Skocz do zawartości

[54L] Oświetlenie LED


qwertyui666
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Myślę, że jeżeli nie jest to oświetlenie dla BW lub pyszczaków to żadne nie będzie dobre. Za mało światła. Nie piszesz nic o samych diodach. Jakie to diody? Jakie widma? Typ? Ze zwykłych pasków to raczej oświetlenia nie zrobisz..

Może jakbyś zastosował takie o ilości diod >300szt/m to może coś by się dało zrobić. Najodpowiedniejsze byłoby zainstalować z 6 szt powerled o prądzie nominalnym 1500mA z wysterowaniem na 750mA by uniknąć konieczności chłodzenia dodatkowego.

Jakieś paski z SMD tez myślę, zę dadzą radę ale musi być naprawdę dużo diod (duży strumień świetlny zbliżony przynajmniej do tego co dają świetlówki)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ta barwa nie jest dla roślin za dobra ale z tego co jest napisane to mają również barwę zimną czyli ok 4kK (będzie lepsza).

Ja mam w 25 l 3 paski (chyba po 6 diod), białe zimne i jak tylko je włączę to nie oświetlają akwarium nawet do celów tylko wizualnych. Rośliny pewnie by przy nich całkiem zmarniały

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Powiem tak. Zainstalowane są, ale akwa nie ma pokrywy i póki co świecą przymocowane na szybie, która leży na akwarium. Wyglada to bardzo nieestetycznie. Zdjęcia i wszystko pokaże jak zakończę pracę nad restartem, obecnie akwa jest puste, jutro przyjdzie bazalt, korzeń i rośliny, tak za 2tyg. myślę, że pokaże całość jak już rybki będą. :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

pozbyłem się LEDów i zaopatrzyłem się w 2 świetlówki T5(G5) o mocy 13W i długości 57cm. Będzie ok na te 54L?

No będziesz miał niecałe 0.5w/l ale z tym już można coś pokombinować roślinkami .Tylko czy twoje akwarium ma 57 cm ?

Powiem wam, że przelicznik w/l jest trochę przereklamowany.

Dowiadywałem się co do roślinki Limnophila Aromathica czy będzie rosła przy 0,5 w/l. Wyszło, że nie lecz w praktyce rośnie najszybciej ze wszystkich, które posiadam. Może nie wybarwia się na czerwono ale rośnie.

2x13W na 54l spokojnie wystarczy jak dasz dobre świetlówki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No będziesz miał niecałe 0.5w/l ale z tym już można coś pokombinować roślinkami .Tylko czy twoje akwarium ma 57 cm ?

Moje akwarium ma 60cm długości, więc świetlówki są wręcz idealne :) Mam nadzieję, że będzie ok, bo ja wszystkich wymienionych LEDach + świetlówka jakaś 8W było kiepsko.. :(
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

Znalazłem nowy przełom w oświetleniu LEDowym:

Diody 10mm z obudową skupiającą światło do 12 stopni - wiadomo iż mniejszy strumień światła powoduje więcej światła na dalszej odległości, to dlatego diody LED SMD o kącie świecenia 120-140 stopni słabo oświetlają dno w wysokich zbiornikach, bo świecą światłem rozproszonym.

Diody które znalazłem mają pobór prądu 20mA, napięcie 3,4-3,6V, kolor świecenia 8000K i światłość do 100.000 mcd co daje w przeliczeniu na lumeny ok 150 lumenów w środkowym miejscu 7-10cm obszaru świecenia przy zbiorniku 50cm wysokości.

Przykładowo: Akwarium 100x50x40cm (SxWxG) w obudowie 40szt diod - siła świecenia 6000 lumen !, pobór prądu 0,8A co nam daje niecałe 3W !

Kupiłem na razie 12szt i spróbuję tym oświetlić wiwarium 120x45x15cm (SxWxG)

Jeśli spełni to moje przypuszczenia to będzie przełom w tanim oświetleniu akwarium. :D

 

 

Zdania zaczynamy dużą literą//lopezz

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja czegoś nie rozumiem.

Diody które znalazłem mają pobór prądu 20mA, napięcie 3,4-3,6V, kolor świecenia 8000K i światłość do 100.000 mcd co daje w przeliczeniu na lumeny ok 150 lumenów w środkowym miejscu 7-10cm obszaru świecenia przy zbiorniku 50cm wysokości.

Po 1 jeśli chodzi tobie o liczbę sto tysięcy to się pisze 100 000, bo zapis 100.000 = 100

Po 2 z kalkulatora, którego ja używam wychodzi, że 100 000 mcd przy kącie świecenia 12 stopni daje 3,442 lumena więc ja nie bardzo wiem jak ty to liczyłeś.

 

Chodzi Tobie o te ledy: http://allegro.pl/led-10mm-100-000mcd-1 ... 17633.html :?:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak o dokładnie te diody mi chodzi - oczywiście było tam 100 000 mcd, a ilość lumenów wylicza się uwzględniając barwę światła, do wyliczenia zastosowałem ten przelicznik: http://led.linear1.org/lumen.wiz - w najjaśniejszym punkcie pomiar światła wyniósłby 146.999 lumenów

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

[OT]

ad 1. Zapis 100.000 jest prawidłowy i jest to to samo co 100000 lub 100 000 lub 100 tyś. W Polsce wyznacznikiem ułamka dziesiętnego jest przecinek, spacja i kropka są tylko separatorem dla łatwiejszego odczytania liczby i nazywają się separatorem tysięcznym bo dopiero przy takich wartościach go stosujemy lub nie. Jak kto woli :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie chce zakładać nowego tematu. ale mam pytanko. Obecnie moje oświetlenie to 2x13W w 54L akwa, czy jest możliwe, że oświetlenie jest zbyt mocne i rosną glony?

P.S. Akwarium stoi w miejscu, w którym jest ciemno jak w kominie, tzn. nie dochodzi tam żadne światło słoneczne.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...