Skocz do zawartości

Dziwne sytuacja w akwarium.


kamil2963
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Witam. Moje akwarium to 54L na ziemi ogrodowej. Wczoraj najnormalniej w świecie nakarmiłem rybki, wyłączyłem światło i wszystko było ok. Dziś rano zaglądam a 2 rybki nie żyją. Na powierzchni wody jest coś jakby piana, pewnego rodzaju powłoka. Wszystkie rybki pływały przy powierzchni, zrobiła się zaducha. Woda zrobiła się lekko mętna... Myślałem że to jakieś niechciane gazy wydobywają się z podłoż, ale nic nie śmierdzi i wydaje się być normalnie. Włączyłem napowietrzacz... Co mogło się stać ? Wlałem 2 dni temu 1/3 zalecanej dawki preparatu na glony firmy zoolek. Cz mogło drastycznie zmienić się ph ? Ale skąd przyducha ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W ziemi ogrodowej są znacznie większe procesy gnilne (w podłożu), skoro są glony, to musisz mieć za dużo jakiś (prawdopodobnie) substancji odżywczych. Skoro są już glony, to musi to akwarium stać dłużej.

Teraz pytanie; jak długo to akwarium działa? Czy odczekałeś normalnie te 2-3 tyg? Itd.

Najważniejsze pytania; jaki masz filtr i jak często i jak duże robisz podmiany?

 

Jestem skłonny za stwierdzeniem, że masz zbyt dużo np. azotanów, które przyczyniły się do ich śmierci.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co do tych azotanów to chyba masz rację. Akwarium stoi już ponad tydzień. Glony pojawiły się 2 dni temu, ale nie ma ich zbyt dużo. Przez ten czas podmieniałem raz wode, chyba za mało, ziemia jednak swoje robi i emituje pierwiastki do tafli wody... Dodatkowo dokupiłem rybki i nie odmulałem dna. Filtracja to Aquael Fan-1. Co radzisz ? Podmienić jeszcze raz wode ? Mam bardzo wysokie ph... Może destylką ? Zaciemniać ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ziemia w akwarium musi być przykryta warstwą żwirku .Warstwa ziemii ok 2 cm na to warstwa żwirku ok 4-5cm. Jesli jest sama ziemia to będzie natychmiast uwalniała do wody ogromne ilości azotanów i fosforanów . Spuść całą wodę o ile ziemi nie ma za dużo to przysyp ją żwirkiem choć fachowo powinno to się robić tak że najpierw przy szybie frontowej i przy bocznych usypuje się ze żwirku taki wałeczek -środek akwarium jest pusty - tam wsypujemy warstwę ok 2 cm ziemi lekko uklepujemy i przysypujemy warstwą żwirku.W ten sposób zrobione podłoże zapewnia roślinom żyzne podłoże a ryby mają czystą wodę.Unika się także przebarwień wody.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ziemia w akwarium musi być przykryta warstwą żwirku .Warstwa ziemii ok 2 cm na to warstwa żwirku ok 4-5cm. Jesli jest sama ziemia to będzie natychmiast uwalniała do wody ogromne ilości azotanów i fosforanów . Spuść całą wodę o ile ziemi nie ma za dużo to przysyp ją żwirkiem choć fachowo powinno to się robić tak że najpierw przy szybie frontowej i przy bocznych usypuje się ze żwirku taki wałeczek -środek akwarium jest pusty - tam wsypujemy warstwę ok 2 cm ziemi lekko uklepujemy i przysypujemy warstwą żwirku.W ten sposób zrobione podłoże zapewnia roślinom żyzne podłoże a ryby mają czystą wodę.Unika się także przebarwień wody.

Łoren ;p

Aż takim laikiem nie jestem;p Wiem że się ziemię żwirkiem przysypuje. Jaklbym ją zalałwodą to odrazu by wypłyneła. Podłoże jest usypane idealnie i prawidłowo.

Martwi mnie syluacja azotanów i glonów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Aż takim laikiem nie jestem;p Wiem że się ziemię żwirkiem przysypuje.

Wcześniej padło pytanie

Masz samą ziemię czy czymś przykrytą ?

Na co padła odpowiedz

Niczym nie przykrywałem. Zaczynają pojawiać się glony więc podłoże chyba zaczęło troche emitować. Zaciemniłem i bedę czekał ;]

Doszedłem więc do wniosku że została sama ziemia w akwarium.

Jeśli wysokie azotany to rób częściej podmiany wody nawet co drugi dzień.Po starcie czasami takie rzeczy się zdarzają .

Jakiej pojemności jest to Twoje akwarium? Bo filterek nie za bogaty.....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sory masz racje. Myślałem ze chodzi o przykrywanie ziemi siatką albo firanką. Akwarium ma 54 L. Chyba posłucham Twojej rady i podmienie dziś wodę. Sądzisz że pomoże to też w walce z pojawiającymi się glonami ??

 

 

A może postawić bimbrownie ? Tylko wtedy podłoże szybciej się wyeksploatuje...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co do tych azotanów to chyba masz rację. Akwarium stoi już ponad tydzień. Glony pojawiły się 2 dni temu, ale nie ma ich zbyt dużo. Przez ten czas podmieniałem raz wode, chyba za mało, ziemia jednak swoje robi i emituje pierwiastki do tafli wody... Dodatkowo dokupiłem rybki i nie odmulałem dna. Filtracja to Aquael Fan-1. Co radzisz ? Podmienić jeszcze raz wode ? Mam bardzo wysokie ph... Może destylką ? Zaciemniać ?

Z tego co wyczytałem, to akwa stoi 1 tydzień. Wydaje się, że cykl azotowy jeszcze nie jest ustabilizowany - zapewne też i azotyny są w akwa i to one spowodowały padnięcie ryb.

 

Azotany u mnie w małym akwa bywały nawet i powyżej 100mg/l i nic się nie działo - nawet glonów dużo nie było.

Nie ma stabilizacji akwa, więc różne rzeczy będą się działy - trzeba niestety odczekać swoje.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Akwarium 54L. Oświetlenie 2x 18w, Philips 865 i Sylwania Aquastar. Ryby to 10 neonków, 10 rozbór, 2 mieczyki, 4 hokejówki. Sporo Hygrophili Polyspermy, Limnofili, Cryptocoryny jeszcze chorują po restarcie ale wypuszczają już nowe liście, roślina której nie potrafie zidentyfikować ;/. Podsumowując, ołowa akwarium jest zarośnięta.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie musisz brać od razu wszystkiego co masz w sklepie. Ja czekam na ciekawsze okazję i dokupuję roślin, bo rzadko mogę na cokolwiek ciekawego trafić. I w taki sposób kupiłem (chyba) Echinodorusa Amazonicę, tylko nie jestem pewien, bo nie do końca zidentyfikowałem, za grosze :D lekko podgniła... ale ładnie zaczyna rosnąć w akwarium, nie żałuję. Na lotosa polowałem ponad rok, ale w końcu trafił do mnie. Jak coś chcemy, to tego nie ma, warto poczekać i wyłowić perełki :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...