Skocz do zawartości

Jak chronić narybek Gupików?


tem123
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Witam. Planuję zakup akwarium i hodować w nim gupiki. Chciał bym całą swoją hodowlę wypracować sam, zamierzam zacząć od pary (samiec i samica) nie wiem czy to dobry pomysł proszę o sprostowanie jeżeli to źle. Nie mam możliwości wstawienia w domu drugiego akwarium w domu więc młode i dorosłe rybki muszą być w jednym akwarium. Wiem że trzeba porobić różne kryjówki dla narybku gęste rośliny, skorupy kokosowe itp. chciał bym żeby samica tuż po porodzie nie zjadła mi małych, macie może jakieś własne patenty na ochronienie młodych? Jeżeli możecie to się podzielcie nimi na forum.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 samica 3 samce, dobrze rozumiem? Kotnik czyli dodatkowe akwarium?

Odwrotnie, w przeciwnym razie samica będzie miała krótkie życie.

 

 

W przypadku tych rybek to nie ma problemu z rozrodem więc co jakiś czas będą młode. Dużo kryjówek to przy jednym akwa jedyne rozwiązanie, a jak już będą młode to możesz je odłowić do kotnika. Bo są takie, które umieszcza się wewnątrz akwa ;)

 

 

 

 

agunia997-Pisownia!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

I to nie ze względu na zjadanie młodych,a na rozmnażanie się między rodzicami i młodymi.

Które jest jedną z podstawowych technik hodowlanych w celu uzyskania lepszego materiału genetycznego. U prostych genetycznie stworzeń, takich jak gupiki, chów wsobny nie wywołuje negatywnych skutków, a utrwala cechy hodowlane. Gupiki to nie ludzie, nie urodzą się z dwoma płetwami grzbietowymi. Te ryby specjalnie hoduje się tak jak to odradzasz i zapewniam że ryby które kupi, też będą, nawet kilka pokoleń wcześniej uzyskane w ten sposób. ;)

 

 

Co do samej hodowli, wystarczy nawet kotnik w akwarium, do podchowana narybku do wielkości gdzie inne ryby ich nie zjedzą, ale:

- w układzie 1+3, trzy razy w miesiącu będziesz mieć myślę że więcej niż setkę młodych ryb, w skali roku jest to ponad tysiąc młodych. Tak czy siak, wszystkich nie odchowasz i wszystkim domu nie znajdziesz - bo oddawane gupiki zwykle kończą jako karma dla pielęgnic. Przy roślinach, bez kotnika jakiś procent młodych przeżyje. Może nie będą to najładniejsze odmiany [ale też patrz pkt.2], ale będą to osobniki najzdrowsze i najsilniejsze.

- przy jednym akwarium, albo dwóch, albo jednym z kotnikiem, rozmnażanie gupików to tylko sztuka dla sztuki, nic ponad zabawę w rozmnażanie. Utrwalanie cech, jakaś hodowla nastawiona na efekt, to kwestia przynajmniej kilku, jeśli nie kilkunastu baniaków. Nie mówię tu o zarabianiu na rybach, ale o zwykłej hodowli gdzie uzyskamy w miarę stabilne ciekawe cechy.

- jak myślisz o hodowli, to nie kupuj kundelków w zoologach, przynajmniej jakaś konkretna odmianę, a już najlepiej rasowce z hodowli, albo konkursowe, ale takie często to +25zł za sztukę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W przypadku tych rybek to nie ma problemu z rozrodem więc co jakiś czas będą młode. Dużo kryjówek to przy jednym akwa jedyne rozwiązanie, a jak już będą mlod to mozesz je odłowić do kotnika. Bo są takie które umieszcza się wewnątrz akwa 
Tak wiem o tych siatkowych "kojcach" ale czy zdążę je odłowić zanim będzie po wszystkim? Czytałem że one się rodzą nad ranem a rano nie mam tyle czasu żeby je ganiać po akwarium ;) więc jak coś to późnym popołudniem jak wrócę. Ale wymyśliłem jeszcze jeden pomysł.

Mam taki duży kielich 5l i niedługo przed porodem mógł bym wlać do niego wody i włożyć jakiś kotnik siatkowi z otworami takiej wielkości żeby przepłynęły przez nie małe a nie zmieściła się samica a jak się urodzą małe to przenieść je do tego kotnika umieszczanego w akwarium.

Takie pytanie dodatkowe: Da się określi że np. za dwa czy trzy dni mniej więcej nastąpi poród? Jak to zrobić żeby za długo ten kielich nie stał i nie czekać zbyt długo na młode?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zwykle rodzą wieczorem, lub w nocy. Zbliżający się poród zauważysz, to się widzi po zachowaniu ryby. Rybę do kotnika wkładamy dopiero gdy rodzi, nie wcześniej.

 

Myślę że to może Ci pomóc:

rozmnazanie-zyworodek-kompendium-t28530.html

 

Strata nawet 100% jednego, czy dwóch miotów, to nic. Patrz poprzedni post i +tysiąc ryb w skali roku. ;)

 

Kotnik, jeśli jest poza głównym akwarium, musi mieć filtr itd. jeśli zależy Ci na dobrych efektach hodowlanych.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

I to nie ze względu na zjadanie młodych,a na rozmnażanie się między rodzicami i młodymi.

Które jest jedną z podstawowych technik hodowlanych w celu uzyskania lepszego materiału genetycznego.

Zgoda,ale należy to robić z głową.Wybierać do tego najlepsze osobniki.

Niekontrolowany chów wsobny utrwala również negatywne cechy.

Nie sądzę,żeby w jednym akwarium można było dochować się szczególnie wartościowych osobników.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja mam Valisneria spiralis i asiatica, sagitaria subulata, ludwigia repens, limnofila sesiflora, najas guadelupensis, wywłócznik, anubias bartera

Wszystkie b. dobrze rosną przy takim oświetleniu jak pisałem.

Mam również lotosa tygrysiego, Bacopa caroliniana, Rotala Indica i wąkrotkę i one rosną dużo gorzej przy takim oświetleniu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niekontrolowany chów wsobny utrwala również negatywne cechy.

 

Przy gupikach nie uzyska się raczej już nic gorszego niż jest w typowym zoologu.

don_Vall jakie rośliny polecasz?

Wszystkie rośliny się nadają, o ile masz odpowiednie światło/nawozy/co2. Jak chcecie dobierać rośliny, zapraszam do odpowiedniego działu.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...