Jump to content

ponownie problem z krasnorostami:(

ruperto83
 Share

Recommended Posts

Wiem że temat był już poruszany kilkaset razy na tym forum jak i na innych forach, lecz jedynie co wyczytałem to jak walczyć.. bądź jak ludzie opisują swój problem.. no i najważniejsze że do walki potrzebna czystość w akwarium tyle się dowiedziałem.. moja walka trwa od 8 miesięcy na istniejący rok zbiornik:(

podam trochę danych:

akwarium standardowa 112l. typowo roślinne (Rośliny rosną bardzo dobrze)

oświetlenie 3 x 18W plus odbłyśniki

CO2 z butli wysokociśnieniowej według testu jest 20 mg/l

pozostałe parametry

NO2 0

NO3 10

GH 7

KH 3

PH 6,8

Podłoże to aquabasic + manado

nawożenie PGC pół zalecanej dawki producenta

Filtracja kubełek jebo 825

obsada to 15 sztuk neona innesa, 5 krewetek amano, 5 otosów.

dobrze przejdę do konkretów

podmiany wody cotygodniowe 30 l.

tak jak wyczytałem do walki zachować szczególną czystość i cały czas utrzymywać podaż CO2 bo tego ten glon nie lubi.. i tu mała ciekawostka to dziadostwo rośnie mi nawet na spieku ceramicznym dyfuzora. Usuwam co miesiąc domestosem potem wyparzenie w gorącej wodzie, a tydzień później znów bujnie rosną pędzelki tak jak na roślinach, kamieniach, szybach oraz podłożu.

Drodzy forumowicze co jeszcze mogę robić, oprócz mechanicznego usuwania przy cotygodniowych podmianach.

ma ktoś jeszcze jakiś pomysły??

Dulle// Pisownia - pamiętaj aby zdania zaczynać wielką literą.

Moje sposoby to

1 przedawkowanie PG-carbo lub Easy carbo - polewając porażone liście bezpośrednio ze strzykawki.

2 W przypadku bardzo dużej ilości krasnorostów wycięcie najbardziej porażonych liści po czym rośliny można wykąpać w roztworze kwasku cytrynowego 20g/3litry wody - czas moczenia 2-3godzin. Po czym rośliny płuczemy i możemy wkładać do akwarium. Tu uwaga - taką kąpiel u mnie przeżyły anubiasy , mikrozoria , bolbitisy, hediotis salzmani , bacopa, heterantera,Natomiast Limnofilie , rotale, ludwigie padły więc ostrożnie. Innych nie testowałem to nie wiem. W jeszcze mocniejszym roztworze można moczyć pozostałe sprzęty , kamienie korzenie itd krasnorosty jeśli już są martwe przybierają kolor pomarańczowo - brązowy. Po trzech czterech dniach same odpadają z roślin. Z podłoża trzeba je odessać. Należy dbać o to aby nie było dużego prądu wody w akwarium i częste podmiany wody.

Jakie masz kamienie w akwarium? Mogą czasami przyczyniać sie do dobrego wzrostu krasnali

• 2 weeks later...

-Wyczyść co się da mechanicznie(dobrze się sprawdza szczoteczka do zębów),

-Zrób podmianę, po podmianie wody, przemyj wkłady filtracyjne(w wodzie z podmiany !!!),

-Zwiększ stężenie CO2 bo teraz masz około 15mg a nie 20mg - po prostu podaj więcej CO2,

-Zmniejsz oświetlenie do 7-8h

Jakiej używasz wody do podmian - jeśli możesz to podaj jej kH-pH, jak jest to RO to jakiego używasz mineralizatora.

Guest
This topic is now closed to further replies.
 Share

• Create New...