Skocz do zawartości

AQUAEL UNIMAX 500 CZY TETRA TEC EX 1200?


ALIENS2012
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Dziękuję za odpowiedzi.

Zdecydowałem się na UNIMAXA.Tylko który?250 czy 500.Dodam,że będzie to jedyny filtr w akwarium.Nie przewiduję żadnego dodatkowego napowietrzania czy dodatkowego filtra odpowiedzialnego za filtrację mechaniczną.

Więc co radzicie w takiej sytuacji.Jaki do 200l akwarium?Czy jeżeli zdecydował bym się na 500 nawet wypełnionego wkładami to nie zrobi mi pralki w akwarium a znowu przy 250 wypełnionego wkładami wydajność spada i czy wtedy da radę?

Bardzo proszę podzielenie się swoimi doświadczeniami.

Pozdrawiam serdecznie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

Sam się zastanawiam nad filtrem do 200L Wstępnie decydowałem się na JBL e901. Ale będzie chyba unimax 250. Z tego co się orientuję i wyczytałem tu i ówdzie to Aquael podaje rzeczywisty przepływ wody przez filtr. A inni tylko wydajność samej pompy. Więc unimax 250 ma chyba ok 900 l wydajności pompy i 600l wydajności filtra.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Administrator

Zwróćcie uwagę także na zarys zbiornika.

Przy wielu roślinach, obsadzie typu: ławica neonów.

Nie potrzeba bardzo wydajnego filtra.

Jeżeli już do tych 200l chcesz dać porządną obsadę. To już warto zainwestować w mocny filtr.

Jest też jedna sprawa, na którą warto zwrócić uwagę: pojemność filtra oraz możliwość kształtowania złoża filtracyjnego.

Przykład? eheimy serii classic. Można praktycznie zasypać czym się chce.

W JBL-ach. Niby też. Ale budowa wewnętrzna filtra już jest inna. Wkłady daje się w koszykach. Czasem przy ceramice bywa problem z jej ułożeniem. Wsypana byle jak? Dużo nie wejdzie. Trzeba ją ładnie rozkładać by się koszyki ładnie złączyły.

 

Ważna sprawa: awaryjność.

Unimaxa nie miałem, ale słyszałem wiele pozytywnych opinii. Tetra? Hm....miałem. Nie chce. JBL jest teraz w poprawionej serii. Nie spotkałem się jeszcze by kilka osób narzekało. Wiadomo, że pojedyncze przypadki zawsze będą.

 

Aliens: broszurki, broszurkami. ;)

Zbynek: Praktycznie każda firma podaje przepływ wody na pustym filtrze i 1m odcinkach węży. Deszczownia, koszyki, wkłady, długość węży. To wszystko sprawia, że rzeczywista jest dużo niższa. Przyjmuje się ogólnie, że litraż zbiornika razy 3. To wystarczająca wydajność filtra przy prostej obsadzie. Czyli w przypadku 200l akwarium. Absolutnym minimum jest te 500-600l/h.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...