Skocz do zawartości

Nawożenie roślin w akwariach HT (HIGH TECH) wersja radosna:)


Łoren
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

także za pomocą kalkulatora zulixa - wchodzisz w zakładkę CO2 od KH i na podstawie KH i Ph obliczasz zawartość rozpuszczonego CO2.

No właśnie dla moich wartości:

 

1. KRAN pH: 7,8 KH: 10d GH: 15d --- Co2 4,75mg/l (wg. zulixa)

2. z RO pH: 6 KH: 3d GH: 3-5d --- Co2 90mg/l (wg. zulixa)

 

Ok, przeczyściłem wodę, zwolnił się buffor. Ale tak naprawdę to jedna i ta sama woda, tylko brudna i czysta. Więc ile mam tego Co2?

 

Z tym plantamin to nie wiem właśnie ile Fe itd:(

 

W kalkulatorze z tego prostszego przeniosłem komórki do drugiego aby tworząc roztwór od razu uzupełniał mi parametry w tym bardziej skomplikowanym module.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

przeczyściłem wodę, zwolnił się buffor. Ale tak naprawdę to jedna i ta sama woda, tylko brudna i czysta. Więc ile mam tego Co2?

To nie jest woda "brudna i czysta" tylko woda pozbawiona związków które tworzą twardość węglanową i ogólną - nawiasem mówiąc jesli KH =3 a GH mieści się miedzy 3-5 to membrana w filtrze jest do wymiany bo wyniki powinny być zdecydowanie bliżej zera w jednym i drugim przypadku.

Odpowiadając na pytanie ile masz tego CO2 - odpowiadam że tyle ile rozpuści się z powietrza atmosferycznego czyli bardzo mało - żeby określić ile rozpuszcza sie z powietrza należałoby wykonać testy w dobrym laboratorium - z grubsza można to określić ze max stężenie rozpuszczonego CO2 w wodzie z powietrza atmosferycznego to ok 4mg/l .

Wątek dotyczy nawożenia roślin - nawożenie to także węgiel najczęściej dostarczany w postaci CO2 - a ponieważ łączy się ze zmianą parametrów wody ocieramy się już o chemię wody która nieodłącznie powiązana jest z nawożeniem.

Jeśli Cię to interesuje dlaczego tak się dzieje odsyłam do artykułów http://podforak.rzeszow.pl/viewtopic.php?t=24 a także http://podforak.rzeszow.pl/viewtopic.php?t=23 i http://podforak.rzeszow.pl/viewtopic.php?t=1606 powinno się sporo wyjaśnić.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Takich samych rezultatów nie da się osiągnąć ale jakaś alternatywa to jest - w każdym razie sporo droższa niż stosowanie CO2. Można poprowadzić taki roślinniak na E.Carbo - nie mniej jednak trzeba się nastawić na to , że nawożenie będzie wymagało znaczącej korekty od tego co możemy wyliczyć w kalkulatorze - w tym przypadku węgiel jest pierwiastkiem który będzie nam limitował wzrost roślin i od jego ilości będzie uzależnione pobieranie pozostałych pierwiastków.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

jestem blady w tym temacie ,najlepiej jak byś pozwolił mi popisać z tobą na priw. bo mam pare pytań .

Właśnie dlatego na takie rzeczy nie ma zgody :) I już tłumaczę dlaczego - budujemy wspólnie ten temat ponieważ pojawia się w nim sporo pytań a ja staram sie na miarę swoich możliwości udzielić odpowiedzi - po co? - po to żeby kiedyś ktoś mógł z tej wiedzy skorzystać , albo żeby stworzyć kolejny temat z najczęściej pojawiającymi się pytaniami i odpowiedziami dotyczącymi nawożenia roślin więc udzielanie porad na PW jest według mnie brakiem lojalności w stosunku do pozostałych użytkowników forum.

Po to jest ten temat żeby w nim zadawać nawet najbardziej banalne pytania - nie Ty jeden zaczynasz swoją przygodę z akwarystyką roślinną i niech Twoje doświadczenia służą także innym którym zechce się czytać więc pytaj śmiało.

przychodzę z prośbą o to byś napisał mi ile powinno być ogólnie czego w wodzie ,chodzi mi głównie o to byś napisał , że np: Fe 0,4mg/l

Nie ma jednoznacznej i prawidłowej odpowiedzi na tak postawione pytanie pisałem o tym w artykule który zapoczątkował cały temat - należy czytać uważnie od deski do deski bo służy on zrozumieniu "mechaniki" nawożenia.

Temat oczywiście jest bardzo szeroki nie sposób opisać wszystkie warianty i kombinacje zwiazane z funkcjonowaniem kazdego akwarium ponieważ każde akwarium jest inne i stanowi niepowtarzalne środowisko wodne.Mają na to wpływ rożne czynniki – począwszy od zastosowanego podłoża ( wieksze lub mniejsze własciwosci buforowe , zasobność w składniki mineralne), ilości i gatunków rośli i ryb( rośliny i ryby zwiększają swoja masę) ,oświetlenia ( które po jakimś czasie zmienia swoje własciwosci) , filtracji – która nigdy nie jest taka sama, temperatury które rosną sezonowo np. powyzej oczekiwanej latem - ,po zmiany parametrów wody w ujęciach z których ją czerpiemy duże ilości opadów , wiosenne roztopy itd. ..Jak widać zmiennych jest dużo…kombinacji tych wszystkich czynników można liczyć w setki tysięcy więc każdy zbiornik i jego nawożenie muszą być ustalane indywidualnie no i trochę na wyczucie.Nawożenie roślin więc nie jest wielkością stała i utrafienie w pewnym momencie w to własciwe nie zagwarantuje nikomu trwałego sukcesu – kiedyś ta formuła się wyczerpie pomimo nawet bardzo skrupulatnego nawożenia i utrzymywania własciwych parametrw wody.

Co do tego ile czego w wodzie ma być również cytat z artykułu :

Najczęściej sugeruje się nawożenie tygodniowe( w rozbiciu na dawki dzienne – podane ilości dzielimy na 7) w ilościach:

Potas, K – 10-20 i więcej mg/l. Zazwyczaj w stosunku do azotu K:N jak 2:1 jednak za duża ilość potasu blokuje przyswajanie magnezu i wapnia ( istotne przy stosowaniu wody miekkiej lub RO).

Magnez, Mg – 15-30 mg/l. Ważne jest tu aby stosunek Ca do Mg wynosił około 4:1. Dlatego nie powinno się schodzić z twardością do minimalnych ilości bo wtedy rośliny będą cierpaiły na braki wapnia przy nawożeniu magnezem. Zbyt duża ilość magnezu blokuje przyswajanie potasu.

Azot w formie NO3 – 5-20mg/l często więcej . Są teorie żeby utrzymywać azot na poziomie niewykrywalnym dla testów ale z mojego doświadczenia wynika że wtedy ogranicza się działanie antyglonowe.

Fosfor w formie PO4 – ok. 1-2mg/l najczesciej w stosunku do azotu jak N:P 10:1 Za duże ilości fosforu blokują przyswajanie żelaza.

Żelazo 0,4 -0,8 mg/l

Proponuję czytać - najlepiej ze zrozumieniem i zadawać pytania .
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ok ,dzięki czytałem temat ,a teraz pytanie :

Mam JEDEN litr intermagu plus chciałbym dodać do niego chelat FE 8% by zwiększyć żelazo ,mogę dosypać po prostu ileś gram chelatu Fe by go uzupełnić ?

Jeśli da się tak zrobić, to proszę o napisanie ile wsypać gram chelatu FE8% by uzyskać 0,4 mg/l .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bierzesz 100ml tego rozrobionego dodajesz 4g chelatu 8% i uzupełniasz wodą demineralizowaną do 1000ml (jeden litr) - dozowanie dzienne 5ml tego roztworu da żelazo 0,44mg/l tygodniowo. Tak otrzymany nawóz wystarczy ci na 200dni podawania zostanie Ci jeszcze reszta co w przypadku takiego małego zbiornika wystarczy na nawożenie kolejnych 4 lat i 11miesięcy o ile wcześniej nie spleśnieje :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

Witaj łoren oraz reszta :D

 

Powiedz mi czy korzystałeś z tych gotowych nawozów, które są dostępne na stronie??? Chodzi mi o typ Akwan Basic itp. Mam akwarium 200l 0.36W/l oświetlenie. Potrzebuje czymś nawozic oczywiście :D cena niby 5.50zl jak dla mnie trochę zdradliwa. Co o tym sądzisz???

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co sądzę o nawożeniu to napisałem w artykule :) napisałem tam też że moja wiedza w tym zakresie nie jest jedyną "prawdą objawioną" . To co napisałem opiera się o moje doświadczenia i są one relatywnie niewielkie.

Co do nawozu Akwan Basic - to podróbka TMG - nawozu mikro - co mogę na ten temat napisać?...nic :D bo nie używałem - Trzeba kupić i zacząć stosować . Wiemy z opisu produktu ile jest żelaza więc dawkowanie ustawiamy na 0,4mg/l (tak jak mówią ogólne zalecenia) reszta składników powinna być dobrze zbilansowana i pozostaje obserwować zbiornik i wprowadzać korekty.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...
  • 3 tygodnie później...
  • 2 tygodnie później...

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij




×
×
  • Dodaj nową pozycję...