Skocz do zawartości

Nawożenie roślin w akwariach HT (HIGH TECH) wersja radosna:)


Łoren
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Artykuł jest od czasu do czasu edytowany i uzupełniany o kolejne wnioski - co do potasu - ostatnio uzupełniłem spostrzeżenia co do przedawkowania potasu - wcześniej pisałem o potasie i jego stosowaniu w akwarium - jego ilość wynika ze stosunku Radfielda (czyste pierwiastki) N: P :K - jak 16:1:20 - z tym zastrzeżeniem że przy nawożeniu występują jednak spore różnice dla każdego zbiornika i wyznaczanie ścisłych reguł tak naprawdę nijak się ma do rzeczywistości. Stąd w ogólnych zaleceniach mówimy ze nawożenie powinno sie mieścić w przedziale powiedzmy 5-30mg/l pierwiastka "x" - jak widać widełki są duże. Zaczynając nawożenie trzeba jednak mieć jakiś punkt wyjścia żeby było do czego się odnieść.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nawożąc swoje akwarium doszedłem do oczywistego wniosku, że to co wlewamy to jedno a to co otrzymujemy (stężenia) po tygodniu to dwie sprawy. To należałoby podkreślić w artykule. Moim zdaniem należy dążyć do parametrów bieżących, czyli takich w danej chwili. To znaczy: Chcę mieć no3=10mg/l. To wlewam tyle, aby rośliny "najadły" się i zostało w wodzie 10mg/l no3.

 

Przykładowo: Chciałem mieć No3 na poziomie 10-20mg/l. Osiągnąłem efekt ten dopiero dawkując 60mg/l tygodniowo no3. Różnica była pochłaniana przez podłoże lub konsumowana przez rośliny. Teraz zauważyłem, że muszę zmniejszyć dawkę, bo stężenia rosły. Dawka stanęła na 20mg/l tygodniowo.

 

U mnie dawkując potas 20mg/l tygodniowo pojawiły się dziury w lotosie (najstarszy liść). Liść był czerwony, zrobiły się plamy zielone, a później w nim dziury. Wywnioskowałem, że trzeba dać więcej potasu. Zwiększyłem do 40mg/l. (czy to już przedawkowanie?)

 

Zresztą napisałeś o stos. K:N 2:1. Czy ten stosunek definiuje przedawkowanie potasu ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nawożąc swoje akwarium doszedłem do oczywistego wniosku, że to co wlewamy to jedno a to co otrzymujemy (stężenia) po tygodniu to dwie sprawy. To należałoby podkreślić w artykule

Jest dokładnie tak jak piszesz - na takie zjawisko ma wpływ bardzo wiele czynników i ich kombinacje napisałem o tym we wstępie :

każde akwarium jest inne i stanowi niepowtarzalne środowisko wodne.Mają na to wpływ rożne czynniki – począwszy od zastosowanego podłoża ( większe lub mniejsze właściwości buforowe , zasobność w składniki mineralne), ilości i gatunków rośli i ryb( rośliny i ryby zwiększają swoja masę) ,oświetlenia ( które po jakimś czasie zmienia swoje właściwości) , filtracji – która nigdy nie jest taka sama, temperatury które rosną sezonowo np. powyżej oczekiwanej latem - ,po zmiany parametrów wody w ujęciach z których ją czerpiemy duże ilości opadów , wiosenne roztopy itd. ..Jak widać zmiennych jest dużo…kombinacji tych wszystkich czynników można liczyć w setki tysięcy więc każdy zbiornik i jego nawożenie muszą być ustalane indywidualnie no i trochę na wyczucie.Nawożenie roślin więc nie jest wielkością stała i utrafienie w pewnym momencie w to właściwe nie zagwarantuje nikomu trwałego sukcesu – kiedyś ta formuła się wyczerpie pomimo nawet bardzo skrupulatnego nawożenia i utrzymywania właściwych parametrów wody.

Według mnie jest sprawą oczywistą że każde akwarium jest żyjącym niepowtarzalnym ekosystemem stąd (pisałem o tym już wielokrotnie) to co podaję w artykule są to wielkości "wyjściowe" - dawki docelowe ustala się /koryguje do czasu kiedy akwarium osiągnie pełną stabilizację - dla mnie to nie mniej niż 3 miesiące od startu i nie chciałbym żeby ktoś mylił to z pojęciem zawiązania cyklu azotowego. Z mojego doświadczenia wynika że dopiero wtedy możemy mówić że dawki nawożenia są "stabilne" i pełne - rośliny najczęściej osiągają w tym czasie już swoje docelowe rozmiary +/- oczywiście - bo masa tych roślin cięgle się zmienia - i też nie jest to wielkością stałą. Jak widać nawożenie to ciągłe "balansowanie" i powinno być dobierane według nie tylko wskazań testów , czy też wyliczeń kalkulatorem - nawożenie to przede wszystkim umiejętność obserwowania roślin i wychwytywania symptomów niedoborów. Nie wszystko da się wyliczyć czysto matematycznie.

 

-jaki zestaw soli kupić najlepiej ?

-co jaki czas należy robić test wody i uzupełniać sole?

Jest taka magiczna funkcja na forum..nazywa się --->>> szukaj :) może nawet nie tak daleko..wystarczy wejść na pierwszą stronę ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jest dokładnie tak samo jak pisałem wyżej - nie ma granicy przedawkowania którą można zdefiniować dla każdego akwarium - dla jednego może być to 20mg/l dla innego może być to 150mg/l . U mnie wystąpiło po czterokrotnym przekroczeniu dawki liczonej do azotanów.

Można prowadzić testy i fajnie by było gdyby kilka osób chciało w takim eksperymencie uczestniczyć żeby na własnym akwarium badać skutki wywołane przez nadmiary czy też niedobory poszczególnych pierwiastków. Warunkiem byłoby w pełni stabilne akwarium z porównywalną ilością roślin , światłem itd i zmienianie tylko jednego parametru - foto relacje i pełny zapis czynności. Wtedy można by było wyciągać jakieś ogólne wnioski - trudno jest jednak pozyskać osoby chętne do takich eksperymentów - nikt za bardzo nie chce narażać na szwank swojego zbiornika a wiadomo że straty będą. Ja trochę eksperymentuję ponieważ mam dość duże możliwości pozyskania roślin (w razie "W" ) od roślinniarzy z mojego rodzimego forum

 

No a co ze mną? pomoże ktoś w doborze soli ?.

Potrzebujesz KNO3 , KH2PO4 , MgSO4*7H2O , K2SO4 - potem wylicza sie na kalkulatorze ile ich rozpuścić - każda w osobnym pojemniku w 500ml wody i ...nawozić :)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dla pełnej jasności - nie biorę pod uwagę wpływu przenawożenia na obsadę ryb - choć u mnie nawet przy bardzo wysokich wartościach żadnych masowych zgonów nie odnotowałem - zrobiłem raz niechcący podduszenie ryb CO2 - ale udało się wszystkie odratować - były to pierwsze doświadczenia z reaktorem i jego skutecznością rozpuszczania - okazał się być baaardzo sprawny :lol:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zacytuję:

 

The Buddy ratio (BR) is the ratio between nitrate/phosphate (NO3/PO4). In general ammonium- and nitrite concentrations are low in an aquarium and therefor neglect able.

 

De Redfield ratio (RR) is the ratio between nitrogen/phosphorus (N/P). Those two elements don't mean much to us aquarists. Furthermore, it is difficult to calculate the RR from measured nitrate and phosphate. Plus the fact that, strictly speaking, for a right RR determination everything in nitrogen must be measured: a.o nitrate, nitrite, ureum, ammonium etc.

 

Converting to Redfield ratio is easy:

 

Redfield = Buddy x 1,53.

 

Optimal RR = 16 and lies between 10 and 20.

Optimal BR = 10 and lies between 7 and 13.

Charles Buddendorf zwany Buddy. Stosunek Buddy'ego podałem jako ciekawostkę. I tak najważniejszy i sprawdzony jest Redfield. Informacje na temat stosunku Buddyego są skąpe. Rozumiem go jako modyfikację stosunków redfielda, polegającą na utrzymaniu jeszcze mniejszych stosunków N:P.

 

Inne informacje są w j. niem. Tłumacz google ma problemy, a ja kompletnie nie znam niemieckiego.

 

Wysłałbym Ci link na pw, ale nie podejmujesz rozmów pw. Natknąłem się na pewien ciekawy artykuł szukając rzetelnych informacji na temat pojawiania się glonów w akwarium.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Takie prawie OT :

Czyli tak przekładając z polskiego na nasze...to taka wiedza zawarta jest na każdym szanującym się forum które traktuje o roślinach w akwarium i jednocześnie stwierdza że "poprawne" ilości pierwiastków i ich wzajemne proporcje względem siebie mogą się znacznie różnić :D Takie odkrycie Ameryki po raz 28 :D . Jednym słowem nic nowego :)

P.S Co do prowadzenia rozmów , dyskusji , porad na PW - uważam że jest to szkodliwe zjawisko i powodujące straty na forum - dlatego też moja korespondencja na PW jest praktycznie żadna - do tego służy forum a forum ma służyć wszystkim :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dlatego ja zawsze jestem otwarty na dyskusję z fachowcami i zdobywanie nowej wiedzy. Tak jak się mówi o Redfieldzie. Mało osób wie, że stosunek Redfielda to C:N:P czyli 116:16:1. N jest podawane w przedziale 10-20. Najczęściej to 10, 16, 20. Minusem jest to, że podając dane nikt nie cytuje źródła, a kłamstwo powielane staje się prawdą.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z tym 16:1 to jest trochę zamieszania - spowodowane jest to najczęściej , myleniem pojęć. Stosunek 16:1 to stosunek czystych pierwiastków N(azotu) i P(fosforu) a nie stosunek azotanów (NO3) do fosforanów (PO4) . Jeśli przyjmiemy za prawidłowy stosunek azotanów do fosforanów 10:1 to po przeliczeniu mas molowych okaże się że z tych samych proporcji stosunek czystych chemicznie pierwiastków wynosi własnie 16:1 - stąd najczęściej pojawiające się błędne interpretacje. Tak więc moim zdaniem ponieważ nawozimy związkami azotu , fosforu itd powinniśmy mówić o prawidłowych proporcjach właśnie tych związków a nie czystych pierwiastków w nich występujących - jest to pozbawione sensu choćby przez to że testy nam pokazują wartości właśnie związków a nie czystych pierwiastków.

Z punktu widzenia "typowego" akwarium roślinnego nawet tak duża różnica 10:1 i 16:1 jest generalnie do zaakceptowania (nie jest to najlepsze rozwiązanie oczywiście) - taki jest mój punkt widzenia

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyli 10:1 jako no3:po4 jest odpowiednikiem 16:1 N:P. Dobrze rozumiem ? Moja wiedza na temat moli jest tragiczna. Można jaśniej jak to liczyć ?

 

Policzmy masę molową kno3 i po4.

 

Kno3

1*39+14+3*16=101g/mol czyli w 1molu Kno3 jest 62g no3 i 39g potasu. Zatem w Kno3 (1 mol) jest 61,3% no3 i 38,7% potasu. A czystego azotu w kno3 ? 13,8% ?

 

Zatem w1g KNo3 jest 0,61g no3 i 0,38g potasu, czystego azotu jest 0,138g.

 

KH2Po4= 1*39+2*1+31+4*16=136g/mol. Zatem w KH2Po4 jest 28,7% czystego potasu potasu i 22,8% czystego fosforu.

 

Załóżmy, że mamy stosunek 10:1

no3=10mg/l

po4=1mg/l

to czystego azotu mamy: 3*16+14=64, (14*64)*100=21,88%*10=2,18mg/l czystego azotu. A czystego fosforu mamy 4*16+31=95, (31/95)*100=32,63%*1mg/l=0,3263mg/l. Zatem N:P = 2,18/0,3263=6,6. Czyli jeśli mamy no3=10mg/l a po4=1,0mg/l to tak naprawdę stosunek czystego N:P wynosi 6,6:1. Nie widzę tu stężenia czystego N:P na poziomie 10:1 lub 16:1. Dopiero mając no3 na poziomie 25mg/l mamy stos. czystego N:P na poziomie 16,7:1,0 ale wtedy już mogą wystąpić zielenice (25mg/l no3 i po4=1,0mg/l).

 

Dopiero przy 15mg/l no3 i po4=1,0mg/l mamy stosunek czystych N:P na poziomie 10:1.

Coś nie tak jest z tym liczeniem ?

 

Proszę o opinie. Proszę moderatora o wydzielenie jeśli trzeba.

 

Jest tu jakiś chemik bo miałem komisa z chemii.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moja wiedza jest również mocno ograniczona :) Po świętach pewnie nad tym posiedzę i może uda się cos sensownego napisać - dla rozrywki polecam poczytanie tego wątku >>> http://podforak.rzeszow.pl/viewtopic.ph ... sc&start=0 spora dawka wiedzy jak należy rozumieć niektóre pojęcia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Szukałem i znalazłem tłumaczenie z Barr'a

 

RR albo Współczynnik Redfielda, często omawiany i cytowany i równie często mylnie interpretowany. Ludzie nagminnie mylą masę z liczbą atomowa. Stosunek atomowy wynosi 1 atom Fosforu na 1 atom Azotu - w odniesieniu do alg morskich w opracowaniu Redfielda.

 

To nie jest masa.

 

Fosfor waży 30.97 gramów na 1 mol

Azot waży 14.01 gramów na 1 mol

 

By przeliczyć to na masę należy, pomnożyć Azot przez 2.2, teraz współczynnik wynosi 7:2 1, lub 10:1 w odniesieniu do NO3/PO4.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kalkulator zulixa został poddany liftingowi - W ramach liftingu dość sporo zmian i uzupełnień , usunięto też kilka drobnych błędów (np. dotyczących korekty KH).

Główne zmiany były w modułach: MAKRO:

W pionie mamy aniony, np. siarczany, azotany, fosforany a w poziomie metale: potas, magnez, ...

Na skrzyżowaniu takiego "siarczanu" i magnezu leży siarczan magnezu, MgSO4 i tam należy wpisać liczbę gramów proszku. Pod tą liczbą wpisuje się też liczbę cząsteczek wody. Dla MgSO4 zwykle jest to 7 bo zwykle mamy do czynienia z MgSO4 x 7H2O lub 0 jak mamy preparat bezwodny.

Tradycyjnie wpisujemy wielkość akwarium, objętość nawozu i jego dawkę.

W podsumowaniu mamy to co zwykle, czyli zawartość składników nawozowych jako dawka jednorazowa i po pomnożeniu przez 7 (tygodniowa).

Zaszły też niewielkie zmiany w module MIKRO:

Dorobiony został moduł KUMULACJE:

NOWY MODUŁ Kalkulator służący analizie wyników pomiarów kH, gH, Ca, Mg związany z oznaczaniem kH, gH, Ca, Mg o wysokiej precyzji tj. metodami analitycznymi .

Zmodyfikowany został moduł "Kalkulator do obliczania spadku kH po dodatku kwasu (+ obliczenia dotyczące rozcieńczania kwasów) Moduł daje też sporo innych możliwości da sie policzyć np awaryjne nawożenie CO2 za pomocą gazowanej wody mineralnej.

Link do kalkulatora http://podforak.rzeszow.pl/viewtopic.ph ... sc&start=0

P.S Na razie sam się uczę posługiwania więc proszę nie pytać mnie na dzień dzisiejszy jak to działa, Natomiast zawsze można zwrócić się z pytaniem do zulixa - to dr. chemii i wykładowca akademicki więc na pewno da radę :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam pytanie czy zrobiłem to na ok w obliczeniu nawozu podam linka do mojego tematu bo tam wkleiłem wrzut ekranu z kalkulatora z... oto link .: ogolne-t46811-180.html#p515204 . Tylko mówię no3, po4 i mg odpada w podawaniu. Jak będzie potrzeba podawania no3 i po4 to będę podawał, mg nie podaje bo mam twardą wodę.;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

Ja mam pytanie, albo nie czytam ze zrozumieniem.

Potas, K – 10-20 i więcej mg/l. Zazwyczaj w stosunku do azotu K:N jak 2:1 jednak za duża ilość potasu blokuje przyswajanie magnezu i wapnia ( istotne przy stosowaniu wody miękkiej lub RO).

Magnez, Mg – 15-30 mg/l. Ważne jest tu aby stosunek Ca do Mg wynosił około 4:1. Dlatego nie powinno się schodzić z twardością do minimalnych ilości bo wtedy rośliny będą cierpiały na braki wapnia przy nawożeniu magnezem. Zbyt duża ilość magnezu blokuje przyswajanie potasu.

Z tego wynika:

1) Duża ilość potasu blokuje wchłanianie magnezu i wapnia.

2) Zbyt duża ilość magnezu blokuje przyswajanie potasu.

 

 

Nie rozumiem tego, proszę o wyjaśnienie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Spróbuję to wyjaśnić :

Wszystko sprowadza się do jednej kwestii o której już kiedyś pisałem tylko nie wiem gdzie :lol:

Istota prawidłowego nawożenia tkwi w prawidłowym zbilansowaniu wszystkich składników makro i mikro. Z mojego doświadczenia wynika że większe znaczenie mają właściwe proporcje poszczególnych pierwiastków niż ich ilości jako takie ,właśnie ze względu na możliwość wzajemnego blokowania.To blokowanie nie odbywa się w wodzie tylko w roślinie . Jeśli występują znaczące dysproporcje w ilości pierwiastków może dojść do takiej sytuacji kiedy roślina przestaje pobierać inne składniki odżywcze. Takim najwyraźniejszym przykładem może być azot i fosfor - złe proporcje jednego do drugiego prowadzą do zablokowania pobierania któregoś z nich - przy brakach fosforu rośliny nie mogą pobrać azotu . Dlatego tak istotne jest zachowanie tych właściwych ilości czyli stosunku 10:1 . Dokładnie tak samo dzieje się na linii potas-magnez-wapń - zachwianie właściwych proporcji skutkuje nieprawidłowym wzrostem rośliny. I teraz tak - w wodzie twardej , zawierającej duże ilości związków magnezu i wapnia przedawkowanie czy też zachwianie prawidłowych proporcji ilościowych jest możliwe ale granice błędu są bardzo duże , na tyle duże ze niektórzy twierdzą ze potasu nie da się przedawkować,czy też że magnez w dużych ilościach nie jest "szkodliwy". Inaczej sprawy się mają w wodzie miękkiej gdzie związki wapnia i magnezu występują w małych ilościach - tam margines błędu jest niewielki i łatwo o przedawkowanie czy też zachwianie tych właściwych proporcji.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam.:P

Powie mi ktoś jak prawidłowo rozrobić mikro plus intermagu na akwarium 128l powiem ze mam butelki po 0,5l mam tez wodę destylowaną w kalkulatorze z... na 128l akwarium w dawkowaniu 5ml na 128l trzeba 10ml mikro plus intermagu rozrobić w 500ml wody destylowanej ale wtedy przedawkuje fe na 0,5mg/l a chelat fe 8% mam już rozrobiony w 500ml butelce z woda destylowaną i dawkuje po 5ml daje mi to 0,42mg/l. Jak coś to proszę o poradę co i jak np. w moim temacie.: ogolne-t46811-190.html#p520034 bo tam tez o tym pisałem.;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij




×
×
  • Dodaj nową pozycję...