Skocz do zawartości

Nawożenie roślin w akwariach HT (HIGH TECH) wersja radosna:)


Łoren
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

  • 9 miesięcy temu...
  • 1 miesiąc temu...

Czyli jak rozumiem w kalkulatorze ( format excel z pierwszego post ) w zakładce podstawowe pkt 1 mamy " chce miec " i tam już są dane wpisane - rozumiem że to są podstawowe/uniwersalne dawki tygodniowe ? czy musimy sami je uzupełniać ??

 

Też o tym myśle tylko troche się obawiam, mam testy ale 6in1 jbl i tam nie ma wielu pierwiastków

 

K2SO4   9,8 g KCl (opcja- zamiast K2SO4)   8,4 g KNO3   8,7 g KH2PO4   0,8 g MgSO4x7H2O   16,2 g w objętości nawozu...   100 ml

Wyszło takie coś podając litraż 112l.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam.

Znalazłem ten aldehyd. Tylko czy to normalne, że w składzie jest alkohol metylowy 0,4%?

 

 

Tak, po rozrobieniu w takich stężeniach jest niegroźny.

Niestety Mapet, mylisz się.

Czysty Aldehyd nie zawiera alkoholu. Alkohol znajduje się np. w Aldesanie, czyli w produktach na bazie Aldehydu.

Do akwarystyki używamy czystego aldehydu rozrobionego jedynie z RO lub Destylką.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niestety Mapet, mylisz się.

Sławek właśnie nie..., żeby wytworzyć aldehyt glutarowy, doprowadza się do reakcji cyklopentenu lub Dielsa-Aldera z akroleiny eterem metylowo-winylowym.

W efekcie powstaje Aldhedyt i alkanol czyli alkohol metylowy, poddają to jakiejś hydrolizie i "oddzielają" od tej mieszaniny aldhedyt.

Ale nigdy on nie będzie czysty.

Źródło:

http://pubchem.ncbi.nlm.nih.gov/summary/summary.cgi?cid=3485

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Z tego co wiem, a rozmawiałem z farmaceutką, to źle to interpretujesz Mapet.

Aldehyd owszem jest pochodnym alkoholu, ale już jako Aldehyd ( nowy związek chemiczny ) nie zawiera alkoholu.

 

Ale może niech wypowie się jeszcze jakiś chemik.

Edytowane przez Sławek121
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 rok później...

Nie działa on jak aldhedyt.

Ocet to słaby kwas, wchodząc w reakcję z węglanami jak każdy kwas wydziela się COprzy zakwaszaniu wody jest to skutkiem ubocznym, zaś przy wykorzystaniu go jako nośnik węgla trzeba uważać na spadające pH, jak poda się go za dużo to po pierwsze można podusić obsadę a po drugie za bardzo zakwasić wodę.

Pod tym względem aldhedyt jest bezpieczniejszy. ;)

Żeby widzieć efekty działania octu należy go podawać przed zapaleniem się światła.

Osobiście go nie stosowałem ale są ludzie którzy to robili.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 miesiące temu...

Wersja droższa nawożenia - pełna linia nawozowa jakiegoś producenta - dlaczego pełna a nie tylko wybrane nawozy?.

 

Witam,

 

Co to dokładnie znaczy?

 

np kupiłem zgodnie z sugestią producenta Aqua-Art : 

 

Micro

Ferro+

Hydro Mineral

Pro Macro Green

 

Czy to twoim zdaniem pełna linia nawozowa, czy powinienem dokupić coś więcej? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

 

Co to dokładnie znaczy?

 

np kupiłem zgodnie z sugestią producenta Aqua-Art : 

 

Micro

Ferro+

Hydro Mineral

Pro Macro Green

 

Czy to twoim zdaniem pełna linia nawozowa, czy powinienem dokupić coś więcej? 

 

K+, Carbo i kapsułki w podłoże(zależy jakie masz). Używasz wody RO że kupiłeś Hydro M? Zamiast Macro green kupiłbym Macro Red ale to zależy od roślin i światła.

Edytowane przez grzesio764
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

K+, Carbo i kapsułki w podłoże(zależy jakie masz). Używasz wody RO że kupiłeś Hydro M? Zamiast Macro green kupiłbym Macro Red ale to zależy od roślin i światła.

CO2 robię z bimbrowni, konieczny wciąż? nie używam RO, hydro m był sugerowany przez producenta. Nie mam żadnych roślin kolorowych to Macro Red nie miał sensu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 rok później...

Przyjmuje się, że stężenie pierwiastków w wodzie powinno być w pewnym zakresie. Najczęściej sugeruje się nawożenie tygodniowe( w rozbiciu na dawki dzienne – podane ilości dzielimy na 7) w ilościach:

Potas, K – 10-20 i więcej mg/l. Zazwyczaj w stosunku do azotu K:N jak 2:1 jednak za duża ilość potasu blokuje przyswajanie magnezu i wapnia ( istotne przy stosowaniu wody miękkiej lub RO).

Magnez, Mg – 15-30 mg/l. Ważne jest tu aby stosunek Ca do Mg wynosił około 4:1. Dlatego nie powinno się schodzić z twardością do minimalnych ilości bo wtedy rośliny będą cierpiały na braki wapnia przy nawożeniu magnezem. Zbyt duża ilość magnezu blokuje przyswajanie potasu.

Azot w formie NO3 – 5-20mg/l często więcej . Są teorie żeby utrzymywać azot na poziomie niewykrywalnym dla testów ale z mojego doświadczenia wynika że wtedy ogranicza się działanie antyglonowe.

Fosfor w formie PO4 – ok. 1-2mg/l najczęściej w stosunku do azotu jak N:P 10:1 Za duże ilości fosforu blokują przyswajanie żelaza.

Żelazo 0,4 -0,8 mg/l

 

Pytanie początkującego, bo nie jestem pewny tych dawek dziennych, np Potas, K – 10-20 i więcej mg/l - to jeszcze dzielimy na 7?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij




×
×
  • Dodaj nową pozycję...