Jump to content

Tłusta woda?

MarioM
 Share

Recommended Posts

Witam

Od dawna walczę z wodą w akwarium. A dokładniej z jej mechaniczną czystością. Ciągle pływają mi drobinki paproszków w wodzie, część w toni a duża ilość na powierzchni. Zauważyłem też że na powierzchni pływają jakby oka czegoś "tłustego". Cały czas pracuje deszczownica, która miesza powierzchnią wody, ale to niewiele daje.

Podłoże mam neutralne - czarny żwirek kwarcowy, drobny 1-4mm.

Akwarium jest odmulane raz na tydzień.

Ryby mam grzebiące (bocje), ale paprochy nie tyle są wzbijane z dna co po prostu nigdy nie opadają i wirują po akwarium.

W filtrach (kuble i wewnętrznym) mam watę perlonową, ale to niewiele daje.

Dodanie do akwa preparatów typu JBL Cleanol pomaga, ale tak na dzień, może dwa, a potem sytuacja wraca do normy.

Macie jakiś pomysł jak to usunąć?

Mario

Filtr zewnętrzny to JBl CP500 - wkłady: wata perlonowa, gąbki, bioballe, JBL Micromec i JBl PhosEX. JBL ma deszczownie zamontowaną pod taflą wody. Wewnętrzny to Eheim AquaBall - gąbki i wata. Wylot wewnętrznego skierowany jest na szybę boczną. Wiltry znajdują się w obu rogach akwarium.

Obsada to 10 bocji, 12 brzanek (sumatrzanskie i mszyste) i jeden zbrojnik.

Rośliny to kryptokoryny (trzy duże sadzonki) i mikrozorium (cztery duże sadzonki).

Bocje wspaniałe? 10 sztuk na 240l to bardzo dużo , szczerze za małe akwarium na nie , to one zapewne podnoszą pył bo bardzo lubią przekopywać dno. Może je przekarmiasz? I pokarm pływa.

Bocji wspaniałych jest 6. Dodatkowe 4 to mniejsze bocje siatkowane.

Raczej nie są przekarmiane, wręcz przeciwnie.

To co pływa po powierzchni to kożuch bakteryjny? :)

Jeśli to kożuch to dlaczego deszczownica nie daje sobie z nią rady?