Skocz do zawartości

Barwa światła w 700l


Filip91
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Jaką barwę polecacie ? Muszę zmienić oświetlenie z belki na pokrywę bo mam za duże parowanie z którym nie mogę sobie poradzić. Zbudowałem pokrywę z paneli jednak nie jest tak szczelna i dość nie wygodna. Więc kupuję aluminiową. Pozostaje jeszcze barwa światła do wyboru mam :

80W Świetlówka T5 Sylvania Marinestar 15000k 145cm

80W Świetlówka T5 Sylvania Coralstar (aktyniczna) 145cm

80W Świetlówka T5 Philips 830 3000k 145cm

80W Świetlówka T5 Philips 865 6500k 145cm

80W Świetlówka T5 Sylvania Aquastar 10000k 145cm

80W Świetlówka T5 Sylvania GroLux 8500k 145cm

Rośliny to głownie nurzaniec oraz Sagittaria subulata raczej innych wprowadzać nie będę.

Pokrywa raczej 2x80w.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oczywiście jeśli ci się podoba np. barwa powyżej 10000K, to nie ma nic przeciwko ;) Ale trzeba powiedzieć że to lekko niebieski odcień, a 15000K to już mocny kolor. Oczywiście z tego co podałem może być też połączenie 6500K, i 8500K, to nie ma dużej różnicy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przy takich wymiarach, a szczególnie wysokości i tej mocy oświetleniowej, nie ważne co wybierzesz i tak dużo zielska tam nie pohodujesz. No i nie musisz kupić PRO belek akwarystycznych za 500zł, myślę że możesz kupić takie same normalne po 50zł.

lekko niebieski odcień, a 15000K

Świetlówki aktyniczne, morskie się nie nadają. 6500K-10000K szukamy.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No jeszcze kupić to nie jest taka tragedia to ta 2x80w to koszt 800zł a ta 4x80 to 1200zł tylko później trzeba tu utrzymać w wiadomo , że oświetlenie nie pracuje przez 2 czy 3 godziny tylko. Dlatego trzymam nurzańca bo jest wysoki a ta trawa też sie trzyma. Nie daje innych roślin. Te już znam i wiem , że takie światło im wystarcza więcej nie szukam w ogóle innych.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kilka rzeczy muszę Ci wypunktować:

 

1. Za 1/5 tej ceny da się zmajstrować równie dobre oświetlenie, przy zerowym pojęciu o technice. Nie wiem dlaczego decydujesz się na akwarystyczne rozwiązania skoro różnicy w samym świeceniu i tak nie ma.

 

2. HQI wyjdzie taniej i nieporównywalnie lepiej.

 

3. Kompletnym bezsensem i głupotą byłoby wydawanie 800-1200zł, na światło które i tak by było o wiele za słabe dla typowych roślin. Szczególnie gdy pytasz o barwę, a więc chyba chcesz dobre światło.

 

Co do rachunków. Na etapie planowania akwarium, decyduje się na takie akwarium, na jakie nas stać. Nie tylko kupić, ale i utrzymać. 2x80W to jest ok...ale dla BW, nie baniaka z roślinami. Poza tym, jak chodzi o same rachunki, 160-320W, przez 8h dziennie to nie kosmos. Piszę z komputera który ma zasilacz 650W i jest zwykle włączony przez większość czasu i tragedii nie ma.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kilka rzeczy muszę Ci wypunktować:

 

1. Za 1/5 tej ceny da się zmajstrować równie dobre oświetlenie, przy zerowym pojęciu o technice. Nie wiem dlaczego decydujesz się na akwarystyczne rozwiązania skoro różnicy w samym świeceniu i tak nie ma.

 

2. HQI wyjdzie taniej i nieporównywalnie lepiej.

 

3. Kompletnym bezsensem i głupotą byłoby wydawanie 800-1200zł, na światło które i tak by było o wiele za słabe dla typowych roślin. Szczególnie gdy pytasz o barwę, a więc chyba chcesz dobre światło.

 

Co do rachunków. Na etapie planowania akwarium, decyduje się na takie akwarium, na jakie nas stać. Nie tylko kupić, ale i utrzymać. 2x80W to jest ok...ale dla BW, nie baniaka z roślinami. Poza tym, jak chodzi o same rachunki, 160-320W, przez 8h dziennie to nie kosmos. Piszę z komputera który ma zasilacz 650W i jest zwykle włączony przez większość czasu i tragedii nie ma.

1. Ma mam taka pokrywę zrobioną z paneli ale mi po prostu nie odpowiada. I tak za dużo wody paruje. A zimą będzie jeszcze gorzej. U mnie są 2 akwaria w małym pokoju więc bez pokryw po prostu nie daję rady a uważam , że fabryczne dopasowanie jest najlepsze. To jak jak mechanik "U genka" a ASO.

2.Wyjdzie taniej ale wtedy poza parowaniem również większy problem z rozprowadzaniem światła. Bo jak sobie wyobrażasz 1x150w i to oświecić całe akwarium ? A belki jednak mają 145cm więc lepiej się światło rozprowadza. Ale to moja teoria.

3. Uważam,że pokrywa w moim wypadku to najlepsze rozwiązanie i na pewno dla moich ścian i sufitu. Być może w wielkim bardzo dobrze wietrzonym domu problem w ogóle nie występuje ale u mnie to wielka przeszkoda.

 

Fakt akwarium trochę mnie przerosło i się przyznaje do tego.Myślę jednak , że ten nurzaniec się utrzyma nawet przy tym oświetleniu obecnym. Bo jednak on dochodzi spokojnie do 70cm i to dość szybko i może pobierać światło z góry.Ja rozumiem ale u mnie sprawa wygląda tak , że ja po prostu nie zarabiam.Teraz rozpoczynam drugą filologie więc będę totalnie zawalony. A policzyć np. 2 filtry 32w 24xh oświetlenie 160wx10h grzałka 300w (ciężko powiedzieć ile pracuje) ale podłączona 24H , podmiany wody sugerowane to 40% na tydzień czyli jakieś 330lx4 to 1320l/miesięcznie + opłata za ścieki. Pracuje również drugie akwarium oświetlenie 2x18w x 10h grzałka 75w ,filtr 7w x 24h. Rachunki to nie jest tam 5 czy 10zł dodatkowo tylko dużo więcej bo jakby o tyle wzrosły to nikt by w u mnie nie poruszył tego tematu. A jednak pojawia się on dość często. A na koniec dodam , że pokrywa dość szczelna zatrzyma chociaż w pewnym stopniu uciekanie ciepła.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1. No ale ja wcale nie mówię o pokrywie DIY. Myślałem że chcesz belki, nie akwarystyczne to groszowe sprawy. Na to dwie tafle szkła i odbłyśniki. Zapłacisz grosze. Wydawanie 1200zł na światło które i tak będzie do kitu, szczególnie jak dalej piszesz o oszczędnościach, to jak zakładanie pół metrowego spoilera do malucha od Porshe, który i tak nic nie da.

 

2. Tyle że lampę HQI, można umieścić wyżej i mają wyższą wydajność świetlną. Nawet od świetlówek T5, więcej lumenów z Wata. Poza tym, nie wyobrażam sobie roślin na świetlówkach przy 70cm wysokości. Ilość światła przy dnie, nawet przy 0.5W/l będzie bardzo mała. I znowu, 1200zł na kilka ledwo rosnących wysokich badyli to pomyłka.

 

3. Nie ma przeszkód których nie można rozwiązać, patrz pkt. 1

 

4. Mniej teorii. Szczególnie to jest kuriozum:

odmiany wody sugerowane to 40% na tydzień czyli jakieś 330lx4 to 1320l/miesięcznie

Myślę że w tej wielkości baniaków, jak masz testy, to wystarczą podmianki 20% co 2 tygodnie, albo i pewnie mniejsze. Im większy baniak, tym mniej zabawy z podmiankami.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wiadomość o podmianach mnie bardzo ucieszyła. A np jakbym połączył JBL e1501 + unimax 700 to możliwe żeby robić to raz w miesiącu ? Nie wiem jeszcze jak to będzie z to osmozą więc chciałbym podmiany bardzo rzadko. Raz w miesiącu 50% jest lepsze niż co 2 tyg 20% tzn według mnie wygodniejsze. A 1200zł to cena oświetlenie 320W a przecież przy takim to już chyba konopie można uprawiać :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Doczytałem że masz tam piarnie. Piranie = mięso + duże ryby = masa amoniaku i tak wesoło być nie musi. Oczywiście podmiany jak w małym baniaku co tydzień nie będą potrzebne, szczególnie przy dobrej filtracji, ale i tak może być problem z NO3, szczególnie przy słabym świetle i małej ilości zielska. Można by zrobić hydro, albo filtr deni, oczywiście to tylko spekulacje. Najlepiej zbadać wodę, mając testy można spokojnie określić co ile i ile trzeba podmieniać. Duże podmiany, stosuje się gdy testów nie ma - takie zabezpieczenie żeby podmiany nie były za małe. Ale o filtracji nie w tym temacie.

 

Jako swoisty wzór do naśladowania dam Ci ten baniak:

dangerous-river-t21175.html

2x70W HQI

 

Standardowa pokrywa 2x80 T5 da mniej światła, a już tym bardziej przy dnie nic nie wyhodujesz.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

HQI, a T5 to nie to samo i przy 70cm, musiałbyś dać dużo, dużo większą moc świetlówek żeby uzyskać przy dnie efekt taki jak jest przy HQI. Ostatni raz to tłumaczę. ;)

 

Po 2-tygodniach, nie powinno być tam ani jednej ryby. Dopiero później, przy docelowej obsadzie, powinno się zbadać NO2 i NO3 pod kontem filtracji. Jedyne zadowalające NO2 to 0.0.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ciężko znaleźć zbiorniki zastępczy dla wielkich ryb. Dałem ryby szybko fakt. Ale dałem również uzdatniacz wody. Później węgiel aktywny. No tak ale tego nie ma w komplecie z pokrywą. A ja bez pokrywy oświetlenie to mam. Potrzebuje normalną pokrywę nie samoróbkę tylko idealnie dopasowaną. Nie chce mieć grzyba na ścianie przez akwarium . A wilgotność w pokoju jest na prawdę duża. Te lampy tym bardziej się grzeją i by jeszcze więcej parowało. Bez pokrywy się nie objedzie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale dałem również uzdatniacz wody.

Które nic nie dają...

Później węgiel aktywny.

Który nie pobiera związków azotu które są problemem...

Potrzebuje normalną pokrywę nie samoróbkę tylko idealnie dopasowaną.

Nie ma hermetycznych pokryw. Musi być cyrkulacja powietrza między pokojem, a akwarium. Ryby skądś muszą mieć tlen.

Bez pokrywy się nie objedzie.

Dajesz tak jak pisałem wcześniej dwie tafle szklane. Koszt 20-30zł. Problem znika, a ryby nie wyskoczą.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Równie dobrze można powiedzieć , że np leki nic nie dają. Dlaczego tak sądzisz ? Skąd te informacje ? Robiłeś analizę chemiczną wody przed i po dodaniu ? Ale sam węgiel jest zalecany do nowych zbiorników czy wyciąga na pewno sporo innych substancji z wody szkodliwych. No tak tylko przy akwa 120x50 miałem pokrywę ABS i parowanie było na poziomie może wiadro na miesiąc czyli ok. 12l także nie było dosłownie tego widać. A tu po dwóch tygodniach mam ubytek ok. 2,5cm czyli 24l wody a miesięcznie 48l. Wiadomo większe akwarium to większa powierzchnia parowania ale myślę , że dobra pokrywa ograniczy je to powiedzmy 20l na miesiąc. Poza tym estetyczne wykończenie typu pokrywa z alu dodaje uroku według mnie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Równie dobrze można powiedzieć , że np leki nic nie dają. Dlaczego tak sądzisz ? Skąd te informacje ? Robiłeś analizę chemiczną wody przed i po dodaniu ?

Tak, było kilkanaście przypadków na forum popartych testami. Te wszystkie tanie preparaty, żywe kultury tlenowych bakterii [zamknięte w szczelnej butelce] i biostartery to pic na wodę. Uwierz mi, ten temat został dokładnie przeanalizowany, dużo ponad to co wyczytałeś na opakowaniu takiego preparatu, bo testów sam pewnie nie zrobiłeś. ;)

Ale sam węgiel jest zalecany do nowych zbiorników czy wyciąga na pewno sporo innych substancji z wody szkodliwych.

Kto Ci tak powiedział? A jesteś w stanie powiedzieć jakich szkodliwych substancji? ;)

Węgiel, bardziej szkodzi niż pomaga. A to co może być szkodliwe i co absorbuje np. chlor samo bardzo szybko znika.

 

No i oczywiście - jak chcesz wydać grube setki na estetykę pokrywy, to nie wyobrażam sobie żebyś wcześniej nie kupił pełnego zestawu testów kropelkowych. Są pewne priorytety, a stan zbiornika jest ważniejszy niż estetyka. ;)

 

Temat oświetlenia chyba wyczerpany - więc zamykamy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość
Ten temat został zamknięty. Brak możliwości dodania odpowiedzi.
 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...