Skocz do zawartości

naprawa tylnej szyby


mckgwo
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

reaktywuje przygodę z akwarystyka, ale mój baniak 45l (60x30x30) okazał się uszkodzony (na dole lekko uszczerbiony) odciąłem tylnią szybę, żeby przenieść ubytek na górę (odwróciłem szybę do góry nogami) gdzie mi nie będzie przeszkadzał, ale nie wiem czy poradzę sobie sam ze szczelnym przyklejeniem szyby, co zrobić z silikonem na łączeniu szyby bocznej i dolnej? jakoś specjalnie przyciąć czy silikon powinien przykleić się do starego i wszystko będzie wystarczająco szczelne

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Spróbój zrobić tzw. wstawkę w miejscu gdzie jest uszczerbek.

Zamów u szklarza szybkę o wymiarach takich aby był z każdej strony od uszczerbku przynajmniej 5 cm zakład i wklej ją za pomocą silikonu akwarystycznego na to uszkodzenie. Pamietaj aby rozprowadzić silikon po całej powierzchni wstawki i zrób rant z silikony między wstawką a szybą właściwą i powinno być OK.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

już mówiłem, że szyba jest odcięta, a uszczerbek po odwróceniu szyby znajduje się w prawym górnym rogu i ma rozmiary 10mm x 3-4mm, gdzie na łączeniu brakowałoby może milimetra bo uszczerbek zwęża się, więc chyba przy szybie 600mm x 300mm to nie będzie jakiś wielki ubytek, a przy prawie zerowym ciśnieniu (na górze) nie będzie w tym miejscu dużych naprężeń.

Czy ktoś z Was wymieniał już jedna szybę i wie czy nowy silikon przyklei sie do starego w rogu? czy jakoś dociążyć tą szybę, czy położyć na płaskim i na to akwarium?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pospieszyłeś się z wycinaniem szyby. Ja na twoim miejscu zawiózł bym to akwa do szlarza. Za taką robotę weżmie ze 20 pln i masz pewność że zrobi to dobrze. Przy ewentualnej awarii koszty mogą być zdecydowanie większe.

Cannabis cięzko będzie usunąć silikon z łączenia bocznej szyby i dna w istniejących ściankach, a mckgwo chodziło jak uszczelnić/ łączć spoinę nową ze starą.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale panikujecie, to tylko kawałek szyby:) bez problemu samemu sobie ją wklei.

1. Stary silikon musisz dokładnie usunąć.

2. Odtłuść klejone miejsca za pomocą np benzyny ekstrakcyjnej.

3. Żeby klejenie wyglądało w miarę ładnie naklej taśmę ok 5mm od łączeń szyby. Po klejeniu ja zerwiesz i będziesz miał równe fugi.

6. Nałóż silikon na rant tylko jednej szyby lub na brzeg akwarium. Chodzi mi o to żeby nie kleić posmarowanej powierzchni do innej też posmarowanej.

7. Silikon musi być położony w postaci jednej i tylko jednej nie przerwanej kreski.

8. Po sklejeniu, zanim całość wyschnie zrób fugę. Czyli zrób kreche w rogu akwarium. Następnie użyj albo kawałka plastiku lub palca i przejedz po niej aby wyglądzić fuge. Palucha namocz w wodzie z mydłem bo inaczej silikon będzie kleił ci się do niego:)

9. Zanim to wszystko wyschnie zerwij tą taśmę od fugi. Pisałem o niej w ptk3

Tyle:)

Najwygodniej będzie położyć szybę na czymś płaskim, nałożyć silikon i na tą szybę położyć akwarium.

Użyj silikonu akwarystycznego. Weź sobie kogoś do pomocy bo nieraz trzeba coś podać przytrzymać itp.

Ps. W swoim akwarium wymieniałem dno 124cm x 53cm grubość 10mm

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki Pappa2, trochę mnie pocieszyłeś, dzięki za wszystkie wskazówki, na pewno się przydadzą. Jutro kupuje silikon i podziele sie rezultatami, tylko dalej nie wiem co z tą spoiną z której nie mogę usunąć starego silikonu, póki co przyciąłem ją tak żeby mi nie odepchnęła przyklejanej szyby. Silikon planuję położyć na krawędź szyby, a później na to akwarium żeby już później nie ruszać całej konstrukcji aż do wyschnięcia

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

coście się tak zawzięli na ten silikon, szybę odciąłem nożem kuchennym, głupio ale obeszło się bez pęknięć :) dopiero później wpadłem na użycie żyletki do pozostałości silikonu.

Jak Qbuh słusznie zauważył pytam o przyklejenie szyby do kantu gdzie już jest silikon spoiny szyby bocznej i dolnej :) chyba po prostu przytnę go lekko pod skosem i zamarzę silikonem z małym zapasem kilku milimetrowym, stary silikon akwarystyczny trzymał dość mocno, więc nowy pewnie sam się tak łatwo nie odklei ;)

 

Proszę o nie wybiórcze stosowanie dużych liter i kropek. // Atreyu

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

w ogóle pytanie niezwiązane z tematem, to jest forum akwarystyczne czy polonistyczne? bo coraz bardziej mam wrażenie, że najwięcej można się tu dowiedzieć o ortografii :/

p.s Atreyu "nie" z przymiotnikami piszemy razem, skoro już mnie poprawiasz :) a emotikona chyba równie dobrze oddaje gdzie jest koniec zdania

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Powiem Ci jak ja uważam. Zrób to porządnie to będziesz miał pewność że szyba nie puści.

Niewiem jak mocno zwiąże silikon jednej firmy do silikonu innej. Widzę że chcesz to sprawdzić;)

Jak nie chcesz tego wycinać to daj tyle nowego silikonu żeby cały stary był zatopiony w nowym. Fuga ok 1cm. Ale będzie to brzydko wyglądać. Osobiście użyłbym żyletki koszt ok 1.5zł. Dzięki wycięciu starego silikonu masz pewność że będzie to trzymać. Jak tego nie zrobisz będziesz się ciągle zastanawiał czy akwarium się rozpuknie:)

Ciekawy jestem też jak będzie wyglądało odtłuszczenie benzyną starego silikonu;) Ciekawe czy nie zrobi się jakąś kleista maź...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Powiem Ci jak ja uważam. Zrób to porządnie to będziesz miał pewność że szyba nie puści.

Niewiem jak mocno zwiąże silikon jednej firmy do silikonu innej. Widzę że chcesz to sprawdzić;)

Jak nie chcesz tego wycinać to daj tyle nowego silikonu żeby cały stary był zatopiony w nowym. Fuga ok 1cm.

To będzie tylko na dole, bo spoiny są przy dnie, więc żwirek to później ładnie zamaskuje.

 

Ciekawy jestem też jak będzie wyglądało odtłuszczenie benzyną starego silikonu;) Ciekawe czy nie zrobi się jakąś kleista maź...

 

Właśnie nie wiem co z tą benzyną, najlepszy odtłuszczacz jaki przychodzi mi do głowy to płyn do mycia naczyń. Jeszcze powierzchnię gdzie był stary silikon, to się pokuszę, bo chcę spać spokojnie, ale w miejscu spoiny chyba sobie daruję i umyję po prostu płynem, żeby nie okazało się że muszę całe akwarium kleić od nowa. Wrzucę wieczorem jakieś fotki, bo chyba nie do końca wiadomo co dokładnie chcę sprawdzić.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pokleiłem :) Ciężka robota :/ mam nadzieje, że będzie szczelne. Problemy z równomiernym wyciśnięciem silikonu (był w tubce), wytarciem fug palcem, ogólnie jak ktoś nigdy wcześniej nie silikonował to nie polecam. Chociaż się czegoś nauczyłem :) Jutro zaleje i sprawdzę tą swoją robotę :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

wygląda na to, że nie przecieka, ale wyjeżdżam na chwilę więc wodę wylałem, i patrze, że coś poszło nie tak, są tam jakieś bąbelki powietrza. Albo za szybko nalałem wody, albo źle skleiłem, w każdym razie już szarpnąłem za szybę i oderwałem :) nie będę ryzykował i po weekendzie jeszcze raz to przykleję :) zresztą przywiozę z domu trochę sprzętu typu pistolet i kostki do fugowania.

Mam jeszcze pytanie, pappa2 mówił, że najlepiej położyć silikon jednym ciągiem. Po tych wszystkich klejeniach zastanawiam się czy nie lepiej najpierw położyć trochę na rant i skleić, a później kłaść silikon w rogu i zrobić fugę. Bo tak to silikon wysycha i przy fugowaniu mi się paskudził, wprawdzie teraz postaram się o inny silikon i pistolet, ale mimo wszystko :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wszystkie opisy jakie czytałem na temat klejenia akwarium mówiły wprost. Wyczyścić, odtłuscić, skleić, zrobić fugi, zostawić do wyschnięcia. Na opakowaniu silikonu powinno pisać ile schnie 1mm warstwa silikonu. Przeważnie kilka godzin...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość
Ten temat został zamknięty. Brak możliwości dodania odpowiedzi.
 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...