Skocz do zawartości

Nawożenie roślin w akwariach HT (HIGH TECH) wersja radosna:)


Łoren
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Witam, akwarium 112L z czego faktyczna ilość wody 90L, oświetlenie 0,5W/L, podłoże Planta Soil POWDER 1-3mm.

Chciałbym rozpocząć nawożenie samym siarczanem potasu gdyż akwarium ma dopiero 2 tyg(u roślin widać brak potasu) .

Posiadam 100g K2SO4 i 5L wody demineralizowanej. Mógłby mi ktoś powiedzieć czy mogę rozpuścić 50g soli w 0,5L wody?

Jeżeli tak rozpuszczę sól to ile dziennie mam podawać takiego roztworu? Jaka jest dawka tygodniowa?

Dzięki za pomoc.

 

Edit:

Poczytałem trochę i obliczyłem, że jeśli rozpuszczę 50g soli w 0,5L to uzyskam stężenie w wodzie po dodaniu 1ml roztworu równe 0,499 mg/l. Przy dawce dziennej 5,5ml uzyskam tygodniowo stężenie 19,21 mg/l.

Mógłby ktoś sprawdzić moje obliczenia i czy taka dawka może być?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po pierwsze - zwróć uwagę na to co pisałem w artykule odnośnie rozpuszczania soli - wykonujesz 500ml roztworu a nie 500ml wody + 50g soli - bo 500ml wody+ sól (która ma też jakąś objętość) to nie jest równe 500ml i w związku z tym zakładane parametry nie zostaną osiągnięte.

Druga kwestia - w akwarium o pojemności 112 litrów - nie ma 112 litrów wody - więc należy założyć ze tej wody rzeczywiście jest ok 100l

Trzecie - wynik twoich obliczeń jest błędny - przy założeniu że wody w akwarium masz 100l : wykonując roztwór 500ml z 50g K2SO4 i dozując 5,5ml dziennie uzyskujesz tygodniową dawke na poziomie 17,2mg/l

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

 

Chciałem sprawdzić poprawność moich wyliczeń:

 

Akwarium 77l

Ilość sporządzonego roztworu to 100ml

Dziennie chce podawać 5ml

K2SO4 4,1g

KNO3 3,6g

KH2PO4 0,3g

MgSO4x7H2O 6,7g

 

Samoróbka Mikro

Intermag Mikro Plus 5ml

Woda 95ml

Fe 13% 15g

Jeżeli dobrze rozumiem to wsypuje te 15g Fe do roztworu Intermag i podaje tylko 1 ml mikro dziennie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Makro jest policzone ok - mikro niestety nie. Z twoich wyliczeń wychodzi że żelaza podasz 1,88mg/l tygodniowo gdzie zalecane ilości to ok 0,4 -0,8mg/l

Moja propozycja jest taka - rozrabiaj nawóz mikro nieco mniej stężony i w większej objętości wody - będzie łatwiej wprowadzać korekty zmniejszać w razie czego dozowanie - odmierzanie poniżej 1ml jest uciążliwe.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tony_chacha nie zmieniłeś w kalkulatorze, w tabelce: "Samoróbka z chelatów/innych związków" ilości roztworu z 500 na 100.

Dlatego wyszły Ci błędne obliczenia. I co do późniejszych korekt Łoren ma rację. Zwiększ w kalkulatorze ilość podawania ml dziennie i policz jeszcze raz.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Proszę o pomoc.

Mikro - rozrobiony intermag 9:1.

Makro - Otóż kupiłem sole kno3, k2s04, mgso4*7h2o, kh2po4 i teraz na podstawie kalk zulixa poj. akwa mam 112l ale wpisałem 100l, dzienna dawka 5ml. W kalkulatorze tabelkę "chce mieć" zostawiłem tak jak było (15,000; 10,000; 1,000; 3,000). Wyliczyło mi k2so4 - 26,4g; kno3 - 23,3g; kh2po4 - 2,0g; mgso4*7h2o - 43,5g. Teraz każdą sól z osobna rozrabiam w 400ml, uzupełniam do 500ml itp. ok.

I teraz nie rozumiem co dalej :( O co chodzi z tabelką "samoróbka makro" ?

 

Moje parametry:

fe < 0,02

kh 6*d

ph 6,8

no2 0,03

no3 3

po4 0-0,02

Do podmiany używam kranówkę warszawską kranówkę - 30l. Parametry jakie udało mi się znaleźć z 10.2012r. K - 9,0, Ca - 58,0, Mg - 63,0 mg/l

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mikro - rozrobiony intermag 9:1.

Makro - Otóż kupiłem sole kno3, k2s04, mgso4*7h2o, kh2po4 i teraz na podstawie kalk zulixa poj. akwa mam 112l ale wpisałem 100l, dzienna dawka 5ml. W kalkulatorze tabelkę "chce mieć" zostawiłem tak jak było (15,000; 10,000; 1,000; 3,000). Wyliczyło mi k2so4 - 26,4g; kno3 - 23,3g; kh2po4 - 2,0g; mgso4*7h2o - 43,5g. Teraz każdą sól z osobna rozrabiam w 400ml, uzupełniam do 500ml itp. ok.

Tu rozumiem że wszystko jest jasne i oczywiste.

Co do

I teraz nie rozumiem co dalej O co chodzi z tabelką "samoróbka makro" ?

- chodzi o to że kiedy już okaże się czy to wyliczone dawkowanie sprawdzi się u Ciebie ewentualnie po wprowadzeniu korekt można zrobić ogólny nawóz makro - mieszankę która będzie odpowiadała potrzebom twojego akwarium. Ale to dopiero wtedy kiedy akwarium i nawożenie będzie całkiem stabilne czyli ok 4-6 m-cy od startu.

Z tego co masz w kranie wygląda tak że trzeba będzie podawać więcej magnezu (i potasu) bo wapń jest dość wysoko.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyli póki co tabela "samoróbka makro" mnie nie interesuje. A jak jest z tabelą "dodatek nawozu" ?

Przy akwa 112l, dozowaniu 5ml wyszło mi :

 

 

Dozowanie MAKRO jednorazowo 7 dawek

(podstawowe) [mg/l] [mg/l]

Potas, K+ 5,00 34,99

magnez, Mg+2 0,62 4,32

Azotany, NO3- 3,29 23,02

fosforany, PO4-3 0,32 2,23

Stosunek NO3:PO4 = 10,34

Dobrze ?

I teraz rodzą się pytania:

1. Czy każdy nawóz mam dawkować po 5ml, czy tak jak w tabeli wyżej (p5,0; mg0,62...) ?

2. Zastanawiam się czy od razu dawkować tak jak wyżej czy zacząć mniejszą ilością i powoli zwiększać ?

3. Jakie ilości mikro podawać (bez chelatu) ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dozowanie MAKRO jednorazowo 7 dawek

(podstawowe) [mg/l] [mg/l]

Potas, K+ 5,00 34,99

magnez, Mg+2 0,62 4,32

Azotany, NO3- 3,29 23,02

fosforany, PO4-3 0,32 2,23

Stosunek NO3:PO4 = 10,34

Dobrze ?

Dobrze.

I teraz rodzą się pytania:

1. Czy każdy nawóz mam dawkować po 5ml,

Tak

2. Zastanawiam się czy od razu dawkować tak jak wyżej czy zacząć mniejszą ilością i powoli zwiększać ?

Jeśli braki duże to od razu - jeśli niewielkie to stopniowo i wykonywać testy w początkowej fazie co tydzień przed podmianą

3. Jakie ilości mikro podawać (bez chelatu) ?

żelazo max 0,1mg/l
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Masz na myśli dawkę dzienną, tak (0,1mg/l) ?

- Przyjęło się podawać tygodniowe dawki nawożenia dlatego wszystkie podawane wielkości podajemy w mg/l tygodniowo. Dzielenie ich na dawki dzienne, dwudniowe czy jeszcze inaczej kombinowane nie mają tu żadnego znaczenia. Taki wynik tygodniowy chcemy uzyskać.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No ok, ale jak co to chce uzyskać tygodniowo (0,01mg/l) mogę przeliczyć na dawki dzienne ?

Bo tego mówiąc szczerze nie wiem. Znajomy mówił mi abym zaczął od 2 ml co drugi dzień, podnosząc do 4ml/l, z tym, że to była sucha teoria. A ja bym chciał to zrobić w sposób sprawdzony.

 

 

Zaczynaj zdania z wielkiej litery. Mapet

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Piszesz niezrozumiale - to że znajomy powiedział ci że 2 ml czy 4 ml to nic nikomu nie mówi - wszystko zależy jak masz rozrobione mikro , jakie jest stężenie nawozu. Dlatego właśnie nawożenie podajemy w dawkach tygodniowych wyrażonych w mg/l - i tak jak wcześniej napisałem - moim zdaniem powinieneś uzyskać żelazo 0,1mg/l tygodniowo - czy podasz to jednorazowo, na dwa razy , na pięć razy , czy na dwadzieścia razy nie ma żadnego znaczenia. Istotą rzeczy jest w ciągu tygodnia czyli od podmiany do podmiany dostarczyć 0,1mg/l żelaza do twojego akwarium. Tygodniową ilość danego pierwiastka zaleca sie (nie jest to konieczne) podzielić na dawki dzienne - wtedy mamy zapewnioną ciągłość parametrów wody co wpływa korzystnie na rośliny.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Za co odpowiada magnez w nawożeniu ?

To wiedza ogólna która odnosi się także do roślin wodnych.

Znaczenia magnezu dla roślin :

1.Jako główny budulec chlorofilu (zielonego barwnika liścia) jest ważny dla reakcji świetlnej fotosyntezy.

2.Niezbędny dla syntezy, transportu i magazynowania ważnych składników roślinnych (węglowodany, białka, tłuszcze).

3.Aktywuje działanie wielu enzymów.

4.Reguluje gospodarką energetyczną roślin, gdyż jest niezbędny na drodze łączenia enzymu z nośnikiem energii- trójfosforanem adenozyny.

5.Wpływa na tworzenie kwasu dezoksyrybonukleinowego, a tym samym na przekształcanie informacji genetycznej w białko.

6.Jest składnikiem pektyn i fityny. Pektyny odpowiadają za stabilność komórki, natomiast magazynowany w fitynie fosfor jest ważny dla kiełkowania roślin.

7.Jest stałym składnikiem rybosomów oraz jądra komórkowego i wpływa na stabilizację błony biologicznej.

8.Bierze udział w tworzeniu ściany komórkowej.

Wykazuje właściwości hydratacyjne, wpływając na gospodarkę wodną i skuteczność enzymów.

 

W akwarium zachwiania równowagi między magnezem-wapniem-potasem powodują np brak krzewienia roślin , niewłaściwe wybarwianie w skrajnych przypadkach zahamowanie wzrostu i glony .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij




×
×
  • Dodaj nową pozycję...