Skocz do zawartości

Problem z akwarium


Isiacmg
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Witam serdecznie,

Niedawno zalozylam swoje pierwsze akwarium. 25 litrowe. Hoduje 9 rybek różnego rodzaju (m. in. skalary), ale to chyba mało ważne odnośnie mojego problemu.

Akwarium dokładnie stoi od grudnia. A wode musialam wymieniać juz 2 razy! Wydaje mi sie ze troszke czesto, ale...

Woda po jakims czasie robi sie kompletnie zielona, a szybę akwarium pokrywa zielona "narośl".

Uprzedzajac komentarze... Filtr chodzi caly czas, czyszczony jest przynajmniej raz w tygodniu. Oczywiscie glonojady tez są i to sztuk 2.

Jak mogę temu zapobiec ?

 

Proszę o pomoc.

 

 

IMS

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Masakra. Zapewne te ryby to glonojady, skalary, danio, neonki i tego podobne :shock: Oddaj. 2 razy w ciągu pół roku ? Wodę podmienia się co tydzień a nie co 2 miesiące. Zapewne nie masz w akwa roślin, tylko jakieś sztuczne dziadostwa, więc od tego robią się glony. A woda zapewne jest brudna przez to, że obsada nie odpowiednia i woda nie podmieniana.

Zapobiec możesz w taki sposób:

1. Oddaj wszystkie ryby.

2. Podmień dużą ilość wody (60%)

3. Upewnij się, czy cały sprzęt jest odpowiedni. Wywal przy okazji wszystkie ewentualne sztuczne ozdoby.

4. Utrzymuj i dbaj o akwarium odpowiednio.

5. Dopiero jak to ogarniesz, to najpierw kup żywe rośliny, a później odpowiednie ryby.

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Glonojady tylko w niewielkim procencie żywią się glonami.

Masz zakwit glonów.

Powodem jest nadmiar amoniaku i azotanów w wodzie.

Wodę powinno się "podmieniać" a nie wymieniać.

Podmienia się 20% raz w tygodniu.

Masz za duże ryby do swojego zbiornika i to one brudzą wodę.

Skalary wymagają zbiornika minimum 200 l.

Glonojady wymagają 100 l.

Rosną bardzo duże i w małym akwarium będą karłowaciały, męczyły się i nie dożyją nawet 1/3 prawidłowego wieku.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Boże, skalary w 25 litrach, to stanowczo za dużo, ja żałuje, że kupiłam skalara do 112 litrów, a w 25??? To pewnie z powodu przetłoczenia... Zakup preparat w zoologicznym, najlepiej zoolka i częściej podmieniaj wodę!

 

Jaki preparat ma pomóc w obecnej sytuacji? Tylko większa podmiana na wstępie i częste podmianki + zamiana obsady i dodanie roślin może coś pomóc..

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No dzięki Wam wszystkim za odpowiedzi. Widać, jak sprzedawcy w sklepach zoologicznych "genialnie" znają się na tym co robią.

Czyli generalnie co tydzień podmieniam wodę, jakieś 20- 30 % tak ? Ale tą narośl z szyb akwarium tak czy tak muszę wyczyścić...

Dziwne, bo zauważyłam, że w okolicach grzałki, akwa jest czyste, dopiero im dalej tym gorzej.

A w 130 litrowe akwarium mogę wrzucić skalary. Sztuk 2 ?

 

nemo130: Pisownia!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Słuchajcie, założyłyśmy z mamą akwarium 120 litrowe. Wrzuciłam tam swoje skalary, glonojady, mama dokupila welonki (tak wiem, ze skalary z welonkami to zabojstwo) więc generalnie już ich nie ma :( . Ostatnio rybki chyba chorują... Przed chwilką znów zauważyłam, że najmniejszy glonojad leży i sie nie rusza. Co sie dzieje?

Wodę podmieniałam tak jak radziliście, są żywe roślinki, kamienie wypłukane, filtr czyszczony regularnie, jest włączony bez przerwy, temperatura wody 23 stopnie.

 

nemo130: Przenoszę do odpowiedniego działu, dbaj o pisownię.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...