Skocz do zawartości

Pomoc w zdiagnozowaniu choroby


 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Witam serdecznie.

Gupiki padają jeden po drugim.

- Pływają co jakiś czas pod kątem 45 stopni a czasem siedzą przy samym dnie a czasem zachowują się normalnie

- spadek apetytu

- niektóre z nich zaczęły bieleć od ogona jakby ku przodowi , po tym dochodziło do zgonu,

- kilka znalazłem martwych z jakby sinymi śladami na ciele.

U neonów zaobserwowałem malutkie kropeczki na ogonach.

Co to może być za choroba ? I co ją spowodowało?

Zdaje sobie sprawę że pewnie żadna rybka mi nie przeżyje i że będę musiał się też pozbyć roślin ale chodzi mi o to żeby uniknąć podobnej sytuacji. Jest to dość duża strata pomijając nawet kwestie pieniężne.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Filtr: jakiś Aquael 340/h ( wewnetrzny) dokładnie nie wiem jaki to model bo pudełko dawno wyrzuciłem.

Grzałka firmy grzałka- 50 W z termostatem polskiej produkcji...

Testy wody raczej dziś nie zrobię ze względu na to iż jest niedziela, a nie posiadam w domu.

Litraż: 54

Podłoże: Żwirek naturalny biały

Obsada: Gupiki(2) i neony innesa(4) było więcej lecz z powodu choroby zostało już tylko tyle. Podejrzewam że dziś jeden gupik padnie...

Nie wiem co jeszcze mogłbym napisać...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie sądzę. Nie zauważyłem żadnych ubytków przy otworze gębowym . Ale tak jak napisałeś ogon jest postrzępiony.

Najdziwniejsze jest to że są objawy które u niektórych osobników występują a u innych nie.

Czy możliwe jest żeby w moim akwarium w tym samym czasie pojawiła się więcej niż jedna choroba?

 

Może plistoforoza? Znalazłem tutaj opis : http://www.superakwarium.pl/plistoforoza-id637.html

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak.

Ja miałem na 4 rybkach ospę. A na kilku właśnie fleksibakterioze. I większość ryb nie miała pyszczków białych ale ogony leciały i miały taki nalot u mnie

http://w882.wrzuta.pl/obraz/6KgYaCiaJEl/samiec5

Z 18 ryb które mi poleciały to może z 6 miały białe pyszczki.

Tak jak w tym temacie takie narośle miały gupiki post408470.html?hilit=problem%20z%20p%C5%82etwami%20gupika#p408470

Ja wlałem na to TRYPAFLAVIN i trochę ryb mi zostało , bo te co już mają duże stadium choroby niestety polecą, dobrze by było gdybyś wrzucił jakieś zdjęcia.

A może faktycznie to ta plistoforoza.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No to by sie zgadzało z tym zdjęciem co wrzuciłeś. Ja już nie wrzucę zdjęć bo nie ma za bardzo co fotografować. Pewnie dziś w nocy padnie ostatni samiec bo widać już po nim że długo nie pociągnie. Tak czy siak dzięki za pomoc.

Aha... czyli akwa muszę od nowa założyć , tak?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Powiem Ci tak.

Nie chce cię wprowadzać w błąd.

Ale ja nie zakładałem , wlałem odkażacz TRYPAFLAVIN , po tyg. kolejną dawkę.

Łącznie po 2 tyg podmieniłem większą ilość wody, i wrzuciłem Aquafixa.

Co poleciało to poleciało , na niektóre było już za późno. To ciężka choroba,

Prawidłowo powinieneś robić restart , ja nie robiłem bo mam sporo gatunków roślin itd na które wydałem nie wąskie pieniądze, a pasowało by je wywalić lub porządnie odkazić (padły by) na które wydałem nie wąskie pieniądze , i szkoda mi było jeździć i zakupywać je od nowa.

Co było chore od początku i bardzo widoczne to poleciało , niektóre nawet padały jeszcze po 3 tyg, gdy się niby all uspokoiło ale to było wiadome że padną. Jak nie masz wiele roboty to możesz odkazić all.

Mi część ryb , na które nie było za późno na leczenie , została i ma się dobrze.

No jak masz puste akwarium to odkaź all ponieważ tak się powinno robić.

Gdzieś wyczytałem że ta bakteria w twardej wodzie może się utrzymać do 8 dni bez ryb.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Odkaziłem akwa, wyrzuciłem rośliny ( kilka miałem sztucznych więc zostały wyparzone ) no i kupiłem dziś 2 roślinki tylko . Jutro dokupię jeszcze ze 2 no i poczekam 3 tyg i zacznę wpuszczać ryby.

Myślisz, że powinienem kupić tabletki z bakteriami czy to prawie nic nie daje? Dużo czytałem na ten temat... jedni twierdzą ze to MUSI być inni że nie koniecznie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moja rada, jak zaczniesz kupować i wpuszczać rybki , to nie kupuj całej obsady na raz. Kup kilka rybek i niech sobie popływają wtedy ruszy cykl azotowy po ok 1-2 tygodniu dokup następne. W przypadku małych zbiorników zakup całej obsady na raz może spowodować iż skoczy NO2 do poziomu zbyt wysokiego. A stopniowe zarybianie da czas aby NO2 przekształciło się w NO3, które już nie jest dla rybek trujące.

Powodzenia

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość
Ten temat został zamknięty. Brak możliwości dodania odpowiedzi.
 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...