Jump to content

Zmiana baniaka na niższy - czy ma sens?


MarioM
 Share

Recommended Posts

Hej

Obecnie mam akwarium 240 litrów (120x40x50). Akwa ma już 7 lat i jest mocno porysowane. Planuję w tym roku wymianę zbiornika i zastanawiam się czy zmiana na niższy o 10 cm, czyli 120x40x40 (192 litry) ma sens. Moje ryby to bocje (wspaniałe i siatkowane) i brzanki sumatrzańskie, które obecnie rzadko kiedy (tylko przy karmieniu) podpływają w górną cześć zbiornika - zazwyczaj nie dopływają do tych 40cm wysokości, i przy moich rybach ważniejsza wydaje się być długość zbiornika niż jego wysokość. Niższy zbiornik byłoby łatwiej doświetlić dla roślin - obecnie po zmianie rurek mam 2x45W T5.

Jednak z drugiej strony większa pojemność to więcej wody do pływania, a bocki i brzanki do leniwych ryb nie należą. Najchętniej to bym zmienił baniak na 150x50x40(wys), ale wiążą się z tym zbyt duże koszta - wraz z baniakiem musiałaby nastąpić wymiana szafki i pokrywy.

Ergo: niższy baniak (a przez to mniejszy pojemnościowo) ma sens przy zachowaniu tej obsady, czy też lepiej wymienić baniak na taki sam ale nowy, bo to (pojemnościowo) i tak minimum dla moich ryb?

 

Mario

Link to comment
Share on other sites

Ja miałem 120x40x35. Im niższy baniak, tym łatwiej go oświetlić i paradoksalnie, akwarium o standardowej podstawie i mniejszej niż standardowa wysokość optycznie wygląda na większe - patrz jamniki.

 

Możesz kupić mniejsze, dla tych konkretnych ryb różnicy dużej nie będzie. Jednak tak czy siak 120x40 to za mało dla dorastających w naturze do >30cm bocji wspaniałych.

Link to comment
Share on other sites

Wedle uznania ale dodam ,że w niskich akwariach super wygląda duże stado np neonów +pielęgniczki+ ryby czyszczące Dla tych ryb najważniejsza jest dł. zbiornika a nie wysokość w niskim akwa prościej będzie doświetlić rośliny ,a co za tym idzie powinny lepiej rosnąć W takich warunkach na pewno dobrze by się czuły wyżej wymienione gatunki.Niskie akwa to zawsze coś nowego innego dla obserwatorów np.gości.W niskim akwa prościej się grzebie i trudniej zamoczyć rękaw :D:lol: .Pozdro i życzę przemyślanych i udanych zakupów ja osobiście wybrał bym to niższe.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share

×
×
  • Create New...