Skocz do zawartości

W/l pojemność netto czy brutto.


S'Sayan
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Witam.

Szukałem i się nie doszukałem.

Od kilku miesięcy nurtuje mnie pytanie dotyczące oświetlenia akwarium. Mimo, że "siedzę" w akwarystyce sporo czasu nigdy o tym nie myślałem lecz może wy wiecie.

 

Powiedzmy, że mamy akwarium 54l oraz 23W oświetlenia.

Według obliczenia, które jest bardzo popularne wychodzi ok. 0,42 w/l.

Jeśli odejmiemy ilość podłoża, objętość roślin i korzeni to pozostaje 44l wody i wtedy wychodzi ok. 0,52w/l więc znacznie więcej.

 

Co o tym myślicie? Czy mam się sugerować ilością światała po odliczeniu objętości żwiru itd. czy objętością samego akwa?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A i tak to jest tylko bardzo umowny, przybliżony wskaźnik i to tylko i wyłącznie dla baniaków o standardowych wymiarach średnich rozmiarów. Wystarczy niestandardowa wysokość, niski baniak, albo +50cm - lub <50/>200l i te przeliczniki można sobie w nos wsadzić. Zresztą nawet sam W nie jest jednostką światła. Dwa identyczne akwaria, na różnych świetlówkach, tej samej mocy, przy zastosowaniu w jednym dobrych odbłyśników, mogą być oświetlone zupełnie inną liczbą lumenów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

dokładnie każda z 2 żarówek może mieć powiedzmy 18W, jedną będzie zwykła piła drugą jakaś specjalistyczna akwariowa świetlówka, pliła da 1100-1200lumenów ( i właśnie one są ważne ) specjalistyczna żarówka da ich zaledwie 400-500, wtedy też świetlówek powinno stosować się więcej, wracając do Twego akwa, zależy jakie rośliny hodujesz, no i oczywiście jakie rybki

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

i właśnie one są ważne

A świstak siedzi...

 

Ważna jest barwa światła, a dokładniej całe widmo. Dopiero później moc i wydajność oświetleniowa. Nic z masy lumenów, jeśli świetlówki będą źle dobrane.

specjalistyczna żarówka

Nie ma czegoś takiego. Pomijam że grubo przesadziłeś z danymi. Praktycznie wszystkie świetlówki daylighty, czyli te najpopularniejsze niczym nie różnią się od zwykłych świetlówek 865...oprócz 2-3x większej ceny. To takie same rury, o takich samych parametrach, sprzedawane w pudełkach z obrazkiem akwarium. Oczywiście są też typowo "roślinne" świetlówki 8500-11000K, ale raczej nie buduje się baniaków tylko i wyłącznie z nimi ze względu na bardzo słabe oddawanie barw i nienaturalne kolory.

 

PS: Zaczynaj zdania z dużych liter, kończ kropką. To wymagane na tym forum.

 

PS2: Jeszcze raz przeczytałem Twojego posta. Pogmatwałeś strasznie, szczególnie w miejscu gdzie napisałeś że coś co jest 2x wydajniejsze trzeba użyć w większej ilości żeby nadgoniło coś mniej wydajnego... Żarówek w akwarystyce się nie stosuje, tylko świetlówki kompaktowe, a mają one podobną wydajność świetlną do świetlówek analogicznej mocy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Atreyu - czytam i widzę że przeczysz sam sobie, wcześniej piszesz że ważne są lumeny, później że z nich nic nie ma, otóż gdybyś zgłębił wiedzę na temat odżywiania roślin wiedziałbyś że rośliny są w stanie przyswoić światło o każdej barwie. O danych nie przesadziłem, popatrz na świetlówki w okolicach 10-14tys k ile dają lm ? 350-500. Zwykła daje 1100-1200, a jak się znajdzie frajer i płaci za daylight 2x bądź 3x więcej, to jego sprawa. Co do użycia słowa żarówki- strasznie czepialski jesteś no ale to tylko moje zdanie, literówek i kropek - widzę że masz 10 lat i pełnisz bardzo "poważną" funkcję na tym forum, gratuluję, sprawdzaj pisownię itd, przyda Ci się na dyktandzie. Tylko pamiętaj , że przed "że" daje się przecinek, bo inaczej będzie pała ;) A no i jeśli koniecznie chcesz sobie ulżyć możesz dać mi bana

 

P.S. kurde nie dałem kropki na końcu

 

P.S. o jej znowu.

 

Zachowanie godne właśnie 10 latka. Mimo wieku, właśnie takimi "szczeniackimi" pyskówkami wystawiasz świadectwo o sobie osobistymi wycieczkami. Za brak kultury osobistej, 24h odpoczynku i +1. Nie zamierzam dyskutować z kimś kto nie umie zastosować się do zasad panujących tutaj [na które zgodził się przy rejestracji] i nie potrafi zachować odpowiedniego poziomu dyskusji. Co więcej, czy to Ci się podoba czy nie - poprawna pisownia jest tutaj bezwzględnie wymagana. Inni zwracali Ci już na to uwagę. Mam szczerą nadzieję, że mimo wszystko potrafisz pisać poprawnie, bo inni nie mają z tym problemów. Informuje że każdy kolejny "olewacki" post będzie odpowiednio nagradzany. // Atreyu

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

gdybyś zgłębił wiedzę na temat odżywiania roślin wiedziałbyś że rośliny są w stanie przyswoić światło o każdej barwie.

Otóż gdybyś zgłębił wiedzę, której obecnie uczą gdzieś na poziomie gimnazjum, to dowiedziałbyś się że światło światłu nie równe, a rośliny nie asymilują pełnego spektrum, a już przede wszystkim równomiernie. Na udowodnienie tej tezy: spróbuj oświetlać trzy analogiczne baniaki, trzema świetlówkami. 2700K, daylightem i aktyniczną. Zobaczymy gdzie przyrosty roślin będą największe. Co więcej, dziwie się że nie znasz takich podstaw.

 

W temacie wszystko wyjaśnione, zamykam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość
Ten temat został zamknięty. Brak możliwości dodania odpowiedzi.
 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...