Skocz do zawartości

[70] BW - od dnia zalania baniaka. [Akt. str. 16]


Sverting
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Na wstępie zaznaczę, że sprzęt będzie sukcesywnie dodawany przez trzy tygodnie od dnia zamontowania filtra, czyli na oko środy 18 kwietnia. Obsada oczywiście dopiero po tym czasie.

 

Opis zbiornika

 

napowietrzanie: filtr kaskadowy - ruch tafli wody

oświetlenie: 2 x 8W

filtracja: Aquael FZN-1 (komora I - gąbka+ceramika; komora II - gąbka+torf)

technika CO2: brak

gatunki i ilość ryb:

-pielęgniczki gatunku do ustalenia (najprawdopodobniej A. Agassizi parka lub A. Trifasciata harem 1+2, zależnie co znajdę pierwsze)

-neony innesa x 8-10

-kirysek malutki/pigmej x 8

rośliny: pistia na 3 planie, głownie jako pływający gąszcz korzeni i denitryfikator ;D

inne sprzęty: grzałka zostanie dobrana w międzyczasie.

stosowane nawozy, pokarmy, preparaty: ochotka, płatki

parametry wody: docelowo BW, ale dojdziemy do tego w przeciągu następnych podmian. Na razie śląska kranówa.

 

 

20120415131701.jpg

 

Dzień 2 istnienia zbiornika. Wczoraj pojechałem odebrać go z Dąbrowy Górniczej od szklarza, który wykonał to akwarium z 5mm floatu za 56zł, na które dał gwarancję(!). Wymiary wewnętrzne to 400x500mm, całość ma 35 cm wysokości. Po dobowej próbie szczelności i przygotowaniu korzeni oraz piachu przyszła kolej na zwodowanie drewnianych łajb, którymi niewątpliwie są teraz korzenie. Filtr zamówię dzisiaj. Dwie połówki kokosa, które znajdą się w akwarium zostaną w całości przysypane liśćmi i piachem w celu zachowania resztek walorów estetycznych ;).

 

Plan prac:

 

15.04 - zamówienie filtra

18.04 - montaż filtra, kupno grzałki, zdjęcie wymiarów pod wykonanie klapy z oświetleniem, zamówienie elementów pod instalację oświetlenia

20-22.04 - wykonanie pokrywy z profili PCV.

->dalej

-załatwienie pistii

-oczekiwanie na dzień wpuszczenia pierwszych ryb

 

Wszelkie komentarze mile widziane :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 185
  • Dodano
  • Ostatniej odpowiedzi

Top użytkownicy w tym temacie

Akwarium łądne jednak dwie rzeczy do poprawy....doobra, trzy

1. Ten pływający korzeń... włóż go do podłoża z lewej strony.

2. Te dwa duże korzenie grubszą stroną w dół a rozgałęzieniami w górę lekko pochylając je w lewo.

3 walnij tam jakieś liście bo pusto:) Kolor wody trochę do ***

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podoba mi się, jak dla mnie ten pływający korzeń i to że korzenie grubszą stroną są do góry wydaje się bardziej naturalne (jakby wypuściło je jakieś drzewo :D ). Sam mam akwarium 54l (w którym mam jednego kraba mangrowego reszta padła po 2 dniach a w sklepie raczej już ich nie będzie i niestety czekam az ten doczeka swoich dni) i chciałem zrobić je z muszlowcami, ale jak oglądam to zaczynam przekonywać się do BW.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Isirdo, ustawienie korzeni ma bardzo prosty powód: akwarium jest oglądane od frontu i od lewej strony. Woda się jeszcze nie wyklarowała, ale już jest filtr. zobaczymy jak to będzie. Podmiany będą robione destylowaną wodą, więc mętność się uspokoi.

 

Pływający "korzeń" jest gałęzią i jego zadaniem jest właśnie dryfowanie, raz że mi się to podoba, dwa że będzie przytrzymywał pistie.

 

Ale na razie bez spiny bo i tak skubane tonąć nie chcą, a nie będę robić niestabilnych konstrukcji zagrażających ścianom baniaka.

 

W sprawie roślin.. Obawiam się, że wpakowanie tam dowolnej biotopowo poprawnej rośliny skończyłoby się zarośnięciem połowy zbiornika (35 cm wysokości będące dolną granicą rozrostu Echinodorus amazonicus), więc raczej (ale nie na pewno) się nic w piachu żywego nie pojawi.

 

EDIT:

 

Tępy tapeciak ;/ Ale i tak przyjdzie tam okleina taka jak blat na którym stoi.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na razie plany jakichkolwiek ryb przyćmiewa pojawiająca się od rana pleśń na korzeniach. Wątpię żeby to było coś innego. Przezroczyste galaretopodobne kłaczki. Wpakowałem trochę chemikaliów przeciw glonom na teraz, niby nie to samo, ale może coś pomoże. Jutro po powrocie z uczelni zrobię z tym porządek w nieco bardziej drastyczny sposób, czyli ponownie będziem oblewać się wrzącą solanką.

 

Z bardziej optymistycznych wieści - pistię załatwiam lokalnie, więc powinna być na dniach. Zamówiłem sobie Eichornie, wysyłka na początku maja, staram się parę roślin w torfie szczepić żeby puścić je po powierzchni na wzór akwarium Yorkiego.

 

Filtr chodzi na dwie komory - jedna ceramika i gąbka zaszczepione w pozostałych domowych akwariach, druga torf i gąbka.

 

Na razie brak grzałki więc temperatura 19 C

 

EDIT:

 

Gdzieś wyczytałem, że to mogą być skupiska bakterii, niemniej jednak zastosuje FMC w pokaźniejszej dawce, jeśli nie pomoże to namoczę korzenie i obtoczę w soli, tak zostawię je na dwa-trzy dni. Potem spłukać w wannie pod gorącą wodą i zobaczymy co to da. W sumie przemawia do mnie opcja bakterii, bo "ciało obce" pojawiło się dzień po zaczepieniu filtra.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Normalna rzecz że korzenie robią się śliskie - galaretowate. Przejdzie samo jak cykl azotowy się zamknie. Pewne bakterie osadzą się na korzeniach i to zniknie lub ryby to zjedzą.

Jak zaczniesz to czyścić to będziesz robił to bez przerwy co 2-3 dni. I nigdy nie minie, ponieważ będziesz wybijał bakterie które odpowiadają za czystość korzenia - brak galarety :)

Też to przerabiałem :P jak chyba większość...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wojna z tydzień utrzymującym się zakwitem pierwotniaków trwa oficjalnie.

 

Wczoraj o 15 wlałem Sera bio nitrivec, rano woda była gorsza niż wieczorem.. Wygląda na to, że cholerstwo namnaża się po ciemku. O 8.00 poszła druga połowa środka i napowietrzanie dodatkowe. Jeśli to do rana nic nie da, to filtr idzie na parę godzin do innego akwarium, a to przywita się z Aquasanem z Zooleka i dalszym napowietrzaniem. Przy odrobinie szczęścia pierwotniaki, beztlenowce i grzyby pójdą w piz... daleko.

Jeśli woda się nareszcie wyklaruje, to będą zdjęcia z ostatecznego aranżu przed wpuszczeniem ryb. Jedyne co dojdzie to w połowie maja Eichornia i Pistia.

 

Obsada ostatecznie ustali się na poziomie:

1+1 A. Agassizi

9x Zwinnik Jarzeniec

8x Kirysek Malutki

 

Z kokosami się poddałem, bo po opadnięciu liści powstało więcej kryjówek niż kiedykolwiek zamierzałem ;p

Akwarium najprawdopodobniej pozostanie odkryte.

Z oświetleniem mam pewien dylemat, ponieważ pojawił mi się szalony pomysł zamontowania dwóch lampek DecoLight 11W Aquael'a na tylnej szybie akwarium. Ewentualnie powstanie podwieszona na półce z książkami lampa na dwie świetlówki 8W, ale wydaje mi się to teraz bardzo słabym oświetleniem.

Doszła grzałka Aquael'a 75 W. Niestety ma problem z zagrzaniem baniaka powyżej 25 C. Wydaje mi się jednak, że dodatkowy stopień uzyskam po zarośnięciu całej powierzchni akwarium roślinami pływającymi, bo wiadomo - zmniejszy się parowanie.

 

Jakakolwiek pomoc i sugestie mile widziane.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zapędzasz sam siebie w kozi róg.

Nawalisz jakiś tam środków a potem "jak się wyklaruje woda" (o ile?) wpuścisz ryby. Szkoda ryby na działanie chemii narażać. Chyba że potem będziesz bawił się węglem aktywnym aby usunąć leki z akwa. Tyle że węgiel woli wciągać bardziej "herbaciany kolor" niż leki. Do czego zmierzam - dwa sposoby na wyklarowanie wody:

1. Napisałeś że masz drugie akwarium. To dlaczego nie użyjesz starej wody z tego starego akwarium?? Walisz masę chemii zamiast pójść najłatwiejszą drogą.

2. Zamiast chemii użyj koca. Załóż go tak abyś nie widział akwarium. W akwarium ma chodzić filtr i grzałka. Po 7 dniach ściągnij koc i ciesz się ładną wodą. Metodę 1 można połączyć z metodą 2 ;D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Metoda I o tyle nie wypali, że twardość wody w której mam księżniczki z Burundii zmusiłaby mnie do skrobania świeżej bańki ;p

 

Opcja II o tyle problematyczna, że koc wpadnie do wody ;p

 

Ale idea zrozumiana ;p Dam sobie spokój co najmniej do niedzieli. Zobaczymy co będzie potem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

I tak bym użył tej wody ok 30procent. Później zawsze będziesz mógł zmniejszyć parametry wody poprzez podmianny wody. Część wkładu z starego filtra możesz przełożyć do nowego. Tylko pytanie czy leki nie wybiją od razu tych bakterii na starym wkładzie filtra.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przy okazji ewentualnej chemii. No ale cóż. Wymiana 20 litrow wody po 10 z każdego akwarium. I probnie wszedł harem głupików w roli kanarka z przodka. Akwarium zaciemnione, żaluzje zaciągnięte. Światło tylko w czasie karmienia, oczywiście sztuczne. Zielsko poszlo w wiadrze na parapet bo marniało w oczach.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dobry ponownie.

 

Było ciemno - było

Podmieniłem ponad 20 litrów wody na "używaną" - podmieniłem.

Czy jest klarownie... noo powiedzmy że jest klarowna. Na pewni jest nieporównywalnie czystsza, a sprawcami poprzedniej tragiedii okazały się być cyjanobakterie. W duuuużej ilości.

 

Ale ponieważ cwaniaki obecnie są pod kontrolą wiecznie głodnej brygady "Gupik S.A." w liczbie haremu trzech wiecznie napalonych, zagranicznych robotników tymczasowo sprowadzonych aż zza korytarza i dwóch par drzwi.

 

Akwarium odradza się po wszystkim a woda z dnia na dzień jest trochę bardziej przejrzysta.

 

Obecnie wystrój stanowią:

 

Rośliny - pływające coś, czego zidentyfikować mi się nie chce w dwóch różnych gatunkach. Na zdjęciu

- jakiś filodendron podwieszony na powierzchni akwarium

 

Ryby - Czerwone gupiki 1+2

 

Piasek rzeczny, płukany różnych frakcji.

 

Korzeń dębowy (lewa strona)

Korzeń kupny, chyba też dębowy (prawa strona)

Korzonek dębowy wsadzony w kupny, żeby przestrzennie całość rozłożyć

Dębowa gałąź leżąca na kupniaku

Kamień - granit czerwony, wdłg mnie komponuje się poprawnie i dobrze ukazuje charakter bogatych w żelazo gleb amazoni.

Liści dębowych od * i ciut.

Parę szyszek olszy

Rozrzucony torf nowozelandzki.

 

Na zdjęciach tego nie widać, ale korzenie i liście są ustawione tak, że dają masę kryjówek i możliwych przejść.

 

Ze sprzętu:

 

Oświetlenie: 2 x Aquael Deco Light 11 W

Filtr: 1 x Aquael FZN 1 (kaskada)

Grzałka: 1x Aquael Comfortzone 75 W

 

Zdjęcia trochę lipne, bo mój telefon zanieczyszczenia wyłapuje lepiej niż moje oko.

Dołączona grafika

Dołączona grafika

Woda jest tak przejrzysta, że bez problemu widzę wszystko co się dzieje za akwarium patrząc przez krótszą ściankę. Po prostu nie jest idealnie klarowna.

 

Żeby dopełnić czyszczenia wody myślę nad użyciem dodatkowego filtra z watą, lub wstawienie dodatkowo waty do pojemników filtra.

 

Zaciemniać wodę będę stopniowo - z każdą kolejną podmianą.

W tym tygodniu oczekuję też dostarczenia pistii i eichorni.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Spokojnie. Metoda nie zadziałała, ale dała mi możliwość wyciągnięcia wniosków. Okazało się, że trzeba mocniej doświetlić innym światłem. Ale teraz taka mała obsada widocznie dobrze działa na akwarium. Na bierząco odfiltrowuję resztki cyjanobakterii: założyłem na wkłady filtracyjne watę filtracyjną, działa drugi malutki filtr Aquaela ( chyba musze sie od nich jakiegoś sponsoringu dorobić). Gupiki też dają radę - są dobrym wskaźnikiem tego co dzieje się w akwa. Skubane mają już jednego bajtla.

 

EDIT:

 

Jednego zamieniło się w 20... Ktoś chętny na adopcję?

 

EDIT:

 

Jest po północy, a po dźwiękach z akwarium dochodzę do wniosku, że rano młodych będzie połowę mniej. Cóż.. life is brutal ;]

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

PYTANIE:

 

Jeżeli wyląduje tu:

 

1+1 A. Agassizi

X Zwinników Jarzeniec

X Kirysków Pigmej/Malutkich

, to jak dobrać obsadę, żeby zmieścić ewentualnie jeszcze otoski? Macie jakiś pomysł?

 

Walczy we mnie chęć posiadania pełnej ekipy sprzątającej i nie posiadania zupy rybnej.

 

Akwarium chyba będzie na stałe na dwóch filtrach. Dzisiaj poszedł wywar z szyszek olchowych, troszkę się zmętniła woda, ale jest powoli coraz lepiej. Na pewno jest ciemno, a o to mi chodziło ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij




×
×
  • Dodaj nową pozycję...