Skocz do zawartości

[240l] Oświetlenie- Kilka pytań


rebun12
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

Mam kilka dotyczących oświetlenia w akwarium 240l(standardowe wymiary)

Planuje jakieś ciekawsze rośliny. Chcę kupić same szkło i samemu zbudować pokrywę. Widzialem na allegro stateczniki do dwóch świetlówek 2x54W Teraz Pytanie czy to starczy? Czy tyle światła wystarczy dla roślinek? istnieją stateczniki aby podłaczyć np. 3 świetlowki? 3x39W albo 2x39W +(cos mniejszego) ??

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Według mnie 3 x 54 W to minimum żeby mieć jakiekolwiek perspektywy na przyszłość :) Oczywiście 2 x 54 W też wystarczy ,ale wszystko zależy od tego jakie rośliny chcesz mieć. Moje 240 ma 4 x 54 T5 W ,z tym że na razie świecą tylko 3 . Mam 2 stateczniki - każdy obsługuje 2 świetlówki , ale można też podłączyć jedną i tez będzie działało. Pokrywę mam standardową Wromak . A świetlówki o długości 1047 mm , pasują idealnie. Oświetlenie przerabiałem samodzielnie ze standardowego T8 2x 30 W. Różnica kolosalna .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mój jeszcze nie nadaje się do pokazywania :mrgreen: Na razie zarasta i dziczeje. Jak będzie gotowe to pokażę. Chociaż na pewnym forum już co nieco jest.Ale nieważne. Co do światła , ja mam 3 świetlówki , dołączając czwartą na pewno miałbym problem z glonami , więc na razie sobie daruję. 216 Watt na 240 L to zawsze jakieś ryzyko. Regularnie staram się dodawać nieco bardziej wymagające roślinki więc na razie nie mogę pokazywać ;) , sadzę wszędzie tam gdzie jest jakiekolwiek wolne miejsce .Jak będę miał nadmiar roślin ,wezmę się za porządki ,poprzesadzam jak należy i wtedy pokażę. 8-) Przy tym świetle co mam też były chwile z zielenicami , ale już się powoli normuje. Szybę tylko muszę przecierać bo słońce już zagląda..

Myślę że na początek te 3 świetlówki wystarczą ,a jak będą glony albo nie będzie dużo roślin to zawsze możesz wyłączyć jedną świetlówkę . Poza tym pamiętaj że światło to nie wszystko.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

tak, wiem że światło to nie wszystko. Zastanawiam sie nad 3x39W lub 3x54W co Twoim zdaniem byłoby lepsze?? (nie mam zamiaru stosować żadnej techniki(brak funduszy)) ps. Podeślij gadu na Priv : )

Jeśli dasz 3x54 wat to bez CO2 się nie obejdzie , wychodzi 0,675 wat/L. Inaczej efektów możesz nie zobaczyć , no chyba że wzrost glonów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mówicie że 4x54W ?? Zastanawiam się nad wzrostem rachunków za prąd.. A malawi czy coś niebardzo chce. Wystarczy grzałka 100-150 W do takiego akwa? (Ryby: Skalary, neonki itp takze standard)

 

Patrzcie tutaj na te akwarium roslinniak-t9743-80.html

Elegancko zarośnięte jak dla mnie szkoda ze nie ma korzeni, ale jest naprawde okey : )

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mówicie że 4x54W ?? Zastanawiam się nad wzrostem rachunków za prąd.. A malawi czy coś niebardzo chce. Wystarczy grzałka 100-150 W do takiego akwa? (Ryby: Skalary, neonki itp takze standard)

 

Patrzcie tutaj na te akwarium roslinniak-t9743-80.html

Elegancko zarośnięte jak dla mnie szkoda ze nie ma korzeni, ale jest naprawdę okey : )

Jeśli dasz oświetlenie 3 lub 4 x 54W to jak pisałem wyżej , musisz od razu zaopatrzyć się w zestaw CO2 , a rachunki , no cóż akwarystyka do tanich nie należy. Grzałka 150 Wat powinna dać radę , ja osobiście w takim zbiorniku posiadam grzałkę 250 wat . Po prostu ta 150 wat dłużej będzie grzała wodę bo zużycie prądu czy przy 150 czy 250 będzie te same. Wszystko zależy jaką temperaturę będziesz miał w pomieszczeniu gdzie będzie stało akwarium.

 

Jeśli nie chcesz bawić się w CO2 to dobierz oświetlenie tak aby było około 0,5 wat/L .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

okey, dzięki za info. Będe starał sie nawozić te rośliny. Akwarium chce kupić za jakiś miesiąc do tego sam zbuduje pokrywę+elektrykę z ojcem do tego tło strukturalne zewnętrzne, korzenie z pobliskiego dosyć sporego (znajdują sie tam naprawdę ogromne okazy;) ) jeziora. Myślę nad 4x 36. Pytanie czy do jednego statecznika da rade podłączyć aż 4 świetlówki? Ps. najlepiej jakie T5 czy T8 ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...