Skocz do zawartości

Ciągłe problemy z NO3


xray
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Mimo redukcji obsady, posadzenia roślin i zastosowania woreczków absorbcyjnych nadal no3 utrzymuje mi się na poziomie ok 40 mg/l.

Aktualna obsada:

- 5 l. Carauleus,

- jedna papuzia

- 3 małe (4 cm) saulosi.

 

Zbiornik 100x40x45 (180L). Filtracja aquel unimax 250 i jedna turbinka do zbierania brudu. Dno regularnie odmulane, podmiany wody co tydzień. W sklepie zoologicznym gość mi powiedział żeby wyczyścić cały żwir ale to nie jest chyba dobry pomysł. Bardzo proszę o pomoc.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A jakie masz NO2 ? Jeżeli nie jest równe zeru , poziom NO3 może być niewiarygodny. Zależy to też jakimi testami mierzysz. Glony masz ? Kiedy ostatnio czyściłeś filtr ? Poza tym NO3 na takim poziomie to jeszcze nic strasznego przy odpowiedniej ilości roślin oraz pozostałych nawozów. Doraźnie może pomóc codzienna podmiana po około 20 % ,ale pamiętaj że trzeba zwalczyć przyczyny. Rozwiązaniem może być dosadzenie azotożernych roślin jak rogatek ,gałęzatka czy pistia. Najlepiej zmierz jeszcze NO 2 oraz PO4.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

NO2 i amoniak mam na poziomie 0 mg/l. Jeśli chodzi o glony to nie ma tragedii, poza brązowym nalotem na roślinach. Niestety nie posiadam testu na PO4 i jak na razie skończyły mi się fundusze (żona ma chyba dość wydatków na akwarium ;]). Jeśli chodzi o filtr to czyszczę regularnie

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli przy takim poziomie z glonami nie ma tragedii to prawdopodobnie testy są do kotka.

Nie od samego NO3 są glony, tylko od nieodpowiedniego stosunku NPK. Widziałem już zbiornik [bez ryb] roślinny gdzie NO3 było na poziomie 150mg i glonów nie było. ;)

Podmieniać wodę i mniej karmić ryby.

W tym wypadku tak, ale normalnie kranówka wcale nie musi mieć mniej NO3. ;)

Bardziej uniwersalnym sposobem byłaby budowa hydroponiki, lub filtra denitryfikacyjnego.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co do glonów to nie mam z nimi większego problemu, poza osadzającymi się na roślinach okrzemkami (chyba). Może zbytnio się tym przejmuję i za bardzo próbuje zrobić wszystko idealnie. Co do hydroponiki to chyba by mnie żona z domu wyrzuciła :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

NO3 spadło mi do 10 mg/l, także nic nie będę już kombinował. Jak by ktoś miał z tym też problem to polecam te woreczki z Zooleka, dobrze spełniły swoje zadanie i mam nadzieje że nie długo już w ogóle nie będą potrzebne. Temat do zamknięcia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość
Ten temat został zamknięty. Brak możliwości dodania odpowiedzi.
 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...