Jump to content

Sole w akwarium

Recommended Posts

Hej Wszystkim!

Tak czytam sobie forum i niektórzy akwaryści używają soli zamiast nawozów, zainteresowałem się tym i chciałbym sie dowiedzieć jak to stosować, czy to opłacalne i lepsze dla roślin.

Jest jakiś poradnik chętnie bym się doszkolił ?

Jest dwa rozwiązania - jedno tańsze i lepsze drugie droższe i gorsze . To tańsze nie jest lepsze tylko dlatego że jest tańsze ale ma kilka zasadniczych zalet - o nich za chwilę.

Wersja droższa nawożenia - pełna linia nawozowa jakiegoś producenta - dlaczego Pełna a nie tylko wybrane nawozy?. Wynika to z dwóch powodów - żeby nawozić prawidłowo akwarium potrzeba dostarczyć roślinom wszystkich niezbędnych pierwiastków. Nawozy firmowe komponowane są w ten sposób że w każdym preparacie występuje coś tam np potas - w trzech różnych po trochę - żeby tego potasu w naszym akwarium było pod dostatkiem nie wystarczy podawać jeden nawóz , nie można go też podać więcej bo w składzie występuje np żelazo które łatwo przedawkować , okazuje się że nie wystarczy tez podawać z dwóch - trzeba podawać np z trzech bo dopiero wtedy nawożenie potasem jest kompletne. Jeśli teraz weźmiemy pod uwagę że może to dotyczyć jeszcze np azotu to się okaże że musimy już mieć np 5 różnych nawozów żeby to zagrało a czasami i więcej. Największy jednak minus tego rozwiązania to brak możliwości regulowania ilości pojedynczych pierwiastków które dozujemy - dajemy jeden - podajemy równocześnie dwa czy trzy pozostałe i to nie według naszych potrzeb tylko według założeń producenta. Największy minus to cena które przewyższa nawożenie solami o 1000% a może jeszcze więcej.

Wersja tańsza i lepsza Rozwiązaniem tego problemu jest nawożenie solami - nawozami samodzielnie komponowanymi , które dają nam pełną nieograniczoną możliwość regulowania każdego składnika z osobna a do tego cena która jest 10 razy niższa niż nawozy firmowe - jednym słowem wszystko pod naszą kontrolą - chcemy podnieść dozowanie azotu - to podnosimy , potrzeba więcej fosforu - podajemy więcej Rozwiązanie idealne choć wymaga...coż poświecenia chwili czasu na naukę i zrozumienia mechanizmów i zależności w naszym akwarium

P.S Nie ma dobrego uniwersalnego nawozu.

Łoren, fakt, że sole są lepsze - tańsze i łatwiej zapewnić odpowiednie stężenia.

W przypadku kolegi, 30l akwa, darowałbym sobie jednak sole - przy jego 25l netto, koszt gotowych - czyt. firmowych - nawozów nie będzie wielki i ja na jego miejscu nie bawiłbym się z solami. No chyba, że w celach edukacyjnych - wtedy jak najbardziej :)

P.S. Dodam jeszcze, że jeśli ktoś się decyduje na sole, to nie polecam gotowych mieszanek dostępnych w necie - skład jest ustalany przez sprzedającego, a nie przez nas - czasami nie jest to trafione do naszego zbiornika ;/

domelek33 Generalnie pełna zgoda z tym co napisałeś :) z tym że - czy akwarium ma 30 czy 300l pełne opakowania nawozów kupić musi - koszt będzie niewspółmierny do tego co może w takim baniaczku być. Dodatkowy plus to możliwości edukacyjne jak piszesz a wiemy jak to wygląda...dziś jest 30 litrów jak się uda to zaczynamy myśleć o 100l..a jak już uda się w 100 to mówimy ...przecież nie będę w takim małym się babrał..bo tam nie ma w ogóle miejsca :D Tak więc ze wszystkich powyższych powodów jednak sole :) Nie taki diabeł straszny ;)

hehe - no wiem, że nie straszny...

Sam się tego bałem jak piekła - ale jak otworzyłem arkusz kalkulacyjny, układ okresowy i sam zacząłem liczyć, to powoli się do tego przekonuje. Dlaczego nie skorzystałem z kalkulatorów? Ponieważ kalkulatora, to mogę sobie używać za 6-12 miesięcy, jak będę wszystko o tym wiedział. Obecnie, jak zaczynam, to muszę wiedzieć skąd się te cyferki biorą i sam policzyć.

No i jeśli chodzi o liczenie i rozrabianie roztworów, to pochwalę się tym, iż już kilka błędów w necie - wyłapałem. Jeden został na moich oczach poprawiony 8-)

W swoim akwa - jakie stężenie chciałem uzyskać - po wyliczeniach - uzyskałem. Teraz tylko powolutku zharmonizować wszystkie makro i będzie gitarka - tanio i dobrze ;)

Jeszcze o tym 30l...100l...

Miałem 68l i było bardzo fajnie, ale jak zacząłem znosić różnego rodzaju ziele, to mi brakło powierzchni do sadzenia :(

Poleciałem od razu w 200l, co się będę bawił a maleństwa. No i co się okazuje? Z zazdrością oglądam na forum, jak ludziska zakładają piękne 600l baniaki (u mnie ponownie brakuje miejsca...) ;/

Pozdr.

Wesołych Świąt ;)