Skocz do zawartości

[250 L] Jakie oświetlenie


oskar9595
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Witam, mam akwarium 250L, planuję założyć teraz holendra. spojżałem jake mam oświetlenie.. 2x tl-d 30w g13. Tak więc jakie byście polecili w zamian za to? wyczytałem, że powinno byc coś ponad 0,5W/L. Kiedys miałem z zoologicznego jarzeniówki na wzrost roślin + lepszy wygląd ryb, lecz się przepaliły i wstawione zostały oryginalne. Jesli potrzeba jeszcze jakieś dane to piszcie, podam. I z góry dziękuję za odp.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 76
  • Dodano
  • Ostatniej odpowiedzi

Top użytkownicy w tym temacie

Top użytkownicy w tym temacie

Celujesz w holendra to musisz mieć sporo kasy. Napewno będziesz musiał podawać co2 z butli , carbo oraz mikro i makro . Oraz żyzne podłoże sie przydało. Będzie przy tym roboty. Jak masz nieograniczny zasób gotówki na baniaczek. To ja bym postawił baniak o otwarty na 3 lampach HQI po 70 wat lub wykorzystał pokrywę co masz i dołożył tam do tego co masz bym dołożył 3x39Wat. Świetlówki jakie bym dał to o barwie 6500k , 10000k oraz 8500k.

CZyli naprzykład od przodu:

-39W - 6500k

-30W - 8500k

-39W - 6500k

-30W - 10000k

-39W - 6500k

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

CO2 wpadnie napewno. carbo mikro i makro ( poczytać troche msuze i dopiero dalej bym się wypowiedział) podłoże myślę, ze też będę musiał zmienić, czyli praktycznie cały restart akwarium.. Cięzko będzie rodziców namówić, aby pozwolili mi ingerować w pokrywę, ale zobacze, może się uda. ( świetlówki 90 cm)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jestem otwarty na wszelkie rodzaje akwarii, elcz przynam, że holenry najbardziej mi sie podobaja. hymm. budzet na start mysle, ze nie duzy, cos kolo 400 zl , ale potem sumiennie będzie wkładany odpowiedni fundusz. Czy na początek zmaist butli CO2 można wżucić "bimbrownie"?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

myślę, że 1500 to by się jeszcze wydołało jesli rozłozyłbym to w czasie ( a sądze że itak się rozłoży). znalazłem an forumt emat jak przerobić w pokrywie mocowania. tylko, że zdjęcia nie działaja. jak uda się je uruchomić to zapewne odrazu wystartuję z modyfikacjami.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na modyfikację pokrywy przeznaczysz około 300zł. Na filtr 200zł. Na podłoże z 200zł. Zestaw co2 w 300zł sie wyrobisz. Rośliny z 200zł. Testy 150zł. Nawozy to i w 50zł sie zmieścisz , zależy czym nawozić. No i z 100zł na kaminie i korzenie. I zawsze przydało by sie mieć z 300zł na podorędziu. Jak nie bedziesz mieć wyżej wymienionych rzeczy to nawet nie masz co startować z holenderem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dobra, czyli pierw to wszystko. po 1. powiesz mi co dokładnie za nawozy i inne pierdoły kupic, czy sam mam się pomęczyć i poszukać? (mile by były widziane linki gdzie znajde kompedium wiedzy)

 

EDIT : fotka mego zaniedbanego akwa ;D Dołączona grafika

 

CO2 np. takie może byc? :http://allegro.pl/zestaw-co2-easy-nowa-butla-2l-i2190808216.html

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co do nawozów to możesz nawozić EI ( nie radze , dla ciebie ) , i nawozy markowe typu ferka , ada , aqua art , easy life. Chociaż możesz spróbować z gotowym makro i mikro z allegro. Nikt Ci nie poda na tacy , w necie są setki informacji . Testy kup , na ph , kh , gh , no3 , no2 , fe , po4. Lepiej teraz pytać niż pytac jak bedziesz miec gotowe akwarium.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pytanie czy jest w ogóle sens pisać o tym. Czytam wypowiedzi kolegi , który założył temat i chyba faktycznie nie zdaje sobie sprawy ile wszystko kosztuje zwłaszcza akwarium o którym pisze. Ja teraz mam nowe 700l i praktycznie nic do niego nie kupiłem , dosłownie podstawowe podstawy :) i poszło ponad 3tys. Wiadomo inny litraż ale dodam to tego ,że ja mam mam dosłownie szkło 2 korzenie i podłoże a z roślin nurzańca który kosztuje 1zł. U mnie kiedyś znajomy zakładał zbiornik roślinny 150x50x50 i wydał łącznie ok. 8tys. Każdy robi tam po swojemu szuka tanich ofert ale zrobić coś solidnego za kilkaset złoty to jest po prostu niemożliwe.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zobaczyłem zdjęcie twojego akwarium. Wygląda bardzo źle. ZAcznijmy od tego , że widzę , że masz małe pojęcie o hodowli roślin. Idą w holendra to nie bagatelne koszty. I to nie jest taqkie proste , będesz musiał sie stosowac do zasad i nie będziesz ich mógł łamać. Po pierwsze cotygodniowe podmiany. Po drugie codzienne lanie na nawozów ( nie na oko tylko co do militra) . Zestaw co2 co podałeś jest słąby , po pierwsze nie ma reaktora , ani filtra narurowego. Po drugie zaworek dławiący gaz jest słaby. Morał z tego taki , że lepiej jakbyś zaczął z low-techem . Mniejsze koszta . Mniej roboty. Można stworzyć podobny efekt co w holendrze. Minus : to ścisłe i określone zasady.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość
Ten temat został zamknięty. Brak możliwości dodania odpowiedzi.
 Udostępnij




×
×
  • Dodaj nową pozycję...