Jump to content
Sign in to follow this  
pat75

usuwanie fosforanów

Recommended Posts

mam wysokie fosforany, około 0,4 - 0,5. To z powodu właśnie takiej ich zawartości w wodzie wodociągowej. Powoduje to wzrost glonów. Zastanawiam się nad kupnem czegoś takiego:

http://www.allegro.pl/item575477900_jbl ... orany.html

i tu zwracam się z pytaniami, czy ktoś tego używał? Czy ten preparat jest skuteczny w zbijaniu PO4? Czy nie ma skutków ubocznych stosowania tego cuda?

Bo innych sposobów na usunięcie nadmiaru fosforanów chyba nie ma, jeśli podmiany nie pomagają?

jest inne cos

Ja stosuje Sera Phosvec...

Efekty są zadowalające. Stosuje go około co 4 podmiane wody...

Po wlaniu woda robi sie jakby mleko. Po kilku godzinach związane fosforany opadają na dno, i wciaga je filtr. Ale ja wole podmienic wode i wciagnąć ta zawiesine...

Glony rosną faktycznie mniej, w końcu zabieramy im ich substancje budulcową...

właśnie tego potrzebowałam, bo wiadomo - producent będzie zachwalał a ja potrzebuję relacji użytkownika takiego preparatu. Wielkie dzięki :)

Ale do walki z glonami używam takze CO2... troszke zakwasza wode, a ponad to wspomaga szybszy wzrost roślin. Przez co wiele substancji zawartych w baniaku, nie zostaje wykorzystana przez glony, tylko przez rośliny...

tak, myślałam o tym ale do 200L baniaka musiałabym już zainwestować w butlę CO2 z całą resztą akcesoriów i tu blokują mnie finanse. A stężenie PO4 w kranówie - więc i w akwarium mam tak duże, że pozostaje mi tylko chemia... Roślin mam masę i rosną ładnie, ale nie zużywają niestety znacząco fosforanów.

Filtr RO kup , podmianami z niego zbijesz PO4 , a do tego pH i GH

to nie miałoby sensu gdyż mam w kranie bardzo miękką wodę - GH=2 i pH=7 więc kupowanie RO dla samego usuwania fosforanów to trochę za droga impreza

100 zł to nie tak dużo. A lać chemie to zawsze jakieś ryzyko

no właśnie dlatego założyłam temat by się dowiedzieć jakie jest to ryzyko. Jeśli zbyt wysokie i może mieć negatywny wpływ na życie w zbiorniku to nie kupię tego preparatu. Ale potrzebuję konkretów, bo same przypuszczenia to i ja mam.

Konkrety to mogę tobie napisać , o ile będę znał skład tego preparatu.

nie, dziękuję mei, ale nie kupię RO, jest mi zbędny. Wolę poznać opinię tych, którzy używają preparatów redukujących fosforany zanim taki kupię. Wypowiedź olyvki była treściwa i o taką mi chodziło. Ale dzięki za chęć pomocy.