Jump to content

Sole w akwarium


Recommended Posts

Hej Wszystkim!

Tak czytam sobie forum i niektórzy akwaryści używają soli zamiast nawozów, zainteresowałem się tym i chciałbym sie dowiedzieć jak to stosować, czy to opłacalne i lepsze dla roślin.

Jest jakiś poradnik chętnie bym się doszkolił ?

Link to comment
Share on other sites

Jest dwa rozwiązania - jedno tańsze i lepsze drugie droższe i gorsze . To tańsze nie jest lepsze tylko dlatego że jest tańsze ale ma kilka zasadniczych zalet - o nich za chwilę.

Wersja droższa nawożenia - pełna linia nawozowa jakiegoś producenta - dlaczego Pełna a nie tylko wybrane nawozy?. Wynika to z dwóch powodów - żeby nawozić prawidłowo akwarium potrzeba dostarczyć roślinom wszystkich niezbędnych pierwiastków. Nawozy firmowe komponowane są w ten sposób że w każdym preparacie występuje coś tam np potas - w trzech różnych po trochę - żeby tego potasu w naszym akwarium było pod dostatkiem nie wystarczy podawać jeden nawóz , nie można go też podać więcej bo w składzie występuje np żelazo które łatwo przedawkować , okazuje się że nie wystarczy tez podawać z dwóch - trzeba podawać np z trzech bo dopiero wtedy nawożenie potasem jest kompletne. Jeśli teraz weźmiemy pod uwagę że może to dotyczyć jeszcze np azotu to się okaże że musimy już mieć np 5 różnych nawozów żeby to zagrało a czasami i więcej. Największy jednak minus tego rozwiązania to brak możliwości regulowania ilości pojedynczych pierwiastków które dozujemy - dajemy jeden - podajemy równocześnie dwa czy trzy pozostałe i to nie według naszych potrzeb tylko według założeń producenta. Największy minus to cena które przewyższa nawożenie solami o 1000% a może jeszcze więcej.

Wersja tańsza i lepsza Rozwiązaniem tego problemu jest nawożenie solami - nawozami samodzielnie komponowanymi , które dają nam pełną nieograniczoną możliwość regulowania każdego składnika z osobna a do tego cena która jest 10 razy niższa niż nawozy firmowe - jednym słowem wszystko pod naszą kontrolą - chcemy podnieść dozowanie azotu - to podnosimy , potrzeba więcej fosforu - podajemy więcej Rozwiązanie idealne choć wymaga...coż poświecenia chwili czasu na naukę i zrozumienia mechanizmów i zależności w naszym akwarium

P.S Nie ma dobrego uniwersalnego nawozu.

Link to comment
Share on other sites

Łoren, fakt, że sole są lepsze - tańsze i łatwiej zapewnić odpowiednie stężenia.

 

W przypadku kolegi, 30l akwa, darowałbym sobie jednak sole - przy jego 25l netto, koszt gotowych - czyt. firmowych - nawozów nie będzie wielki i ja na jego miejscu nie bawiłbym się z solami. No chyba, że w celach edukacyjnych - wtedy jak najbardziej :)

 

P.S. Dodam jeszcze, że jeśli ktoś się decyduje na sole, to nie polecam gotowych mieszanek dostępnych w necie - skład jest ustalany przez sprzedającego, a nie przez nas - czasami nie jest to trafione do naszego zbiornika ;/

Link to comment
Share on other sites

domelek33 Generalnie pełna zgoda z tym co napisałeś :) z tym że - czy akwarium ma 30 czy 300l pełne opakowania nawozów kupić musi - koszt będzie niewspółmierny do tego co może w takim baniaczku być. Dodatkowy plus to możliwości edukacyjne jak piszesz a wiemy jak to wygląda...dziś jest 30 litrów jak się uda to zaczynamy myśleć o 100l..a jak już uda się w 100 to mówimy ...przecież nie będę w takim małym się babrał..bo tam nie ma w ogóle miejsca :D Tak więc ze wszystkich powyższych powodów jednak sole :) Nie taki diabeł straszny ;)
Link to comment
Share on other sites

hehe - no wiem, że nie straszny...

 

Sam się tego bałem jak piekła - ale jak otworzyłem arkusz kalkulacyjny, układ okresowy i sam zacząłem liczyć, to powoli się do tego przekonuje. Dlaczego nie skorzystałem z kalkulatorów? Ponieważ kalkulatora, to mogę sobie używać za 6-12 miesięcy, jak będę wszystko o tym wiedział. Obecnie, jak zaczynam, to muszę wiedzieć skąd się te cyferki biorą i sam policzyć.

 

No i jeśli chodzi o liczenie i rozrabianie roztworów, to pochwalę się tym, iż już kilka błędów w necie - wyłapałem. Jeden został na moich oczach poprawiony 8-)

W swoim akwa - jakie stężenie chciałem uzyskać - po wyliczeniach - uzyskałem. Teraz tylko powolutku zharmonizować wszystkie makro i będzie gitarka - tanio i dobrze ;)

 

Jeszcze o tym 30l...100l...

Miałem 68l i było bardzo fajnie, ale jak zacząłem znosić różnego rodzaju ziele, to mi brakło powierzchni do sadzenia :(

Poleciałem od razu w 200l, co się będę bawił a maleństwa. No i co się okazuje? Z zazdrością oglądam na forum, jak ludziska zakładają piękne 600l baniaki (u mnie ponownie brakuje miejsca...) ;/

 

Pozdr.

Wesołych Świąt ;)

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share

×
×
  • Create New...