Skocz do zawartości

Nawożenie roślin w akwariach HT (HIGH TECH) wersja radosna:)


Łoren
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

W takim razie jak mam zbilansować po4, które jest poza skalą i no3, które ciągle zwiększam (teraz 30mg/l na tydz.). No3 notorycznie mam albo 0 albo 10 na po tyg.

 

Uruchomiłem bimbrownię. Rośliny wystrzeliły w górę wraz z krasnorostami.

 

A krasnorosty szaleją w najlepsze.

 

Czy może zaprzestać nawożenia żeby zagłodzić krasnorosty i przy okazji rośliny ? Już tydzień temu zaprzestałem podawania po4.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy może zaprzestać nawożenia żeby zagłodzić krasnorosty

Krasnorostów nie zagłodzisz Możesz usunąć najbardziej zaatakowane liście , ewentualnie rośliny które da się wyjąć potraktować kąpielą w roztworze kwasku cytrynowego a te których wyjąć się nie da potraktować bezpośrednio carbo lanym ze strzykawki wprost na porażone liście . Co do zbilansowania NO3 i PO4 - jeśli poziom PO4 jest za wysoki trzeba sprawdzić jakie są przyczyny tak wysokiego poziomu - może być ich kilka/naście . Pierwszy - zbyt wysokie nawożenie PO4 , kolejny przekarmianie ryb żywym pokarmem , Być może podłoże jest bardzo zasobne w fosfor ( u mnie w ostatniej aranżacji postawionej na biohumusie takie zjawisko zachodzi - od 9 miesięcy podłoże oddaje potężne ilości PO4 - tu popełniłem błąd ponieważ biohumus jedynie wygląda jak zgranulowana ziemia a ziemią nie jest i nie ma właściwości sorpcyjnych (tzn wiązania nadmiarów pierwiastków z wody) stąd do tej pory występują problemy z ustabilizowaniem zbiornika , Powodem może byc zbyt niski poziom azotu w wodzie - wtedy PO4 może zaczynać się kumulować ( NO3 i PO4 są od siebie ściśle zależne i niedobory jednego z nich skutkują kumulowaniem drugiego- rośliny nie pobierają) Mogą to być także braki/nadmiary mikro - tu według najnowszych wniosków jakie wyciągam z moich doświadczeń dużą rolę może odgrywać mangan (na razie to tylko gdybanie żeby wiedzieć to na pewno potrzeba kilkunastu miesięcy obserwacji i robienia wyłącznie doświadczeń ze stosowaniem manganu - tu musiałbym postawić extra jakieś akwarium eksperymentalne bo w 500l nie bardzo mam ochotę na oglądanie glonów ;)

Tak więc sumując - należy po kolei wykluczać przyczyny uniemożliwiające zbilansowanie NO3 i PO4 - coś musi być przyczyną a złe proporcje azotu do fosforu w wodzie to gwarancja problemów z glonami. -

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Odstawiłem fosfor, zwiększam no3, leje easy carbo w ilości 3-5ml dziennie na liście. Żywym pokarmem już nie karmię od kilku tygodni. Nie odmulam dna i nie wyciągam martwych roślin - to pewnie jest przyczyna wysokiego stężenia po4.

Usunąłem lemna minor, która podobno jest dobry sorbentem no3.

Może przyczyna tkwi w mikro ? Daję easy life pro fito. Na początku podawałem 1,5ml a teraz 1,0 ml dziennie. Bimbrownia chodzi.

 

Podmieniłem 50% wody. Po 1 dniu pojawiło się jeszcze więcej krasnorostów oraz punktowe glony na przedniej szybie. Chyba im pomogłem.

Dziś podałem zieloną herbatkę (1 łyżka na 250ml, parzona 30min.).

 

Teraz siedzę i czytam posty na temat krasnorostów, aby uzupełnić swoją wiedzę oraz zgromadzić "wojsko" przed bitwą.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Już się pogubiłem :( proszę o rozwianie moich wątpliwości odnośnie kalk zulixa.

Pierwsze dwie tabele służą do rozrobienia jednego nawozu z czterech roztworów (kno3...), zaś 3 tabele znajdujące się poniżej służą do stworzenia "oddzielnych nawozów", osobno kno3, osobno k2so4 no i oczywiście żelazo ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przecież na poprzedniej stronie wkleiłem screena - to część do komponowania jednego nawozu "wieloskładnikowego" i komponowania mikro a także do analizy nawożenia nawozami gotowymi. Część powyżej (czyli ta której nie widać na screenie) służy do wykonania pojedynczych roztworów soli. kazda z wyliczonych ilość należy odważyć , wsypać do naczynia i uzupełnić woda do objętości 500ml

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Błąd popełniłem ja - przepraszam - faktycznie ma być odwrotnie wapnia Ca ma być 4x więcej niż magnezu. Prawidłowy stosunek tych dwóch pierwiastków ma wynosić tak jak w kalkulatorze Mg:Ca jak 1:4. i jeśli jest wyraźnie zachwiany to należy go skorygować wapniem lub magnezem w zależności od potrzeb . Pytanie jednak jest takie - czy aby z całą pewnością te ilości są nieodpowiednie - robiłeś testy? Jeśli tak to jakie? Czy opierasz się na informacjach podawanych przez wodociągi?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak robiłem testy, używałem kropelkowych JBL.

Wyniki testów

No2 - 0

No3 - 10

Po4 - 1

Gh -12

Kh - 13

Ph - 7.4

Mg - 3

Ca - 1

Generalnie zacząłem lać wodę destylowaną z orlenu z kranovitem w proporcjach50:50, od poniedziałku będę miał Ro z własnego filtra.

 

Edit: Przepraszam za zamieszanie Łoren, doczytałem instrukcje testu i zrobiłem go jeszcze raz i wyszło

Mg+ Ca 1kropli*100 = 100mg/l

Ca 5 kropli * 20 =100 mg/l

czyli (Mg+Ca)-Ca = Mg 0mg/l Ca 100mg/l

Czyli muszę podnieść magnez którego powinno być, 5mg/l ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

A co z siarką? Dawkując K2SO4 podnosisz też poziom siarki, z tego co pamiętam, siarka może być odpowiedzialna za palenie stożków wzrostu.

Przekraczając aż 4 krotnie ilość K, jest opcja, że to siarka zaczęła szkodzić roślinkom, nie wiem na ile się ten pierwiastek kumuluje w akwarium i jakie jest jego zapotrzebowanie u roślin, ale jeśli test trwał miesiąc, to może warto było by to rozważyć?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie będzie.

 

Edit:

 

A co z siarką? Dawkując K2SO4 podnosisz też poziom siarki, z tego co pamiętam, siarka może być odpowiedzialna za palenie stożków wzrostu.

Przekraczając aż 4 krotnie ilość K, jest opcja, że to siarka zaczęła szkodzić roślinkom, nie wiem na ile się ten pierwiastek kumuluje w akwarium i jakie jest jego zapotrzebowanie u roślin, ale jeśli test trwał miesiąc, to może warto było by to rozważyć?

Zauważyłeś zapewne że podawałem mieszaninę K2SO4 i KCl - właśnie po to żeby dopuszczalnych stężeń siarki nie przekroczyć ;)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zauważyłem, dlatego nie byłem pewny czy taka sytuacja jest w ogóle możliwa. Jednakże bez szczegółów ciężko było mi to oszacować.

@edit

A z ciekawości, próbowałeś może tytanu lub krzemu ? W paru miejscach spotkałem się z opinią, że są to stymulatory wzrostu roślin, mam dwie buteleczki z owymi specyfikami, ale moje małe doświadczenie w nawożeniu, nie pozwala mi zauważyć, czy to działa, czy nie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli uważacie że jest taka potrzeba to w chwili wolnego czasu mogę przygotować gotowe przepisy na nawozy makro i mikro dla zbiorników o standardowych litrażach - np 30, 50, 100 , 160 , 240, 375, 450, 500 L

 

Myślę ,że to jest dobry pomysł jak ktoś będzie nowy zaczynał nawozić to ma podane wszystko na tacy ,a najwyżej dopiero później jak będzie coś nie tak będzie pisał ,a nie że każdy żeby mu wyliczyć .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Specjalnie po to, żeby się każdy nauczył korzystać z kalkulatora napisałem to:

obliczenia-soli-kalkulator-zulixa-t56487.html

I sądzę jak lepiej nauczą się korzystać z kalkulatora niż z gotowców. Bo często leją te nawozy a w sumie nie wiedzą po co...

I prawdę mówiąc nie wiem czy kto kolwiek z tego skorzystał.

Bo jak ktoś CI obliczy, to jeszcze najlepiej żeby rozrobił. I za 3 miesiące powtórka bo znów trzeba obliczać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij




×
×
  • Dodaj nową pozycję...