Skocz do zawartości

Stosunek PO4 do NO3


Herbi
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Możesz zmniejszyć dawkowanie mikro ale zacząć podawać chelat żelaza. Wysyp glonów masz przez zerowy poziom NO3 - jak miałeś braki PO4 azotany utrzymywały się wysoko bo rośliny nie mogły ich pobrać , zacząłeś podawać fosforany - rośliny zaczęły pobierać azot - a ponieważ go nie uzupełniałeś, azotu brakło - w efekcie wystąpił wysyp glonów. Na kalkulatorze powinno się liczyć sumarycznie czyli podstawiając wszystkie wartości poszczególnych związków - występuje w nich potas który się sumuje. Nawożenie należy prowadzić kompleksowo a nie wybiórczo ( można czasowo zwiększyć lub ograniczyć jakiś pierwiastek ale nie zaprzestać jego podawania)

8% chelat żelaza - akwarium 90litrów - odważamy 6g chelatu i uzupełniamy wodą RO do 500ml taki roztwór podajemy w ilości 5ml dziennie i daje nam to dziennie 0,0533 mg/l Fe a tygodniowo 0,37mg/l . Proponowałbym nawożenie poprowadzić tak że dajemy połowę dawki mikro plus intermagu i uzupełniamy połową dawki chelatu czyli 2,5ml dziennie, co w przybliżeniu powinno nam dać ok 0,4mg/l Fe.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy przy takich dawkach nawożenia (PO4 4ml/d chelat 2,5 ml/d intermag 2ml/d).....

Takie dawki nikomu nic nie mówią - 2,5ml/d.... Poza tym trzeba dokładnie wertować wątek żeby do tych informacji dotrzeć. Podawaj zawsze nawożenie w dawce tygodniowej w mg/l czyli np PO w ilości 1mg/l (i to w Twoim przypadku jest np 4ml roztworu) i wtedy jeśli piszesz że zwiększam dawkę np do 1,5mg/l sprawa jest jasna (czy lejesz wtedy 4 czy 8ml roztworu to sprawa drugorzędna bo roztwory mogą być o różnym stężeniu )

Tak więc napisz co postanowiłeś odnośnie nawożenia :)

P.S możesz wrzucić screena z kalkulatora będzie najłatwiej

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A więc:

Po4 dawka tygodniowa 1mg/l

Żelazo podawane z mikroplusem, dawka tygodniowa 0,3mg/l Chcę tą dawkę zmniejszyć o połowę czyli 0,15mg/l i uzupełnić chelatem Fe 8% dawka tygodniowa 0,18

No3 dawka tygodniowa 20mg/l.

Napisze szczerze że sam już się w tym wszystkim powoli zaczynam gubić.

Podstawowym według mnie błędem z mojej strony był zakup soli rozłożony na raty.

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Aktualizacja.

Nawożenie: Mikro intermagu, dawka tygodniowa żelaza 0,15 mg/l uzupełniane chelatem Fe 0,18 mg/l co daje mi łącznie 0,33 mg/l tygodniowo

Test na Fe 0,25mg/l

Nawożenie: K2HPO4 dawka tygodniowa PO4 1mg/l

Test na PO4 0,25 mg/l

Nawozenie: KNO3 dawka tygodniowa 20mg/l

Test na NO3 10/15 mg/l

Glony trzymają się ostro. Zastanawiam się nad zwiększeniem dawkowania PO4 do 3mg/l na tydzień, zwiększeniem dawki intermagu do wartości poprzedniej, tj. 0,3 mg/l + 0,18 mg/l z chelatu Fe

KNO3 zostawił bym na takim poziomie jak jest. Chyba że problem z glonami odpowiada oświetlenie. W tym momencie świecę 10 h dziennie. Akwarium brutto 102 l ,podłoże ziemia+żwirek bazaltowy

świetlówki 24W z kompletu w pokrywie (nie mam pojęcia jaka barwa światła)

2x14W

Brilum Świetlówka liniowa FTS T5 14W 6400K biały

Osram Świetlówka liniowa Lumilux T5 HE 14W/865 G5

CO2 z reaktora kwasku+sody 2 b/s

Carbo aqua artu 2ml/dziennie.

Poradźcie coś bo aż żal teraz na roślinki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oczywiście ze tak - brak któregokolwiek pierwiastka z tych podstawowych "makro" będzie się przyczyniał do limitowania wzrostu roślin a w przypadku wyraźnych braków do zatrzymania wzrostu co równa się z powolnym obumieraniem roślin ---> ciąg dalszy jest jasny - glony.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 tygodnie później...

Po kolejnych tygodniach walki z gloniskami widać znaczną poprawę.

Przez 3 tygodnie podawałem:

25 mg/l K, 20 mg/l NO3, 2 mg/l PO4, 1,5 mg/l Fe (dzięki Łoren za pomoc) carbo w dawce 3mg/l dziennie + co2 2b/s

Parametry jakie uzyskałem:

NO3 40

PO4 3,0

Fe kurde tu mam problem, testy zooleka na Fe totalne nieporozumienie. Barwa jaką uzyskałem ni jak nie pasuje do żadnej barwy na wzorniku. Po dziurach na starszych liściach wąkrotki białogłowej wnioskuje że jest przewożenie żelazem.

Dołączona grafika

 

Od jutro zaczynam powoli zmniejszać dawkowanie nawozów aby pozostać przy zalecanych stężeniach.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 miesiące temu...

Podepnę się pod temat i zapytam jak policzyć za pomocą kalkulatora ile lać potasu aby utrzymać NPK 10:1:20 ? Czy podając fosfor obniża się NO3 i na odwrót ? Czy odpowiednią wartością Co2 w akwarium jest stężenie 10-20mg/l ? Dzisiaj zamówiłem testy na PO4 i NO3 ponieważ od dłuższego czasu widzę że coś niepokojącego zaczyna się dziać z roślinkami. Być może Łoren i mi pomoże wyjsc z opresji tak jak Herbiemu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podepnę się pod temat i zapytam jak policzyć za pomocą kalkulatora ile lać potasu aby utrzymać NPK 10:1:20

Podstawić należy w zakładce podstawowe dane swojego zbiornika . W tej zakładce potas ustawiony jest domyślnie na 15mg/l tygodniowo na nie 20 bo zakładka w sumie odnosi się do przeciętnej wody kranowej w której zazwyczaj trochę potasu występuje . Parametry oczywiście można zmienić i ustawić potas na 20mg/l tygodniowo - kalkulator poda jak wykonać roztwór i ile go dozować.

Czy podając fosfor obniża się NO3 i na odwrót

Piszę o tym w artykule nawozenie-roslin-w-akwariach-ht-high-tech-wersja-radosna-t46371.html - azot i fosfor w akwarium są ściśle od siebie zależne , zresztą są także inne zależności i tak na prawdę każdy pierwiastek występujący w naszym akwarium ma wpływ na inne - bezpośrednio albo pośrednio - dlatego tak dużo zmiennych i nie można znaleźć jednej uniwersalnej recepty na sukces.

Czy odpowiednią wartością Co2 w akwarium jest stężenie 10-20mg/l ?

Nie można odpowiedzieć na tak zadane pytanie precyzyjnie - z reguły to odpowiedni poziom - wszystko zależy od ilości światła i całego pozostałego nawożenia. Trzeba pamiętać o tym że węgiel w akwarium (nawozimy CO2 po to żeby dostarczyć węgla) to najważniejszy pierwiastek makro nazywany czasami supermakro ponieważ to jego ilość decyduje o masie roślinnej.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ok dzięki Łoren za odpowiedź. Temat będę kontynuował jak na razie czekam na testy i wtedy podam dokładne dane zbiornika i parametry wody. Zobaczymy jak to będzie. Chciałbym jeszcze zapytać czy do ewentualnego podwyższenia poziomu NO3 można użyć spożywczej saletry potasowej ? Czy będzie ona wystarczająco czysta ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...