany i kasa przy okazji. ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z tymi anubiasami to wydawało mi się że kolega ma ich trochę, ale chyba miałem rację - wydawało mi się.

Swobodnie możesz wykorzystać żabienice, kryptokoryny, nurzaniec, mchy, na górę pistię.

Postaraj się wykorzystać te które masz i zapewnić im warunki rozwoju. Nie ma sensu dokupowanie nowych jeśli mają się zmarnować. Ale z umiarem, nie staraj się z tego zrobić zieleniaka - przyroda nie rozpieszcza ich w tym względzie. Stwórz 2-3 miejsca gdzie ryby będą mogły ukryć się przed światłem i sobą. Daj trochę liści i szyszek. Tyle.

 

I nie wiem czy nie powinieneś poprosić moderację o wydzielenie wątku o przyszłości tego zbiornika do jakiegoś osobnego tematu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam.:P

Wiec zapisuje moje plany, no i mam do was tez pytania, jak coś proszę tez o porady co i jak.;)

 

Lista roślin.:

Echinodorus bleherae lub Echinodorus amazonicus (Tylko młode sadzonki z e. amazonicus)

Anubias cofeifolia lub Anubias barteri nana - ale tego i tego mam zbyt mało

Rzęsa wodna

Pistia

I czy coś do tego dodać z roślin, czy już nic. :?:

 

Co do dekoracji to będzie tak.:

Skorupa kokosa

Korzenia

Płaski kamień o ile znajdę jakiś

Lisie dębu i buku, szyszki olchy

 

Podłoże.:

Piach rzeczny + żwirek rzeczny + ziemia torfowa

 

Filtr.:

Aquael turbo filtr 1000l/h - chyba dam koszyk z bioceramiką zamiast gąbki

 

Grzałka.:

100w ustawiona na 26c

 

S.P.

To są plamy na wiosnę wiec się przygotowuje powoli.;)

Wiec proszę też moderatora o wydzielenie wątku o przyszłości tego zbiornika do jakiegoś osobnego tematu.:)

 

EDIT

 

Proszę o zamkniecie tematu.:)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość
Ten temat został zamknięty. Brak możliwości dodania odpowiedzi.
 Udostępnij




×
×
  • Dodaj nową pozycję...