Skocz do zawartości

[240l-Proste] Powstanie- Pytania o kilka ważnych rzeczy.


rebun12
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

interesuje się akwarystyką jakoś 6 miesięcy, posiadam akwarium 72l, lecz nie chcę już wkładać w niego kasy ponieważ jest za mały. Mam kilka problemów dot. nowego akwarium. Chciałbym zrobić je jak najmniejszym kosztem oczywiście, ale tak żeby nic mu nie brakowało:) Akwarium dopiero kupię za 3 tygodnie, ale już zaczynam patrzeć na poszczególne rzeczy, które się tam znajdą. Nurtuje mnie kilka odpowiedzi na poszczególne tematy.

Akwarium 240l (120 dług, 40 szerokość, 50 wysokość- Standardowe- Proste)

:arrow: LT(Low-Tech) akwarium , a więc :

1 ) :!: Oświetlenie : Pokrywę chcę zrobić samemu + pomoc ojca. Pokrywa zostanie zrobiona ze zwykłych paneli podłogowych. Oświetlenie : Myślałem nad http://allegro.pl/swietlowka-t5-sylvani ... 66539.html to jest 54 W T5, będzie 2x54 tylko.

2 ) :!: Grzałka 150 W

3 ) :!:Filtr - I tutaj jest dość duży problem. Myślałem nad wew. i zew. Niestety nie stać mnie na dwa. Nie wystarczy Mi http://allegro.pl/aqua-szut-filtr-turbo ... 37982.html Coś takiego??

 

4 ) :!: Podłoże - tutaj jeszcze sam nie wiem, ale zapewne będzie bazalt. + oczywiście korzenie z pobliskiego zalewu :)

5) :!: Nawożenie - kulki gliniano-torfowe. Tutaj pytanie czy one naprawdę coś dają?? opłaca się je kupować??

 

Technika Co2 - Jednak Bez.

 

7 ) :!: Rośliny - i tutaj wielka nie wiadomo, ale na pewno jakiś anubias, rogatek, meszek. Na razie długa droga żeby dojść do momentu roślin.

 

8 ) :!: Obsada :

-4x Skalar

-25x Neon inessa

-pielęgniczka ramireza 1+1

-jakieś kiryski.

-"glonojad"

 

Czekam na sugestie innych, które na pewno mi dużo pomogą : :D

 

Mod.Janusz-Pisownia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1.Jeśli chcesz "bimprować" to oświetlenie minimum 3x39 wat. Z resztą w zbiorniku o długości 120 cm bimbrownia słabo się sprawdza, (bez "bimbrowania" też będzie dobre)

 

2. Grzałkę dał bym 250 wat , różnica w cenie 10 zł.

 

3. Kulki gliniano-torfowe działają. (oczywiście wspomagane odpowiednim oświetleniem , nawozami , itp.)

 

4. Rośliny w zależności jakie będziesz miał oświetlenie.

 

5. Filtr ten co podałeś jako mechaniczny oki , ale jako sam w takim baniaku nie ma szans. Bez kubła się nie obejdzie , jeśli chcesz najtańszym kosztem to proponuję Ci HW-303 . Sam używam i jest spoko , tańszego nie znajdziesz chyba że używkę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podstawą każdego akwarium roślinnego jest odpowiednio zasobne podłoże - mogą być to kupione substraty lub najtańsza opcja zwykła ziemia z kretówki ( ja taką stosuję) - niezależnie czy ma to być docelowo akwarium HT czy LT.Co do kwestii technicznych - jeśli środki finansowe nie pozwalają na postawienie akwarium HT (dobre oświetlenie od0,5W/l , instalacja CO2, wydajna filtracja) to lepiej postawić solidne akwarium LT i cieszyć się ładnymi roślinami (nie wszystkimi - te bardziej wymagające niestety nie będą rosły) , niż robić pseudo HT z którego i tak nic nie będzie. - tu nie da się za bardzo natury oszukać. Moja propozycja - poczytaj na temat akwariów LT i sposobie ich prowadzenia , a jak będziesz dysponował środkami na zakup odpowiedniego sprzętu wtedy można to akwarium bez żadnego restartu "przezbroić" w HT. Wszystkie pozostałe kwestie zależne są od tego na jaki typ akwarium się zdecydujesz - dobór roślinności , nawożenia , filtracji , oświetlenia itd.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hmm, łoren- Nie wiedziałem, że istnieje coś takiego jak LT i HT. Poczytałem o tym trochę i jestem zadowolony. Chce mieć duży baniak, a zarazem tani. Zamówię ten filtr, dobiorę łatwe, ładne rośliny, wyrzucę stary odmulacz. Mógłbyś mi zaproponować jakąś obsadę? Widzę, ze specjaliści sugerują jako podłoże ziemia+żwirek rzeczny. Da rade jakiś inny? chciałem coś ciemnego+dużo roślin i pomarańczowe tło :)

 

Mod.Janusz--Pisownia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Można zupełnie śmiało włożyć ziemię + bazalt - w zasadzie każdy materiał obojętny dla wody

dużo roślin i pomarańczowe tło

no cóż...pomysł nazwałbym co najmniej mocno kontrowersyjnym - nie sadzę aby dobrze to wyglądało - niewiele ma to także wspólnego moim zdaniem z naturą . Ja bym zastosował tło czarne które daje wrażenie głębi i pięknie kontrastuje z zielenią roślin. Oczywiście wybór jest po twojej stronie :)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Technika Co2 : Własna bimbrownia. I tutaj mam trochę pytań dopiero dzisiaj się lekko temu zapoznałem. Chciałem zrobic tą metoda 1410. Czytając wpisy róznych użytkowników mówili, ze za mało drożdzy więc pewnie dam z 20g. Jak zrobię ta bimbrownie to jedna rurka zostaje, która wrzucam do akwarium. Ona ma sobie tylko tam bulgotać?: ) Po Tygodniu musze zmieniać wszystko na nowa czy tylko zacier muszę wymienić? taka bimborwnia jak działa daje jakieś duże efekty??

Przy tym litrażu daj sobie spokój z bimbrownią u mnie w 112l jeszcze jako tako chodziła ale w 200l to już była porażka. Próbowałem nawet jechać na 2 bimbrownie ale to podwójna i nieopłacalna zabawa była.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

aha, więc dam sobie z tym spokój :) Czytałem na necie, ze filtr nie musi być az taki dobry więc kupie ten, który jest w 1 poście. Zostaje mi jescze pytanie na temat co do obsady, chce 4 sklaray i te neony + podobaja mi sie bocje są naprawdę piękne :) a co do oświetlenie to bedzie jednak 2x54W T5 6500k, Pasuje czarny bazalt + ziemia ogrodowa najtańsza ?:)

 

 

Mod.Janusz--Ostatni raz zwracam ci uwagę na temat twojej pisowni.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czytałem na necie, ze filtr nie musi być az taki dobry więc kupie ten, który jest w 1 poście.

Moja mała uwaga na temat Twojej wypowiedzi , proszę , nie wróć za miesiąc i nie pisz postu " ratunku! dlaczego mi rybki zdychają?" Pozdrawiam i życzę powodzenia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sam odpowiedziałeś sobie na pytanie.W akwariach typu Lt,a ty zakładasz typowego roślinniaka.Może najpierw poczytaj trochę o akwariach roślinnych i takich typu Low Tech.

 

Tak, ale z tego co mi zasugerował "łoren" na temat akwarii typu LT to jest lepsze wyjście niż roślinne akwarium przy moim budżecie. Edytuje główny post i powinno być wszystko okey. Ciekawi mnie tylko czy do LT da radę jako podłoże bazalt czarny nad ziemią :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czytanie ze zrozumieniem to podstawa. Przetoczę Ci pewien cytat:

 

"Low-Tech" Co mam na myśli mówiąc przy minimalnym wykorzystaniu techniki akwarystycznej?Otóż w tego typu akwariach nie stosuje się wszystkich nowości i najnowszej akwarystycznej techniki typu filtry RO (Filtr Odwróconej Osmozy) Butle CO2 i inne. Nie, nie ze względu na to że akwaryści posiadający takie akwaria są dusigroszami :-) (Choć również dużo na tego typu akwariach można zaoszczędzić i czasu i pieniędzy!),tylko dla tego iż w takich akwariach ten sprzęt jest po prostu zbędny!Tak!Wiele funkcji przejmuje właśnie ziemia,oczywiście w ferworze zachwytów nie zapomnijmy o podstawach każdego akwarium czyli Filtracji,Grzałce i Oświetleniu!

Po prostu nie wyobrażam sobie zbiornika (LT , HT czy jakiegokolwiek z rybami ) Z taką filtracją w zbiorniku o tym litrażu , pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja może powiem tak - podstawą filtracji w akwariach typowych LT stanowi masa roślinna ( tak przynajmniej podają fachowcy np Diana Walstad) ale...ponieważ ja jakoś tak podchodzę do wszystkiego z pewną dozą nieśmiałości ;) to uważam że jednak dodatkowa filtracja biologiczna być powinna ( na pewno nie zaszkodzi) i moze faktycznie nie chodzi tu o wielki przepływ wody co o relatywnie duże złoże filtracyjne - ja bym proponował do takiego akwarium nie żaden filtr wewnętrzny jakieś pierdzikółko od chińczyka tylko np dobry filtr kaskadowy np FZN-3 z dość dużą pojemnością mediów filtracyjnych.( w podobnej cenie) I należy od razu na start posadzić bardzo dużo roślin - nie trzy na krzyż ,jak to się mówi, tylko zasadzone ma być wszystko docelowo. Bo inaczej porażka gwarantowana. Co do obsady - mam małą wiedzę więc nie doradzę jaką , mogę natomiast powiedzieć jedno że - na pewno (kwestia czasu) neony będą dobrą przekąską dla skalarów. W akwariach LT powinny pojawić się ryby żyworodne bo smalą kupy jak klocki i to one w zdecydowanej większości nawożą akwarium.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak właśnie myślałem, że skalary ostro będą atakować moje neony. Jednak chcę jakoś ładną ławice. Będą skalary zamiast kirysków będą bocje wspaniałe. myślę tak o 6 sztukach. Do tego ławica + molinezje jako ryby żyworodne, myślałem też o pielęgcznikach ramireza 1+1 ;) A co do roślin to będzie ich na pewno dużo oraz korzeniu + max jakieś 2 kamyczki o wielkości 7-10cm

Widziałem wcześniej ten filtr, ale myślałem ze to jakaś chińszczyzna. Z tego co widzę to powinien być niezł ;-)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z taką ilością bocji wspaniałej do takiego małego zbiornika mocno bym się zastanawiał - te ryby rosną do 15cm a czasami jak mają dobre warunki są dużo większe - poza tym to ryby które będą robiły zajęcia poligonowe na podłożu - część delikatniejszych roślin nie będzie miała szans przetrwać. Proponowałbym stadko kirysków.Proponuję dobrać obsadę pod kątem warunków jakie będziesz miał w akwarium , najlepiej gdyby obsada pochodziła w miarę możliwości z jednego kontynentu - to moim zdaniem nieco bardziej "profesjonalne" podejście niż zrobienie w zbiorniku "zupy rybnej" ;) Można się nad tematem zastanowić - dobrze zaplanować żeby potem uniknąć niepowodzeń.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zastanawiam się nad tym. Podobają mi się te ryby. Zaproponowałbyś coś do takiego zbiornika ?? Mam gościa, który sprzedaje rybki i rośliny we wrocku. Zaproponujesz coś stąd? http://allegro.pl/listing/user.php?us_id=87923

 

;)

 

Albo 4x Skalar

-25x innesa/razbora

-Gurami mozaikowe 1+2 lub pielęgniczka ramireza 1+2

-1+3 molinezje.

-1+1 zbrojnik niebieski??

-6x kirysek?

 

Mod.Janusz-Edytuj posty.

 

Nie ma chętnych na udzielenie jakieś odp?:D Ps. Na pewno nie da rady do takiego zbiornika kilka sztuk bocji?: )

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie ma chętnych na udzielenie jakieś odp?:D Ps. Na pewno nie da rady do takiego zbiornika kilka sztuk bocji?: )

A jak wyobrażasz sobie rybę dorastającą do 25 cm w akwarium o boku 40 cm? To są bardzo żywe ryby więc ten zbiornik jest stanowczo za mały dla bocji.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie ma chętnych na udzielenie jakieś odp?:D Ps. Na pewno nie da rady do takiego zbiornika kilka sztuk bocji?: )

A jak wyobrażasz sobie rybę dorastającą do 25 cm w akwarium o boku 40 cm? To są bardzo żywe ryby więc ten zbiornik jest stanowczo za mały dla bocji.

Niekoniecznie ;) Bocja karłowata by się nadała :)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bocje odpadają na pewno. Będzie 6 kirysków. Zastanawiam się nad skalarami czy dać je. Mam do wyboru

- Barwniak Czerwonobrzuchy 2+1

-Prętnik wargacz chyba tez 2+1

- pielegniczka ramireza tez pewnie 2+1

- Gurami mozaikowe.

-żałobniczka tetra czarna

lub - Skalar 2+2

I teraz jest problem co tutaj wybrać ? : )

No i standard do tego.

-25 neon inessa

-1+1 zbrojnik niebieski

-6x kirysek czarny.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...