Skocz do zawartości

Zmiana baniaka na niższy - czy ma sens?


MarioM
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Hej

Obecnie mam akwarium 240 litrów (120x40x50). Akwa ma już 7 lat i jest mocno porysowane. Planuję w tym roku wymianę zbiornika i zastanawiam się czy zmiana na niższy o 10 cm, czyli 120x40x40 (192 litry) ma sens. Moje ryby to bocje (wspaniałe i siatkowane) i brzanki sumatrzańskie, które obecnie rzadko kiedy (tylko przy karmieniu) podpływają w górną cześć zbiornika - zazwyczaj nie dopływają do tych 40cm wysokości, i przy moich rybach ważniejsza wydaje się być długość zbiornika niż jego wysokość. Niższy zbiornik byłoby łatwiej doświetlić dla roślin - obecnie po zmianie rurek mam 2x45W T5.

Jednak z drugiej strony większa pojemność to więcej wody do pływania, a bocki i brzanki do leniwych ryb nie należą. Najchętniej to bym zmienił baniak na 150x50x40(wys), ale wiążą się z tym zbyt duże koszta - wraz z baniakiem musiałaby nastąpić wymiana szafki i pokrywy.

Ergo: niższy baniak (a przez to mniejszy pojemnościowo) ma sens przy zachowaniu tej obsady, czy też lepiej wymienić baniak na taki sam ale nowy, bo to (pojemnościowo) i tak minimum dla moich ryb?

 

Mario

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja miałem 120x40x35. Im niższy baniak, tym łatwiej go oświetlić i paradoksalnie, akwarium o standardowej podstawie i mniejszej niż standardowa wysokość optycznie wygląda na większe - patrz jamniki.

 

Możesz kupić mniejsze, dla tych konkretnych ryb różnicy dużej nie będzie. Jednak tak czy siak 120x40 to za mało dla dorastających w naturze do >30cm bocji wspaniałych.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wedle uznania ale dodam ,że w niskich akwariach super wygląda duże stado np neonów +pielęgniczki+ ryby czyszczące Dla tych ryb najważniejsza jest dł. zbiornika a nie wysokość w niskim akwa prościej będzie doświetlić rośliny ,a co za tym idzie powinny lepiej rosnąć W takich warunkach na pewno dobrze by się czuły wyżej wymienione gatunki.Niskie akwa to zawsze coś nowego innego dla obserwatorów np.gości.W niskim akwa prościej się grzebie i trudniej zamoczyć rękaw :D:lol: .Pozdro i życzę przemyślanych i udanych zakupów ja osobiście wybrał bym to niższe.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...