Skocz do zawartości

[54L] Oświetlenie LED


qwertyui666
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

To ja nie wiem ja ty liczysz :mrgreen:

 

Na górze wpisuje 100000, a na dole 12 i mi wychodzi 3,442, a nie 146.999 l

Na dole nie wpisujesz 12 tylko 8000 tam trzeb wpisać temperaturę barwową światła bo dla 6000K, 8000K czy 15000K ilość lumenów będzie znacząco się różnić. To jest trochę "na odwrót" bo przykładowo diora która ma kąt świecenia 12 stopni, prawie cale światło przekazuje na cienką wiązkę, a dioda która ma kąt świecenia 120 stopni rozprasza światło dookoła, nie dając przy tym światła na dalszy zasięg, to dlatego w latarkach diodowych stosuje się soczewki, aby skupić światło kierunkowo, bo wtedy się kumuluje. Dla przykładu diody typu 5050 które mają kąt świecenia 120 stopni (np: http://allegro.pl/dioda-led-5050-biala-i2434327271.html) dają 12 lumenów (3550mcd), jednak światłem rozproszonym, czyli 1 lumen na 1 stopień kąta padania światła, te diody o które mi chodzi mają 100000mcd czyli 28 razy więcej niż dioda typu 5050 co daje 336 lumenów i 28 lumenów na 1 stopień kąta świecenia - jednak jedne i drugie parametry diod są sporawo zawyżone ponieważ mierzy się ich jasność w odległości 5-10cm. Niech daje połowę z tych parametrów a i tak będzie dobrze.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie znam się jeszcze tak bardzo na tych wszystkich rodzajach ledów ale angielski trochę rozumiem i "beam angle (degrees)" oznacza kąt (w stopniach), a nie barwa światła.

Zgadza się, ale to jest dla porównania natężenia światła o tej samej barwie, a jeśli barwa jest inna to również przelicznik się zmienia.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zgadza się, ale to jest dla porównania natężenia światła o tej samej barwie, a jeśli barwa jest inna to również przelicznik się zmienia.

Może i tak ale wątpię, że liczy się to poprzez barwę światła.

Jak byś chciał obliczyć ilość lumenów np. dla czerwonego i zielonego światła z diody?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak byś chciał obliczyć ilość lumenów np. dla czerwonego i zielonego światła z diody?

Różne kolory mają różną długość fali i na to trzeba wziąć poprawkę.

przykładowo: Diody RGB typu 5050 (60 diód na metr) dają odpowiednio: czerwony 625nm , zielony 516nm, niebieski 473, za tym idzie przenikalność światła widzialnego czyli dioda która będzie świecić światłem 8000K (biały zimny) będzie miało większą przenikalność od diody 3000k (biała ciepła), to dlatego optycznie wydaje się że diody o kolorze zimnym świecą mocniej pobierając przy tym tyle samo energii.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przedstawię na obrazku jak różne fale przenikają przez wodę (wedkarz.pl):

Dołączona grafika

Na obrazku widać że najdalej przenika światło niebieskie i zielone (to dletego na większych głębokościach woda jest niebieska), które razem tworzą jasny turkusowy (a'la xenon) kolor jeśli jest mocno nasycony dla ludzkiego oka zbliżony jest do barwy światła 15000K czyli "czystego niebieskiego nieba"

Poniżej temperatura barwowa:

Dołączona grafika

i opis (z Wikipedii)

2000 K – barwa światła świeczki

2800 K – barwa bardzo ciepłobiała (żarówkowa)

3000 K – wschód i zachód Słońca

3200 K – barwa światła żarowego lamp studyjnych

4000 K – barwa biała

5000 K – barwa chłodnobiała

6500 K – barwa dzienna

10000-15000 K – barwa czystego niebieskiego nieba

28000-30000 K – błyskawica

Czy w powietrzu czy w wodzie kolor światła jest różny i w zależności od temperatury barwowej daje mniej lub więcej lumenów (jeśli chodzi o żarówki, diody itp)

Dodam jeszcze dla ciekawostki:

Dołączona grafika

Obrazek przedstawia jak rozchodzą się barwy w różnych rodzajach wód: "2": zbiornik z zakwitem glonów (najwięcej przechodzi barwy zielonej), "3": Woda zawierająca dużo związków humusowych, "4": Duże zmętnienie wody

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Może i są różne długości fali lecz jak byś to przemyślał, to w tamtym przeliczniku na lumeny nie powinno się wpisywać barwy lecz kąt, a resztę należało by obliczyć jakimś innym przelicznikiem bo jak dla mnie dioda o takich parametrach tzn. 20mA i 3,5V nie da tyle światła co pisałeś.

Power ledy o prądzie 700mA czyli 35 razy więcej przy 3,5V dają 230 - 250 lumenów więc jak dla mnie nie jest to realne aby tamta dioda dawała prawie 150 lumenów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zakupiłem 12szt na próbę i w słoneczny dzień w pomieszczeniu w odległości 1,5m wyraźnie widać jasny krąg o średnicy ok 15-20cm. Mam zamiar kupić ok 60szt i z nich zrobić podświetlenie do akwa (co 5cm), dodatkowo mieszając z 6 sztukami powerledów 3W dla lepszego rozproszenia kręgów (choć w wodzie nie widać ostrych krawędzi). Łącznie wyjdzie ok. 22W. Dam zdjęcia dla potwierdzenia jak wyjdzie. Wszystko się okaże podczas testowania bo takie wyliczanie-gdybanie za dużo nie uświadomi.

Na diody muszę poczekać ok. dwóch tygodni ponieważ na stanie było tylko 20szt.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Możesz też posadzić jakąś wymagającą roślinkę aby sprawdzić czy oświetlenie jest odpowiednie.

Niestety od samego oświetlenia roślina nie urośnie, a ja oprócz samego nawożenia solami + easycarbo nie stosuje CO2.

Mimo wszystko będę bacznie obserwował czy wzrost roślin będzie szybszy.

 

PS. Przejeżdżałeś kiedyś przez Wrześnie bo widzę, że mieszkasz 70km ode mnie? ;)

Tak przejeżdżałem kilkukrotnie jak jechałem do Poznania.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Znalazłem nie dawno świetlówkę firmy Osram model Linestra 60W 420lm i 35W 270lm, co o nich sądzicie?

Przy 60W na ledach 1W miałbyś 12000 lumenów, co przewyższa wymagania zbiornika 100L czterokrotnie - jedna dioda powerled daje 200lumenów i pobiera 1W.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Właśnie się dowiedziałem że to nie świetlówka tylko zwykła żarówka w innej obudowie więc te 60W trzeba podzielić miedzy światło i duże straty w postaci ciepła wydzielanego przez żarówki. Są jeszcze wersje 35W. A tak swoją droga to może ktoś napisze jakie parametry światła powinny być dla roślin w akwarium ile W/l, lm i jeśli jeszcze jakieś parametry są ważne to też. Szukałem tego w necie ale nigdzie wprost nie jest napisane i na dobrą sprawę nie wiem porównując które źródło światła jest lepsze. Tylko proszę nie pisać że takie światło które będzie najlepsze dla fotosyntezy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Znalazłem takie diody: http://allegro.pl/dioda-power-led-10w-s ... 70074.html nadają się?

Nadają się tylko się nie opłacają: dają 550 lumenów z 10W - diody mocy 1W dają średnio 100 lumenów czyli 5 diod (5W) daje nam 500 lumenów - do tego tak się mocno nie grzeją jak diody 10W.

proponowałbym takie: http://allegro.pl/show_item.php?item=2449774577

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...