Skocz do zawartości

Nawożenie roślin w akwariach HT (HIGH TECH) wersja radosna:)


Łoren
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Specjalnie po to, żeby się każdy nauczył korzystać z kalkulatora napisałem to:

obliczenia-soli-kalkulator-zulixa-t56487.html

I sądzę jak lepiej nauczą się korzystać z kalkulatora niż z gotowców. Bo często leją te nawozy a w sumie nie wiedzą po co...

I prawdę mówiąc nie wiem czy kto kolwiek z tego skorzystał.

Bo jak ktoś CI obliczy, to jeszcze najlepiej żeby rozrobił. I za 3 miesiące powtórka bo znów trzeba obliczać.

Wstawiłem linka do Twojej instrukcji w artykule - fajnie to opisałeś. Myślę że instrukcję pasowałoby przykleić.

 

 

Co do fosforu - tu sytuacja wygląda tak - w odróżnieniu od pozostałych makro rośliny potrafią fosfor "magazynować" jeśli mają go pod dostatkiem to pobieranie jest niewielkie , może on występować także w znacznych ilościach w podłożu. U mnie od sierpnia ubiegłego roku czyli od restartu, bez nawożenia fosfor utrzymuje się na poziomie 2mg/l - podłoże oddaje ogromne ilości. Może też wystąpić sytuacja całkowicie odwrotna - podłoże pozbawione fosforanów będzie je chłonęło w potężnych ilościach i ciężko będzie nadążyć z dostarczeniem odpowiednich ilości. Każda z tych sytuacji przy podłożach naturalnych- jonowymiennych może mieć miejsce i nie jest to nic nadzwyczajnego.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam. Pytanko mam odnośnie nawożenia. To moje akwa dragon-ogolne-t55935.html . Otóż kupiłem nawóz AkwanExtra+ dawkowanie: 1,4ml dziennie (http://www.akwanawozy.com.pl/towar/145/akwan-extra.html) i do tego podaję jeszcze Carbo dawkowanie: 3ml dziennie. I mam problem z roślinami niektórym poczerniały brzegi liści, niektóre liście barwią się na czerwono. A także zaczęły się pojawiać zielenice. Co proponujecie zrobić? Wcześniej jeszcze podawałem K+ ale odkąd kupiłem AkwanExtra+ zaprzestałem.

 

edit. Czy może taki zestaw kupić i będzie spokój http://allegro.pl/zestaw-nawozow-aqua-a ... 12775.html

Zacząłem podawać znowu K+ i zobaczymy co będzie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przede wszystkim wrócić na pierwszą stronę i przeczytać dokładnie artykuł , a potem pytać jak coś nie będzie zrozumiałe - ostatnią rzeczą będzie zakup nawozów. Chcąc poprawnie nawozić trzeba rozumieć mechanizm nawożenia - artykuł właśnie temu służy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1. Jeżeli nie jesteś w stanie stwierdzić po roślinach jakiego pierwiastka brakuje (dla początkującego akwarysty jest to praktycznie niemożliwe) to trzeba kupić testy, przynajmniej na N, P i Fe.

2. Dla mnie nawożenie ma sens jeżeli możemy korygować ilość każdego składnika czyli potrzebne będą osobne sole na N, P, K, i Fe + mikro.

3. Jeżeli chcesz się bawić w nawożenie proponuję kupić: K2SO4, KNO3, KH2PO4, MgSO4x7H2O, oraz chelat Fe i intermag plus.

4. Później wszystko trzeba wymieszać pod twoje akwarium według odpowiedniego kalkulatora i można rozpocząć nawożenie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pytanko mam odnośnie nawożenia solami. Mam baniak 72l oświetlenie 30W, nie podaje co2, do podmian stosuje wodę kranową. Nawoże Carbo i Potasem. Jest sens bawić się w nawożenie (makro, mikro) solami?

 

Edit. Moje akwa forum.superakwarium.pl/dragon-ogolne-t55935.html

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1)Przy takiej ilości roślin nawożenie moim zdaniem jest niekonieczne.

2)Nie mierzysz po4. Nie wiadomo czy masz brak.

3)Na Twoim miejscu raz na mp. 3 tyg. dolewałbym fe do 0,42mg/l. Pewnie masz braki.

4)Nawożenie solami jest dużo tańsze. Największy problem to waga do ważenia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W nawożeniu chodzi o:

 

1) takie dobranie dawek aby rośliny nie miały za dużo ani za mało pierwiastków,

2) zachowanie stosunków między pierwiastkami

3) zapewnienia odpowiedniego oświetlenia i co2

 

Zamiast Co2 możesz dać bimbrownię.

 

Jeżeli zrobisz wszystko z głową i wydasz kasę na testy, to uważam że warto się pokusić o nawożenie. Różnica będzie widoczna.

 

Zerknij na efekty moje: ogolne-t52712-10.html

To było chyba jeszcze wtedy kiedy nie miałem bimbrowni.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ile litrów akwarium ?

Jeżeli 90l to tyle wyszło:

fosforany, PO4-3 0,16 1,12

 

Jeszcze pytanie do Łorena:

 

Wlewam no3 do akwarium. Wg wyliczeń po tyg. mam no3 podniesione o 60mg/l i K o 38mg/l. Faktycznie testy pokazują zawartość no3 10-20mg/l. Na potas nie mam testów.

 

Moje pytanie brzmi:

1) Pomimo tego, że mam jakieś 40% dna obsadzone, to skąd takie zapotrzebowanie na no3 (takie = 60mg/l) ?

2) Czy wraz ze wzrostem zapotrzebowania na azot rośnie zapotrzebowanie roślin na potas? Jeżeli tempo wchłaniania potasu i azotu jest diametralnie różne, to czy przedawkowanie potasu może wykańczać ryby i ślimaki? Mam na myśli stężenie podniesione o 38mg/l potasu. Nie wiem jakie jest zapotrzebowanie roślin na potas.

 

Zauważyłem gnijące pojedyncze końcówki nurzańca i skręcony "liść" nurzańca - jeden skręcony raz. Nie wiem czy tego się czepiać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1) Pomimo tego, że mam jakieś 40% dna obsadzone, to skąd takie zapotrzebowanie na no3 (takie = 60mg/l) ?

Zapotrzebowanie może wynikać albo z dużych potrzeb roślin i one pobierają go w dużych ilościach ( azot to jeden z głównych składników suchej masy roślinnej - więcej mamy tylko węgla). Może także chłonąć podłoże bo jego zasobność w związki azotowe może być mała.

 

2) Czy wraz ze wzrostem zapotrzebowania na azot rośnie zapotrzebowanie roślin na potas?

Zasada jest taka - wszystkie pierwiastki w akwarium (ich poziomy) są ze sobą powiązane. Z moich doświadczeń wynika że prawidłowe nawożenie polega przede wszystkim na utrzymaniu właściwych proporcji poszczególnych pierwiastków w stosunku do siebie - ich ilość (tzn czy mamy NO3 na poziomie 10 ,20 40, 60mg/l ) jest drugorzędna , ważne jest żeby np fosfor był na odpowiednio wysokim poziomie względem azotu.- potwierdza się zatem teoria Barra i metoda nawożenia EI która w skrócie mówi nam że nawozimy tak aby roślinom niczego nie brakło - stąd w metodzie EI celowe jest przedawkowanie całego nawożenia i regulowanie go dużymi podmianami wody.

Co do samego potasu - ja dostrzegam większa zależność i współgranie potasu z wapniem i magnezem - te pierwiastki przy niewłaściwych proporcjach względem siebie mogą się nawzajem blokować a efekty tego blokowania to mogą być różne , gnicie liści , odpadanie , niewłaściwe wybarwienie , brak krzewienia itd.

 

Jeżeli tempo wchłaniania potasu i azotu jest diametralnie różne, to czy przedawkowanie potasu może wykańczać ryby i ślimaki? Mam na myśli stężenie podniesione o 38mg/l potasu. Nie wiem jakie jest zapotrzebowanie roślin na potas.

 

Zauważyłem gnijące pojedyncze końcówki nurzańca i skręcony "liść" nurzańca - jeden skręcony raz. Nie wiem czy tego się czepiać.

Tempo wchłaniania potasu jest zależne nie od poziomu NO3 tylko od poziomu/prawidłowych proporcji magnezu i wapnia. O tym napisałem wyżej. Jeśli gnicie roślin nie jest masowe tylko występuje sporadycznie nie widzę problemu - rośliny się także starzeją i kiedyś ich żywot się kończy. Jeśli gnicie jest masowe trzeba szukać przyczyny .

Co do kwestii obsady - nie wiem - przyznaję się bez bicia że dla mnie obsada zwierzęce w akwarium jest sprawą drugorzędną i swoich doświadczeń pod kątem oddziaływania na ryby nie prowadziłem . Nie zrozum mnie że jestem dr. Mengele :lol: - w ciągu ostatnich kilku lat odnotowałem relatywnie mało zgonów w swoich akwariach i były one spowodowane innymi czynnikami , jakieś słabe egzemplarze z importu - prawdopodobnie wyjałowione antybiotykami i podatne tym samym na infekcje. W tym samym czasie zgony odnotowywali także akwaryści z mojego rodzimego forum więc nie sadzę żeby błąd w sztuce był po mojej stronie a przyczyna tkwiła np w nawożeniu akwarium.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Łoren chciałem cię prosić o pomoc w doborze mineralizatora dla mnie.

Narazie podmiany robię 10 litrów (7,5L kran/2,5l Ro)

Chcę robić podmiany 100% ro z mineralizatorem bo mam problemy z proporcjami Mg/Cu.

Testy JBL

Woda:

kran

Mg 80

Ca 120

Gh 15

KH 14

Ph 7,5

Po4 0

No3 0

No2 0

Fe 0

 

do podmian

Mg nie mierzyłem

Ca nie mierzyłem

Gh 7

Kh 6

Ph 7,2

Po4 0

No3 0

No2 0

Fe 0

 

W akwarium

Mg 40

Ca 60

Gh 9 maleje z każdą podmianą ro niedawno kupiłem

Kh 8 jw

Ph 7,2

Po4 1,2

No3 50 lekko przegiąłem z nawożeniem bo mi podłoże dużo chłonęło, chyba, a teraz przestało

No2 0

Fe 0,8 to samo co przy no3

 

Jak rozumiem to Mg max powinno być 20 ppm a Ca w takim wypadku 80 ppm

Podrzuć proszę pomysł jak to doprowadzić do ładu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po pierwsze nie Cu (bo to miedź) ale Ca (wapń) .

Jak rozumiem to mg max powinno być 20 ppm a cu w takim wypadku 80 ppm

Istotą są właściwe proporcje Mg : Ca a więc stosunek 1:4 - jeśli one są zachowane to jest ok - niektóre rośliny wolą nawet twardszą wodę.

Żeby mieć święty spokój z proporcjami Mg : Ca można zastosować mineralizatory do wody RO - pozaglądaj na akwanawozy.com.pl jest tam tak szeroki wybór że zawsze można dobrać coś dla siebie - jest tam chyba mineralizator który ma także w swoim składzie potas - zostaje więc do podawania tylko azot , fosfor i mikro. Musisz poszukać sam - bo nie cierpię ostatnio na nadmiar czasu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Łoren a gdybym zamiast mineralizatora do wody Ro + kranówka wymieszanej w takich proporcjach żebym miał Mg na poziomie 12 ppm nadal dawkował nawozy z soli tak jak w kalkulatorze + mikro i Fe i dodatkowo CaCl2*2H2O to będzie ok czy będzie czegoś brakowało.

Czy może do czystej Ro lepiej będzie dawkować sole+ Mg + mikro i Fe i dodatkowo CaCl2*2H2O.

Z góry dziękuję za twój cenny czas Łoren

 

EDIT:

Nawet zastąpił bym CaCl2*2H2O, zamienił bym na CaCO3 żeby podnieść KH dobrze kombinuję ?

 

Akwa to 54L

 

Dołączona grafika

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Łoren a gdybym zamiast mineralizatora do wody Ro + kranówka wymieszanej w takich proporcjach żebym miał Mg na poziomie 12 ppm nadal dawkował nawozy z soli tak jak w kalkulatorze + mikro i Fe i dodatkowo CaCl2*2H2O to będzie ok czy będzie czegoś brakowało.

Ech żebym to ja umiał wróżyć....Trzeba próbować :) Moim zdaniem (nie mam wiedzy absolutnej i opieram się na własnych doświadczeniach) jeśli twardość ogólna i węglanowa jest dość wysoka tzn mamy wyższe wartości soli wapnia i magnezu to odpowiednio więcej pozostałych składników makro powinniśmy podawać po to aby proporcje potasu , azotu , fosforu itd zostały zachowane. Z moich doświadczeń wynika że to działanie prawidłowe. Czy sprawdzi się u kogoś jeszcze - nie wiem.

Co do kwestii twardości - magnezu i wapnia i ich roli w tym całym zamieszaniu odsyłam do artykułu zulixa http://podforak.rzeszow.pl/viewtopic.php?t=1606

 

P.S mam niedobory czasu ponieważ wpadłem na szaleńczy pomysł który zamierzam zrealizować może częściowo już w tym roku a część zasadniczą przewiduję na połowę 2014 i gros wolnego czasu poświęcam obecnie na zdobywaniu niezbędnej wiedzy i poszukiwaniu informacji.Do tego dochodzi rozpoczęcie sezonu w mojej firmie no i na pisanie zostaje niewiele czasu - tak to czasami bywa :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam, cały czas nawoziłem gotową mieszanką soli niestety brak możliwości korygowania zmusza mnie do przygotowania takiego nawozu.

Dlatego proszę kogoś o sprawdzenie moich wyliczeń:

 

akwarium 90L

 

KNO3: 40g soli + woda do 200ml = da mi przy dawce dziennej 1ml tygodniowo 11,94mg/l NO3 i 7,51mg/l K

K2SO4: 20g soli + woda do 200ml = da mi przy dawce dziennej 5ml tygodniowo 17,43mg/l K

KH2PO4: 10g soli + woda do 500ml(już taki mam rozpuszczony dlatego tak dużo) = da mi przy dawce dziennej 1ml tygodniowo 1,11mg/l PO4 i 0,45mg/l K

MgSO4*7H2O : 50g soli + woda do 200ml = da mi przy dawce dziennej 3ml tygodniowo 5,76mg/l Mg

 

czyli podając te 4 sole uzyskam tygodniowo:

azot 11,94mg/l

potas 25,39mg/l

fosfor 1,11mg/l

magnez 5,76mg/l

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

obliczenia-soli-kalkulator-zulixa-t56487.html

 

Opisane krok po kroku, więc raczej nie ma możliwości żebyś coś źle policzył.

Nie wiem dlaczego stosujecie tak małe dawki dzienne, większe dadzą Ci większą możliwość korekty i mniejszą możliwość pomyłki podczas podawania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij




×
×
  • Dodaj nową pozycję...