Skocz do zawartości

Stosunek PO4 do NO3


Herbi
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Witam ponownie.

Jaki stosunek PO4 do NO3 powinno się utrzymywać?

NO3 w baniaku około 40mg/l

PO4 0,25mg/l

Dzisiaj chciał bym zacząć nawozić solą K2HPO4, jednak wszystkie kalkulatory które znalazłem w sieci, służą do wykonywania roztworu KH2PO4, więc stoję w miejscu. Od razu uprzedzam wszystkich którzy odpiszą abym zmniejszył NO3. Nie mam teraz takiej możliwości, woda w moim wodociągu ma bardzo wysokie stężenie NO3 a na filtr RO nie mogę sobie teraz pozwolić.

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jednak wszystkie kalkulatory które znalazłem w sieci, służą do wykonywania roztworu KH2PO4

Słabo szukałeś ;) Kalkulator zulixa daje możliwość policzenia http://podforak.rzeszow.pl/viewtopic.php?t=6445 w zakładce "makro" można podstawić wodorofosforan potasowy K2HPO4 . Rozrabiamy 500ml nawozu - używamy do tego 3g K2HPO4 i przy dziennym dozowaniu 4ml tego roztworu - tygodniowo podnosimy PO4 o 1mg/l .W początkowej fazie nawożenia można aplikować dawkę podwójną a nawet potrójną - jak z testów nam wyjdzie że poziom NO3 się obniża - zmniejszamy nawożenie fosforem i kontrolujemy NO3 - jak nam zejdzie do 20mg/l będzie już ok - trochę to potrwa - prawdopodobnie w pierwszym tygodniu poziom PO4 pomimo dozowania będzie bliski "0"
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyli łopatologicznie, biorę pół litra wody demineralizowanej i w niej rozpuszczamy 3g K2HPO4. Wspominasz Łoren o potrójnej dawce nawozu w początkowej fazie. Jaki to ma być okres czasu? Przepraszam za takie proste pytania, ale dla laika takiego jak ja wszystko jest teraz strasznie zagmatwane i zwyczajnie w świecie nie ogarniam. Jak inaczej niż za pomocą wagi kieszonkowej, której nie posiadam (a żadnego dealera z wagą nie ma w pobliżu ;) ) mogę odmierzyć domowym sposobem 3g proszku? Nasypać do strzykawki 3ml?

Edit.

Znalazłem u sąsiada wagę kuchenną z dokładnością do 1g. Zrobiłem roztwór: 3g na 500ml wody demineralizowanej, wykonałem test kropelkowy tego roztworu, wynik=5,0mg/l

Przez pierwsze trzy dni podam potrójna dawkę, tj. 12ml roztworu. Czwartego dnia wykonam test na NO3 i PO4, jeżeli parametry nie drgną przez kolejne 2 dni powtórzę dawkę 12ml, kolejny test, jeżeli parametry drgną zmniejszam dawkę... itd. itp.

Dzięki Łoren za cenne wskazówki, a nie odsyłanie bezpośrednio do wujka google.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak inaczej niż za pomocą wagi kieszonkowej, której nie posiadam (a żadnego dealera z wagą nie ma w pobliżu ) mogę odmierzyć domowym sposobem 3g proszku? Nasypać do strzykawki 3ml?

Tu akuratnie trafiłeś w dziesiątkę...skad ty to mogłes wiedzieć.... :lol:

Czyli łopatologicznie, biorę pół litra wody demineralizowanej i w niej rozpuszczamy 3g K2HPO4.

dokładnie tak

Wspominasz Łoren o potrójnej dawce nawozu w początkowej fazie. Jaki to ma być okres czasu?

Nie wiem :) Trzeba będzie mierzyć co dwa - trzy dni aż będzie na poziomie wykrywalnym dla testu.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak inaczej niż za pomocą wagi kieszonkowej, której nie posiadam (a żadnego dealera z wagą nie ma w pobliżu ) mogę odmierzyć domowym sposobem 3g proszku? Nasypać do strzykawki 3ml?

Tu akuratnie trafiłeś w dziesiątkę...skąd ty to mogłes wiedzieć.... :lol:

 

Tylko że 1ml proszku to nie 1g. To się odnosi tylko do wody o temp. pokojowej. ;)

1l [1000ml] = 1kg [1000g] H2O. Ale już 1l mąki, soli, proszku, żelaza, pluszu, to już nie 1 kg. Dla przykładu, 1ml mąki waży 1,5g. ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tylko że 1ml proszku to nie 1g. To się odnosi tylko do wody o temp. pokojowej.

1l [1000ml] = 1kg [1000g] H2O. Ale już 1l mąki, soli, proszku, żelaza, pluszu, to już nie 1 kg. Dla przykładu, 1ml mąki waży 1,5g.

No w tym przypadku to właśnie tak to wygląda :) - 1ml K2HPO4 sproszkowanego i dość dobrze ubitego waży w przybliżeniu 1g - sądzę że dokładniejszy pomiar i tak nie ma sensu bo różnice będą rzędu setnych części mg/l wody - nie sądzę aby miało to jakiś wpływ na całokształt ;) No chyba że ma...to sam chętnie się zapoznam :)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam. Po czterodniowej kuracji K2HPO4 dawką 12ml dziennie stężenie PO4 wskoczyło do wartości 1,0mg/l. Natomiast stężenie NO3 spadło z wartości 40/60mg/l do wartości 10/20mg/l. Teraz kolej na pytanie. Utrzymywać taki stosunek czy lekko zmodyfikować?

Od dnia jutrzejszego zmniejszę dawkowanie K2HPO4 do 4ml dziennie.

Pozdrawiam, i jeszcze raz dziękuje Łorenowi za pomoc.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli poziom NO3 utrzyma Ci się w wartości ok 10-20mg/l to fosfor należałoby tak utrzymywać jak teraz - z tym że należy wziąć pod uwagę że rośliny potrafią "zmagazynować" trochę fosforu - więc teraz należy uważać żeby nie przedobrzyć - jeśli masa roślinna w akwarium jest duża bufor bezpieczeństwa jest większy - jeśli roślin mało - to należy częściej teraz kontrolować poziom PO4. Tak więc bez paniki i żadnych gwałtownych ruchów dotyczących nawożenia - wszystkie zmiany czy to w górę czy w dół robimy powoli.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kolejny test.

Dawkowanie PO4 8 ml/ dziennie

NO3- 10mg/l

Fe- hmmm pomiędzy 0,0 a 0,1 mg/l

PO4-1,0 mg/l

 

Reszta parametrów z dnia 22.04.2012

PH7,6 staram się zjechać

GH 14*d

KH 11*d

NH3 0,02

NO2 0,0 mg/l

 

Trochę martwi mnie poziom Fe. GH i KH skoczyło zaraz po wymianie podłoża z jałowego na ziemie ogrodniczą.

Dodatkowo zauważyłem w dniu dzisiejszym u mojej samiczki prętnika karłowatego wytrzeszcz jednego oka. Nie wiem czym jest to spowodowane... Obstawiam jednak uszkodzenie mechaniczne spowodowane zaczepkami samca. Jest strasznie terytorialny, atakuje wszystko co się rusza, nawet czyścikowi do szyb nie odpuszcza.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Fe- hmmm pomiędzy 0,0 a 0,1 mg/l

A czym nawozisz? i w jakich ilościach? Jest zdecydowanie za mało - pasowałby dojść do poziomu ok 0,4mg/l a nawet więcej. Przyjmuje się ze żelazo powinno być zazwyczaj na poziomie od 0,4-0,8
W tym momencie jeszcze nie nawożę niczym, zastanawiam się nad zakupem Easy Life Ferro, chyba że polecasz coś innego.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak jak myślałem, w moim mieście dostać ten nawóz to jak wygrać w totka, czy w związku z tym mogę go zastąpić czymś innym? Mam dostęp do symfonii złotej.

Skład:

Magnez (Mg) - 15,0

Bor (B) - 0,188

Molibden (Mo) - 0,03

Kobalt - (Co) - 0,004

Mangan (Mn) - 0,70

Cynk (Zn) - 0,20

Miedź (Cu) - 0,16

Żelazo (Fe) - 1,20

Po dwóch tygodniach stosowania soli K2HPO4 dawka 8ml dziennie, poziom NO3 utrzymuje się w granicy 20mg/l a PO4 w granicy 1,0mg/l

Rośliny zaczynają nareszcie odbijać, niestety glony nitkowe też zaczęły atakować.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Może minimalnie tak - ja mniej więcej podaję właśnie tak rozcieńczony i jakoś to hula.Jeśli by się okazało że bardzo wymagające rośliny takie jak np rotala wspaniała nie wybarwia się ładnie na czerwono to można dodatkowo podnieść troszkę samo żelazo stosując chelat żelaza. W przypadku dużego oświetlenia ok 1,0W/l i trzymania wysokiego fosforu ok 2-3mg/l dodatkowe nawożenie żelazem będzie wskazane ale utrzymując przeciętne warunki światła 0,5-0,6W/l moim zdaniem nie ma potrzeby nic robić.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

Się pany porobiło. W ostatnim miesiącu przez nadmiar obowiązków w pracy nie miałem zbytnio czasu na doglądanie akwa. Jedynymi rzeczami które wykonywałem było lanie mikroplus(4 ml/d), podawanie po4(4ml/d + carbo w płynie(2ml/d).Wynikiem tego wszystkiego mam ładny wykwit glonów. Najbardziej dają się we znaki zielenice i prawdopodobnie rhizoclonium. Dzisiaj znalazłem w końcu czas na zrobienie testów wody.

PH 7,5

GH 18

KH 14

NH 0,01

NO3 0 :/ Tutaj widzę że jest wina wykwitu

Fe 0,1 :/ mimo podawania żelaza zawartego w mikroplus intermagu na poziomie 0,4 mg/l tygodniowo.

PO4 1,0

Teraz zastanawiam się czy nie zmniejszyć dawki tygodniowej mikroplusa, tak aby poziom wszystkich składników mieścił się w normie podanej w kalkulatorze, głównie chodzi mi o mangan.

Żelazo chce uzupełnić poprzez chelat Fe 8%. W tym miejscu znowu natrafiam na problem. Nie wiem czy ja już jestem tak ślepy i nieogarnięty ale za ciula nie daje rady wyliczyć odpowiednich proporcji za pomocą kalkulatora Zuluxa. Ktoś byłby w stanie mnie naprowadzić ??

NO3 podnosić chcę z pomocą KNO3, według kalkulatora wyszły mi takie proporcjehttp://scr.hu/screenshooter/6565094/doovqmg

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...