Jump to content

brazowe podloze

DaRe_DeViLL
 Share

Recommended Posts

Witam chciałbym by w moim akwarium było zielono by rosły ładne roślinki i nie gniły,

myślę o nurzańcu, żabienicy i trawce z przodu. Niestety mam standardowe oświetlenie , akwarium 54 litry oświetlenie to chyba 12 albo 15 wat. czyli marne. Widziałem ładne podłoże kolor ciemny brąz czy możecie mi podać nazwę i czy jak dam substrat pod spód to czy rośliny te nie będą gniły z braku oświetlenia dobrego?

a co do światła to mam teraz 44cm świetlówkę 15 W. czy jak wymienię na taka : SYLVANIA GROLUX o barwie 8500 k i mocy 24 W. akwarium ma 54 litry minus 11 litrów na podłoże czyli ok 43 litrów 24/43 co daje ok 0,55 W na litr. czy to wystarczy ? chciałbym świetlówkę typowo dobrą dla roślin.

a co do światła to mam teraz 44cm świetlówkę 15 W. czy jak wymienię na taka : SYLVANIA GROLUX o barwie 8500 k i mocy 24 W. akwarium ma 54 litry minus 11 litrów na podłoże czyli ok 43 litrów 24/43 co daje ok 0,55 W na litr. czy to wystarczy ? chciałbym świetlówkę typowo dobrą dla roślin.

Pod warunkiem,że jeszcze dokupisz statecznik i oprawki.

a no to dokupię zestaw i dodam te 24 W wymienię jedna świetlówkę na glorux 24 W o barwie 8500 i jedna biała 6500 lux. i będę miał 39/43 czy 39/54 . jak to się liczy ? I jeszcze to podłoże o brązowej barwie. i korzeń jakiś mangrowca i zielone roślinki i jeden lotosik :)

Opcji jest wiele

Dokładasz drugą 15w i masz 30/54=0,55w

dokladasz 24w masz 39/54=00,72w

Wywalasz to co masz i zakładasz 24 wychodzi 24/54=0,44w

Kup statecznik pod który można założyć albo 1x24w t5 albo 2x15w t8

Przeliczanie luksów to już wyższa fizyka...

Przelicznik W/l jest tylko wartością orientacyjną i przyjmujesz do niego pojemność zbiornika a nie ilość wody.

Bo i tak inne warunki będziesz miał w zbiorniku wąskim a wysokim, a inne w szerokim a niskim zakładając że mają taką samą objętość i takie samo oświetlenie.