Skocz do zawartości

Nawożenie roślin w akwariach HT (HIGH TECH) wersja radosna:)


Łoren
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Pierwsza podstawowa sprawa odnośnie rozrabiania nawozów - proszę dokładnie czytać to co napisałem w artykule

Jak poprawnie wykonać roztwory ?

Odważoną ilość soli rozpuszczamy w scisle określonej ilości wody demineralizowanej lub destylowanej . Zakładamy że chcemy wykonać roztwór Azotanu potasu .Żeby roztwór miał odpowiednie stęzenie rozpuszczamy odwazoną ilość soli ( tą która wychodzi nam z kalkulatora) w mniejszej niż zakładamy do użycia ilości wody po czym ten roztwór który nam powstanie uzupełniamy do pożadanej ilosci wodą. Przykładowo : Robimy roztwór KNO3 Zakładamy że potrzebujemy 500ml takiego nawozu i będzie nam do zrobienia potrzebnych na przykład 50g suchej soli. Sól wsypujemy do naczynia wlewamy np. 400ml wody , mieszamy do całkowitego rozpuszczenia i uzupełniamy wodą demineralizowaną do 500ml. Roztwór gotowy. Teraz pozostaje nam systematyczne podawanie go do naszego akwarium. Analogicznie postepujemy z innymi solami.

Jak więc widać finalnie mamy uzyskać 500ml roztworu. a nie wziąć 500ml wody i dosypać do tego sól lub dolać koncentrat - sól ma takze swoją objętość więc stężenia wyjda nam inne niż wyliczone.

 

Łoren czy dobrze chcę zrobić roztwór z Fe i nawozu intermag ?

Fe14g rozpuścić w 500 ml wody i dawkowanie 5ml dziennie.

Nawóz mikro plus intermag 500 ml wody i 16,6 ml nawozu 5ml dawkowanie dzienne

Należało by dodać że akwarium ma 54 litry - to dość ważne do obliczeń

Według tego co policzyłeś to z samego chelatu miałbyś grubo ponad 3mg/l żelaza a więc dawka 10-krotnie większa niż potrzeba.

Na 54litrowe akwarium potrzebujesz wziąć

Koncentrat mikro-plus -15ml

chelat żelaza 8% - 5g

wlać koncentrat , dosypać do niego chelat (do jednej butelki) uzupełnić wodą do 500ml i dobrze wymieszać.

Dawkowanie dzienne 2ml tego roztworu da nam żelazo na poziomie 0,4mg/l tygodniowo

Aldehyd glutarowy

 

to jeszcze raz jak to rozrobić?

Wydawało mi się ze na pierwszej stronie tematu napisałem to dość wyraźnie i na dodatek po polsku...;)

Jak to rozrobić - aby otrzymać stężenie tak jak sklepowe? - rozcieńczamy 50ml aldehydu 25% dodając 450ml wody RO i otrzymujemy 500ml naszego "carbo"

stosujemy tak samo jak sklepowe E.carbo.

Kontakt do P. Witka Miszczaka tel 501661441 - dzwonić w godzinach 17-19

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję za pomoc, dzięki temu rozgryzłem kalkulator ( trochę to trudne jak się nie wie o co chodzi )

Co do uzupełniania woda do objętości 500ml zrozumiałem, tylko jakoś nie mogę się przestawić, wiem że to ważne.

We wtorek robię podmianę i zaczynam nawożenie.

Mam jeszcze pytanie , gdzieś wyczytałem że nawozy powinno się dodawać po zgaszeniu światła żeby przez noc dobrze wymieszały się z wodą w akwarium, czy to prawda?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Witam.

Dla wszystkich z tego działu chciałbym dodać, że cały proces (to co opisał Łoren na początku) obejmuje zasada sformułowana w 1841 roku, a nazywa się Prawo minimum Liebiga.

Bardzo krótkie prawo ale świetnie zobrazowane. Polecam szczególnie z grafiką (jeden rysunek beczki).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Witam

Mam do was bardzo ważne pytanka.

 

1. Jak już zrobię sól w odpowiednich proporcjach, to czy (dajmy na to 3 tygodniach) muszę jakoś mieszać ten roztwór (trząchać, mieszać ręcznie?) czy raz wymieszany i zrobiony pozwala na czerpanie z niego aż do końca?

 

2. W jakich pojemnikach mogę trzymać te roztwory? plastik, szkło?

 

3. Roztwory już zrobione, nabierać strzykawką odpowiednią ilość płynu i po prostu blisko wylotu filtra wkraplać, niezależnie od pory dnia?

 

4. Czy do robienia roztworów użyteczna tylko i wyłącznie jest woda destylowana?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A czy po starcie akwa podawanie tylko potasu 15 ppm/tydzien i EC wystarczy? Czy trzeba robić na początku testy i w razie potrzeby podawać inne składniki? Dodam że akwa na ziemi ogrodowej.

To zależy od akwarium. Może wystarczyć a może nie wystarczyć.

Witam

Mam do was bardzo ważne pytanka.

 

1. Jak już zrobię sól w odpowiednich proporcjach, to czy (dajmy na to 3 tygodniach) muszę jakoś mieszać ten roztwór (trząchać, mieszać ręcznie?) czy raz wymieszany i zrobiony pozwala na czerpanie z niego aż do końca?

 

2. W jakich pojemnikach mogę trzymać te roztwory? plastik, szkło?

 

3. Roztwory już zrobione, nabierać strzykawką odpowiednią ilość płynu i po prostu blisko wylotu filtra wkraplać, niezależnie od pory dnia?

 

4. Czy do robienia roztworów użyteczna tylko i wyłącznie jest woda destylowana?

1. Jak się coś wytrąci to można potrząsnąć. Nie zaszkodzi. Czasami się coś wytrąca czasami nie. Zależy to od np. rodzaju jaka to sól, ilości, warunkach przechowywania.

 

2. Ja mam w słoikach

 

3. Nawozy najlepiej rano przed włączeniem światła

 

4. Destylowana, demineralizowana lub z filtra RO, ewentualnie czytałem, że od biedy może być przegotowana ale tu różnie może być.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1. Wspomniałes o warunkach przechowywania, czy szafka pod akwarium jest dobrym miejscem?

 

2. Wczorajszej nocy naszedł mnie pewien obiawiony pomysł, a mianowicie. Czy mozna wymieszac 5 soli w niewielkich ilościach i zamknąć dajmy na to na tydzień?

chce w ten sposób uzyskać gotowe do wlania roztwory z makroelementami.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1. Jeśli jest zamknięta (brak światła) to tak

2. Lepiej trzymać nawozy odzielnie, ponieważ może zajśc potrzeba podniesienia jednego pierwiastka, a obniżenia innego i mieszanką tego nie dokonasz.

 

+

"Pytanie: Czy sole (KNO3, K2SO4, MgSO4, KH2PO4) można rozpuścić w tej samej wodzie aby zrobić 1 nawóz, zamiast np. czterech?

Odpowiedź: Fosforany "gryzą się" z magnezem i wytrąca się osad fosforanu magnezu - tracimy więc z płynnego nawozu fosfor. Stąd nie mieszamy MgSO4 z KH2PO4. Możliwe mieszanki to więc:

- KNO3, K2SO4, MgSO4 a w drugim roztworze KH2PO4

- KNO3, K2SO4, KH2PO4 a w drugim MgSO4 (czasem nawet MgSO4 się nie podaje bo jest w twardej wodzie).

- wszystkie powyższe sole można zmieszać ze sobą tylko wtedy, gdy dodamy do nawozu jeszcze jakiegoś kwasu (dla początkujących nie polecam oczywiście).

"

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Mam akwarium 112 Litrów.

 

Niestety nie wiedziałem, że kupiłem rośliny +0,50W/l trochę przymierają - brakuje Fe, N i K w akwarium. Pojawiają się glony delikatnie.

Dokupiłem oświetlenie, chce dozować sole w niewielkich ilościach aby cykl życiowy roślin zamknąć. Jednak aby kółko się zamknęło potrzeba jeszcze Co2... Ja po prostu nie mam miejsca na bimbrownie:(

 

Czy to Co2 jet niezbędne przy niewielkim nawożeniu z K,N,Fe i świetle 0,54W/l ?

Czy EasyCarbo sprawdza się jako alternatywa bimbrowni? http://www.aquario.pl/nawozy-dla-roslin ... 00ml-.html Nawet przy średnim zagęszczeniu i dawkowaniu 2ml na 100 starczy mi na 250 dni (35zł) [Proszę bez dywagacji o chemii:/]

 

I jeszcze jedno. Jak mam wnioskować ilość Co2 w wodzie:

1. KRAN pH: 7,8 KH: 10d GH: 15d --- Co2 5mg/l (albo chociaż poglądowo)

2. z RO pH: 6 KH: 3d GH: 3-5d --- Co2 95mg/l (albo chociaż poglądowo)

 

Nie bardzo rozumiem buffory, ale z RO jest "czysta". Więc które wnioski dotyczące Co2 są prawdziwe?

 

Proszę o pomoc! Jestem na rozdrożu:( Praktycznie mogę mieć wszystko oprócz dozownika Co2 (koszt EasyCarbo opłacalny)

 

 

#### 2 częśc

 

Dlatego poczytałem trochę i mam tabelke do obliczania. 2 pytania:

1. http://www.akwanawozy.com.pl/kat/1/sole.html Czy ja mam kupować te sole w płynie (uwodnione) ? Jeśli tak to jak mierzyć ich wagę (normalnie ważyć ciecz?)?

2. Skąd mam wiedzieć ile "chcę mieć w kalkulatorze" ?

 

Tam jest taka tabelka (cytuje):

Chcę mieć... | tygodniowo [mg/l]

Potas, K+ | 15,000

Azotany, NO3- | 10,000

fosforany, PO4-3 | 1,000

magnez, Mg+2 | 3,000

 

Domyślne wartości. Ale nie wiem czy to dużo czy mało...

 

No i nie wiem co z żelazem : http://www.akwanawozy.com.pl/pkat/15/zelazo-fe.html Lub z MIKRO Intermagu

Ile tego i w jakich propocjach?:(

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tam jest taka tabelka (cytuje):

Chcę mieć... | tygodniowo [mg/l]

Potas, K+ | 15,000

Azotany, NO3- | 10,000

fosforany, PO4-3 | 1,000

magnez, Mg+2 | 3,000

 

Domyślne wartości. Ale nie wiem czy to dużo czy mało...

To są bardzo uśrednione wartości dla akwarium z oświetleniem ok 0,5W/l im oświetlenie większe tym ilość niezbędnych składników odżywczych dla roślin musi być większa ponieważ fotosynteza postępuje sporo szybciej dlatego w kalkulatorze istnieje możliwość podstawienia zakładanych większych ilości które docelowo chcemy mieć w akwarium.

I jeszcze jedno. Jak mam wnioskować ilość Co2 w wodzie:

1. KRAN pH: 7,8 KH: 10d GH: 15d --- Co2 5mg/l (albo chociaż poglądowo)

2. z RO pH: 6 KH: 3d GH: 3-5d --- Co2 95mg/l (albo chociaż poglądowo)

można wnioskować jak się CO2 w akwarium ma - ty nie masz wiec i nie ma co wnioskować.

Czy to Co2 jet niezbędne przy niewielkim nawożeniu z K,N,Fe i świetle 0,54W/l ?

CO2 jako takie niekoniecznie - potrzebne jest dostarczanie węgla jako podstawowego budulca roslin - dostarczając go w postaci CO2 jest nam najłatwiej osiągność zamierzony efekt - możemy nawozić nie tylko CO2 ale takze np preparatami e-carbo czy PG carbo albo aldehydem glutarowym , albo cytrynianami, winianami, niektórymi kwasami które da się przeliczyć na węgiel w postaci CO2. Tu jednak potrzebna jest jako taka wiedza na temat nawożenia.

 

No i nie wiem co z żelazem : http://www.akwanawozy.com.pl/pkat/15/zelazo-fe.html Lub z MIKRO Intermagu

Ile tego i w jakich propocjach?:(

wszystko znajdziesz w kalkulatorze zulixa
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

można wnioskować jak się CO2 w akwarium ma - ty nie masz wiec i nie ma co wnioskować.

Jakieś tam jest przecież. No ale ok! Nie dozuje, to jak mogę wyliczyć zawartość Co2 w wodzie?

 

Kupiłem EasyCarbo , PlantaMin ( z tego co czytałem ma mikro ), które poużywam a później zamienie na Intermag. Brakuje mi tylko soli.

 

http://www.akwanawozy.com.pl/towar/24/k ... -gram.html bezwodny to znaczy suchy? sypki?

Uwodniony to znaczy w płynie? A ja potrzebuje suchych?

 

Mam kalkulator zulixa. Tylko nie do końca rozumiem w zakładce podstawowe, tabelka 1 jest dla mnie jasna... ale np. w 2. Kalkulator do obliczana dawek dodawanych przez nawozy

 

Obliczyłem

 

Chcę mieć... tygodniowo [mg/l]

Potas, K+ 15,000

Azotany, NO3- 10,000

fosforany, PO4-3 1,000

magnez, Mg+2 3,000

 

i wyszło

 

K2SO4 18,1 g

KCl (opcja- zamiast K2SO4) 15,5 g

KNO3 16,0 g

KH2PO4 1,4 g

MgSO4x7H2O 29,9 g

w objętości nawozu... 500 ml

 

 

I w tabeli 2 gdy wpisuję, że dozuję MAKRO 8ml (tak jak podawałem wyżej) oraz ustawiłem pierwiastki MAKRO tak samo jak przy wyliczeniu wyżej, to wszystko się zgadza oprócz dawki POTASU, miało być 15,000 w tygodniu. A z tabeli poniżej wyszło, że dozować będę 23,000 tygodniowo. Reszta pierwiastków makro wyszła poprawnie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Robimy roztwór KNO3 Zakładamy że potrzebujemy 500ml takiego nawozu i będzie nam do zrobienia potrzebnych 50g suchej soli. Sól wsypujemy do naczynia wlewamy np. 400ml wody , mieszamy do całkowitego rozpuszczenia i uzupełniamy wodą demineralizowaną do 500ml

A czy jest różnica jeśli wsypiemy np.50 gram soli ,a później zalejemy do 500 ml nie dolewając już nic?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

to jak mogę wyliczyć zawartość Co2 w wodzie?

także za pomocą kalkulatora zulixa - wchodzisz w zakładkę CO2 od KH i na podstawie KH i Ph obliczasz zawartość rozpuszczonego CO2.

PlantaMin ( z tego co czytałem ma mikro ), które poużywam a później zamienie na Intermag

Zastanów się z tym Plantamin - jeśli wiesz ile wyjdzie Ci żelaza przy zakładanym dawkowaniu ok - jeśli nie to proponuję zrobić mikro z intermagu + chelat żelaza - wtedy wiesz na pewno ile podajesz.

http://www.akwanawozy.com.pl/towar/24/k ... -gram.html bezwodny to znaczy suchy? sypki?

Uwodniony to znaczy w płynie? A ja potrzebuje suchych?

 

Hmmm a po co ci węglan potasu?

A co do kwestii bezwodny albo uwodniony - obydwa związki są w postaci suchej - tyle tylko że tak jak w przypadku siarczanu magnezu MgSO4 może występować forma bezwodna lub MgSO4x7H2O - siarczan magnezu siedmiowodny - co oznacza ze do każdej cząsteczki siarczanu "podczepionych" jest siedem cząsteczek wody - stad różnica także w sporządzaniu roztworów - masa molowa tych związków jest inna.

Co do kalkulatora jeśli używasz tabel "Kalkulator do obliczana dawek dodawanych przez nawozy " to zlicza on "samoróbkę" makro ja w tabeli obok. Proponuję posługiwać się pierwszym kalkulatorem - na razie nie komplikujmy sobie życia.

 

A czy jest różnica jeśli wsypiemy np.50 gram soli ,a później zalejemy do 500 ml nie dolewając już nic?

Nie ma różnicy - napisałem to tak ponieważ często jest mylone pojecie roztworu którego objętość ma wynosić 500ml z ilością wody której należy użyć do wykonania takiego roztworu - to nie te same wartości.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij




×
×
  • Dodaj nową pozycję...