Jump to content

Biała woda w akwarium


Scoobany
 Share

Recommended Posts

Wiem, że podobnych tematów było wiele, jednak nie znalazłem rozwiązania swojego problemu.

 

Jakieś 2 miesiące temu założyłem akwarium. 112 litrów, podłoże drobniutki piasek, sporo roślin, rybki to kiryski, gupiki, neonki, prętniki, otoski i 2 ślimaki helenki. Od samego początku borykałem się z "białą wodą" w akwarium. Niestety, nie schodziła. Po miesiące akwarium praktycznie się przeczyściło, wtedy zrobiłem błąd i podmieniłem ok. 50% wody. Biała woda wróciła... . Utrzymywała się przez 2 tygodnie, gdzie po tym czasie polecono mi, abym zresetował akwarium, bo coś z florą bakteryjną jest nie tak. Wywaliłem piasek, gdyż mówiono mi, że tworzą się w nim strefy beztlenowe. Kupiłem ogrodniczy, drobny żwirek (1-4mm), czysty z rzeczki, płukany, bez dodatków chemii itp. Gotowałem go w wielkim garze przez ponad 2 godziny. Następnie kilkukrotnie przepłukałem i wsadziłem. Wlałem nowej wody oraz około 20 litrów starej wody z poprzedniego akwarium. Woda od razu była mętna, jednak wiadomo, musi osiąść i się ustać. Wrzuciłem rybki, bo w garze kilka dni by im ciężko było. Teraz woda dalej jest mleczna.

 

Nie wiem co może być przyczyną. Sąsiad w tym samym czasie robił restart akwarium tą samą wodą z wodociągów i wodę ma krystalicznie czystą już 2 3 dniach.

 

Światło to 2x18W, świecę przez 14 godzin dziennie.

Link to comment
Share on other sites

Odpowiedź jest prosta-nie dojrzałe akwarium. Napisz jakiego filtru używasz i czym jest wypełniony.

Jeżeli dobrze żyjesz z sąsiadem to poproś go o wodę w jego akwarium. Szybciej dzieki temu zamknie się cykl azotowy. Kontroluj parametry no2 i no3

Poczytaj na temat cyklu azotowego w akwarium i mgły w akwarium. Wujek google wszystko ci dokladnie opowie o tym;)

Link to comment
Share on other sites

Co tu dużo pisać - potrzeba czasu.

Poproś sąsiada żeby zrobił sobie podmianę wody i możliwie jak najwięcej dał ci starej wody.

Potrzebujesz jak najszybciej zamknąć cykl azotowy. NIE UŻYWAJ DO TEGO ŻADNEJ CHEMII która daje pożywkę dla bakterii. U ciebie to zadanie spełniają ryby (odchody). Najlepiej było by jak byś posiadał testy na no2 i no3. I gdy no2 spadnie do zera oznaczać to będzie koniec twoich problemów. Tak to wygląda od strony chemicznej.

 

Z drugiej strony, niekiedy bywa tak że żwir nie jest idealnie wypłukany i powstaje identycznie biała, mętna woda. Zrób mały test:

1. weź 2 takie same przezroczyste szklanki (bądź inne przezroczyste naczynie np słoik)

2. Do obydwóch nalej czystą wodę z kranu.

3. Do jednego z naczyń nasyp z 3cm podłoża.

4. Wymieszaj i obserwuj.

Jeżeli wody będą porównywalnie czyste znaczy to że woda mętnieje w akwarium przez brak flory bakteryjnej (może nie brak a małą ilość flory bakt...)

Jeżeli woda w naczyniu z piaskiem będzie brudniejsza oznacza to że źle wypłukany piasek. Przez ruch wody w akwarium nigdy nie może osiąść na dnie i dlatego cały czas unosi się dając efekt mętnej, zamglonej wody). Samoczynnie żeby to wyczyścić potrzeba bardzo dużo czasu i chyba przez cotygodniową podmianę wody będzie klarowność się poprawiać.

Link to comment
Share on other sites

Teoretycznie 20 procent.

Jednak najlepiej posiadać testy na no3 i dobrać taką ilość podmienianej wody aby no3 zachować na dobrym poziomie. Nie więcej niż 30 procent. Nie polecam robić tego samego dnia podmiany wody i czyszczenie filtra. Grozi to zachwianiem równowagi biologicznej-czytaj mgła w akwarium.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share

×
×
  • Create New...