Skocz do zawartości

parametry chemiczne wody


tem123
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Witam, niedługo zakładam akwarium. Mam dostęp do dwóch rodzajów wody, jedna z nich to kranówka druga z bardzo płytkiej studni (właściwie źródlana) wlałem do dwóch szklanek jedną i drugą wodę i po 6 dniach przeprowadziłem test. Wyniki były następujące:

Woda źródlana: NO3=25mg/l, NO2=2mg/l, gH=>4, kH=3, pH=6,4 CL2=0mg/l

woda kranowa: NO3=25mg/l, NO2=2mg/l, gH=>21, kH=10, pH=8 CL2=0mg/l

moja obsada to na początku gupiki, która woda będzie lepsza i co poprawić? gH i kH podane jest w jednostkach [stopni d]

Czy wysoki poziom NO2 i NO3 może być spowodowany brakiem napowietrzania wody (woda była w szklankach przez 6 dni)?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zbadaj świeżą wodę,testy paskowe są niedokładne a do tego woda stojąca w szklankach może zmienić parametry.

Nie bada się wody która stoi w szklankach 6 dni,to jak odkręcenie słoika i sprawdzanie który szybciej się zepsuje.

http://www.superakwarium.pl/poradnik-ak ... id108.html

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja bym lał tą źródlaną/studzienną - dodać tylko troszkę fosforu (może juz jest- trzeba zbadać ) magnezu i potasu i woda perfekt miękka i lekko kwaśna - super - niektórzy walczą z filtrami RO żeby takie parametry uzyskać :)

NO2 spadnie jak sie zawiąze cykl azotowy

NO3 także spadnie jak posadzisz rośliny i zaczniesz podawać fosfor

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Łoren napiszesz coś o roślinach?

wybor-roslin-t46617.html

Tylko nie pisz już nic na temat parametrów wody!

Napisz mi łoren jaki sens będzie robić podmiany wody jak no2 jest tak wysokie w ujęciu wody. Po przez podmianę wody na taką trujemy ryby! Pięknie doradziłeś...

Do autora- koniecznie używaj wody wodociagowej.

Nie zdziw się jak woda odstana z kranu zmieni ph na poziom ok 7.2

Ph wody z kranu musisz mierzyć po odstaniu i napowietrzeniu wody przez ok 24h

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Woda źródlana: NO3=25mg/l, NO2=2mg/l, gH=>4, kH=3, pH=6,4 CL2=0mg/l

woda kranowa: NO3=25mg/l, NO2=2mg/l, gH=>21, kH=10, pH=8 CL2=0mg/l

Do autora- koniecznie używaj wody wodociagowej.

. Po przez podmianę wody na taką trujemy ryby! Pięknie doradziłeś...

Jak widać Twoja wiedza jest wysoce wybiórcza - może napiszesz w takim razie dlaczego na kranową skoro poziom NO2 jest taki sam ?

Proponuje doczytać a potem się wypowiadać :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

... muszę przypomnieć że NO2=2mg/l po odstaniu 6 dni w obu przypadkach a w świeżej kranówce NO2=0,5mg/l, nie wiem jak jest w źródlanej

No i właśnie łoren tego nie umiał przeczytać:)

Test wody która stała 6 dni to błąd. Mierzy się świeżą odstaną 24h i napowietrzoną wodę. Woda prosto z kranu ma mało tlenu w sobie, a dużo co2. Przez to wynik ph jest niższy. Po napowietrzeniu wody poziom o2 wzrasta i tym samym ph rośnie. Ważnym czynnikiem będzie bufor - kh. Na moje oko przy tym kh będzie na poziomie koło 7.4-7.6

Co do mojej wiedzy na temat parametrów wody to może faktycznie się na tym nie znam i jakimś cudem udaje mi się mieszać kwas hcl z wodą do podmian w taki sposób żeby ryby nie padły; utrzymywać stabilne ph przy kh zjechanym do 3. W planach mam kh równe 1-2 ;) ph pewnie spadnie poniżej 6

Jeżeli okaże się że woda ze studni ma poziom no2 niski to faktycznie lepsza będzie z niej woda. Tyle że należy się zastanowić nad jednym problem takiej wody. Ze względu na brak chloru w takiej wodzie mogą żyć różne śmieszne stworzonką, bakterie itp. Szkoda by było wpuścić to do akwa. A w kranie masz stabilną higielniczną wodę. A obsadę ryb zawsze możesz dobrać tak aby ta woda była dla nich bardzo dobra...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

. muszę przypomnieć że NO2=2mg/l po odstaniu 6 dni w obu przypadkach

Skoro parametry końcowe są zbliżone - a woda odstała dokładnie tyle samo czasu i w takich samych warunkach można domniemywać że parametry wyjściowe świeżej były zbliżone.

Co do mojej wiedzy na temat parametrów wody to może faktycznie się na tym nie znam i jakimś cudem udaje mi się mieszać kwas hcl z wodą do podmian w taki sposób żeby ryby nie padły; utrzymywać stabilne ph przy kh zjechanym do 3. W planach mam kh równe 1-2 ph pewnie spadnie poniżej 6

Tu wyrażam mój głęboki podziw i ściągam czapkę z głowy :)

Jeżeli okaże się że woda ze studni ma poziom no2 niski to faktycznie lepsza będzie z niej woda. Tyle że należy się zastanowić nad jednym problem takiej wody. Ze względu na brak chloru w takiej wodzie mogą żyć różne śmieszne stworzonką, bakterie itp.

Ale nie muszą i tym to pozytywnym akcentem dochodzimy sedna sprawy :)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...