Skocz do zawartości

Nawożenie roślin w akwariach HT (HIGH TECH) wersja radosna:)


Łoren
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Pytam, ponieważ gdy kupiłem gotową mieszankę soli z allegro na dołączonej "instrukcji" było aby trzymać roztwór w lodówce. Teraz gdy mam każdy pierwiastek osobno trochę tych słoiczków by było, więc nie wiem czy to koniecznie aby były w lodówce.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ile tych soli kupić, żeby nie musieć co chwilę zamawiać?

Jakbyś się tak pofatygował na pierwszą stronę tematu i kliknął w link do kalkulatora to bardzo łatwo obliczyłbyś ile potrzeba na jedno rozrobienie po 500ml każdego roztworu - tą ilość podzielić na liczbę ml dziennego dawkowania i zobaczysz na ile dni wystarczy ci roztworu z xxx gramów soli.Reszta jest już chyba banalnie prosta. Na oko do takiego baniaka jak Twój wszystkich po 100g a KH2PO4 20g powinno wystarczyć na blisko rok nawożenia.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie za bardzo rozumiem jak to mam powpisywać bo nie wiem ile mililitrów dziennie będę dawał gdyż nigdzie nie jest napisane jakie stężenie danego pierwiastka jest w tej soli(albo ja nie widzę). W gotowcach miałem, że np. 1ml/100l wody podnosi stężenie o 0.5 ppm i na tej podstawie wyliczałem ile mam wlewać każdego dnia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wchodzisz w zakładkę "podstawowe" i idąc od góry w niebieskie pola podstawiasz wielkości - ilość wody lub objętość akwarium - wpisujesz litraż twojego akwarium ---> ilość sporządzanego roztworu ---> wpisujesz ile rozrabiasz nawozu (domyślnie jest 500ml) --->codzienna dawka nawozu do wody - wpisujesz ile ml dziennie chcesz podawać do akwarium (np.5 , domyślnie jest 8) i to wszystko co musisz wpisać :) Poniżej masz tabelę po lewej "chcę mieć tygodniowo w mg/l" i podane są domyślne wartości (Potas - 15mg/l ,azotany NO3 10mg/l , Fosforany 1mg/l , Magnez Mg 3mg/l) Jeśli chcesz możesz zmienić te wartości wpisując w niebieskie pola parametry które chcesz uzyskać - jeśli nie wiesz co i jak to nic tam nie wpisuj. Po prawej masz tabelkę w której kalkulator policzy ile suchych soli potrzebujesz do wykonania potrzebnych Ci roztworów czyli 4x500ml (osobno azot, fosfor,potas,magnez) . Po czym odważasz potrzebne ilości i robisz roztwory

Jak poprawnie wykonać roztwory

Odważoną ilość soli rozpuszczamy w scisle określonej ilości wody demineralizowanej lub destylowanej . Zakładamy że chcemy wykonać roztwór Azotanu potasu .Żeby roztwór miał odpowiednie stęzenie rozpuszczamy odwazoną ilość soli ( tą która wychodzi nam z kalkulatora) w mniejszej niż zakładamy do użycia ilości wody po czym ten roztwór który nam powstanie uzupełniamy do pożadanej ilosci wodą. Przykładowo : Robimy roztwór KNO3 Zakładamy że potrzebujemy 500ml takiego nawozu i będzie nam do zrobienia potrzebnych 50g suchej soli. Sól wsypujemy do naczynia wlewamy np. 400ml wody , mieszamy do całkowitego rozpuszczenia i uzupełniamy wodą demineralizowaną do 500ml. Roztwór gotowy. Teraz pozostaje nam systematyczne podawanie go do naszego akwarium. Analogicznie postepujemy z innymi solami.

Mam nadzieję ze teraz dasz sobie radę.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Magnez, Mg – 15-30 mg/l. Ważne jest tu aby stosunek Ca do Mg wynosił około 4:1. Dlatego nie powinno się schodzić z twardością do minimalnych ilości bo wtedy rośliny będą cierpaiły na braki wapnia przy nawożeniu magnezem. Zbyt duża ilość magnezu blokuje przyswajanie potasu.

W kalkulatorze natomiast poziom domyślny magnezu(dawka tygodniowa w tabelce z boku) ustawiony jest na poziomie 3mg/l więc mam zmienić na 15-30 czy zostawić te 3 bo tego nie rozumiem albo wkradła się jakaś pomyłka.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Żadnej pomyłki nie ma - kalkulator ustawiony jest na wartości domyślne czyli takie jak u przeciętnego akwarysty który ma zwykła wodę kranówkę - w naszych warunkach zazwyczaj występują wody twarde zawierające już duże ilości soli magnezowych i tak na prawdę nie ma potrzeby dodatkowego nawożenia Mg . Tak więc jeśli ktoś używa wody RO - to nawożenie magnezem właśnie w takich ilościach (15-30mg/l) jeśli mamy wodę o GH powyżej 5-6 dGH to nawożenie tak jak domyślnie jest ustawione w kalkulatorze. Jeśli woda bardzo twarda to nie nawozimy magnezem w ogóle .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Potrzebna będzie lekka korekta nawożenia .Zmniejsz dawkowanie PO4 o 50%(może się kumulować) NO3 utrzymuj na dotychczasowym poziomie , żelazo możesz także odrobinę zmniejszyć bo ma tendencje do kumulowania się. Pierwsze testy nie są do końca miarodajne "wygłodniałe" rośliny chłoną dość szybko , może także chłonąc podłoże. Rzeczywiste wyniki będą po ok 3 tygodniach od rozpoczęcia nawożenia. Ale testy rób przed każdą podmianą i podawaj wyniki.

P.S wyniki mogą być rożne od założeń ponieważ kalkulator nie przewiduje ani ilości roślin ani obsady ryb a ta w każdym akwarium jest inna.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W takim razie zredukuję PO4 do 0,6 ml i Fe do 1,5 ml.

 

 

Liczyłem na to, że chociaż przestaną się pojawiać nowe glony a tu- krasnorosty(to chyba krasnorosty z opisów wynika jakby to były cosmopogan) może jakby trochę się uspokoiły, natomiast glony nitkowe ciągle nowe powstają, jak i zielenice punktowe.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Skąd masz aldechyd glutarowy ???

Kupiłem :) Można go kupić m.in tu http://www.element.rzeszow.pl/ - na zamówienie.

w jakim płynie się on znajduje ???

Płyn nazywa się aldehyd glutarowy :)

Ponieważ nie wolno podawać linków do "konkurencyjnych" forów wyślę na PW link do kolegi Witka Miszczaka który także ma w swojej ofercie handlowej stężony aldehyd.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Potrzebuję pomocy przy nawożeniu MIKRO intermagu, nie wiem jaki zrobic roztwór i ile podawać. Policzyłem coś w kalkulatorze ale nie wiem czy dobrze.

Chyba, że polecasz inny nawóz mikro?

Akwarium 72l.

 

Na chwile obecną wyliczyłem 1ml dziennie 100 ml Intermagu 900 ml wody

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W sumie może tak być jeśli nie masz roślin bardzo wymagających , bo to daje żelazo na poziomie 0,24mg/l - można trochę więcej ale podając więcej tego mikro przekraczamy ilość innych śladowych pierwiastków. Sam teraz zaczynam robić doświadczenia nad mikro-intermagu wzbogaconego chelatem żelaza i molibdenu. Tak żeby podnieść w tym mikro tylko żelazo i molibden - bo cała reszta jest ok.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij




×
×
  • Dodaj nową pozycję...