Skocz do zawartości

Nowy dom dla rybek


asdfgh
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Rozumiejąc swój błąd z kupnem 25-litrowgo akwarium (pisałem o tym tutaj: ratunek-dla-obsady-reset-czy-cierpliwosc-t45979.html), zdecydowałem się na jego szybką wymianę na większy pojemnik. Czy do aktualnej obsady - 2 Molinezje złote, 3 Molinezje czarne, 4 Neony, 2 Brzanki + 5 sztuk narybku w kotniku, będzie odpowiedni zbiornik o litrażu 80 l? W podanym poście była uwaga na temat pewnego gatunku ryb, który powinien mieć min. 100 l. O którym mowa w takim razie? Których ryb musiałbym się ewentualnie pozbyć (oddać), by pozostałe mogły cieszyć się odpowiednim środowiskiem? Czy może całkowicie zmienić obsadę? Czy mogę dać znajomemu "na przechowanie" na kilka dni obecne ryby, w tym czasie założyć nowe akwarium (np. 80 l), postarać się o dojrzałą wodę (np. od znajomego), przygotować podłoże, zasadzić rośliny, udekorować, wpuścić bakterie, dodać preparatu uzdatniającego, ustabilizować wodę...

 

Proszę o pomoc. Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rozumiejąc swój błąd z kupnem 25-litrowgo akwarium (pisałem o tym tutaj: ratunek-dla-obsady-reset-czy-cierpliwosc-t45979.html), zdecydowałem się na jego szybką wymianę na większy pojemnik. Czy do aktualnej obsady - 2 Molinezje złote, 3 Molinezje czarne, 4 Neony, 2 Brzanki + 5 sztuk narybku w kotniku, będzie odpowiedni zbiornik o litrażu 80 l? W podanym poście była uwaga na temat pewnego gatunku ryb, który powinien mieć min. 100 l. O którym mowa w takim razie? Których ryb musiałbym się ewentualnie pozbyć (oddać), by pozostałe mogły cieszyć się odpowiednim środowiskiem? Czy może całkowicie zmienić obsadę? Czy mogę dać znajomemu "na przechowanie" na kilka dni obecne ryby, w tym czasie założyć nowe akwarium (np. 80 l), postarać się o dojrzałą wodę (np. od znajomego), przygotować podłoże, zasadzić rośliny, udekorować, wpuścić bakterie, dodać preparatu uzdatniającego, ustabilizować wodę...

 

Proszę o pomoc. Pozdrawiam.

Kup już lepiej 112l lub taki jak ja mam czyli 128l o wymiarach 80x40x40.:P

Pozdro.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dla molinezji zbiornik powinien być minimum 112L. Co do wody z innego akwarium może to i dobry pomysł ale i tak musiał byś poczekać na całkowite dojrzenie i ustabilizowanie się zbiornika , nie tylko w wodzie są bakterie , duże ilości znajdują się w podłożu , filtrze. Akwarystyka wymaga cierpliwości i jeśli chcesz mieć piękne akwarium i zdrowe ryby to nie możesz się śpieszyć.

 

P.S- Jakie masz te brzanki?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jakie masz te brzanki?

Są to Brzanki sumatrzańskie.

 

Więc jak najszybciej do oddania bo zamęczą Ci inne ryby, nie nadają się do zbiornika z innymi rybami. Neony to ryba stadna a 4 sztuki to raczej nie stado , molinezje trzyma się w haremie bo większa ilość samców będzie się ganiała i męczyła samiczki.(oczywiście jeśli będziesz miał odpowiedni zbiornik dla molek).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Neonów było 6, z czego dwa padły. Niekoniecznie zostawałbym przy Molinezjach złotych. Obecnie mam jeszcze trzy czarne, dwie samice i samca, które chciałbym zostawić, a złote oddać. Teraz mała sprzeczność. Ewentualnie odpuścić sobie Molinezje i kupić mniejszy, 80-litrowy zbiornik, jak pisałem na początku. Jakimi gatunkami i w jakich ilościach musiałbym wtedy obsadzić taki baniak?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Różnica w cenie między zbiornikiem 80L a np. 112L jest bardzo mała (chyba że chodzi Ci o miejsce) , wtedy molki mogły by zostać. Co do 80L możesz dodać , to zależy co Ci się podoba , poprzeglądaj forum , poczytaj i wybierz co chcesz hodować.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pojemnik miałby stanąć na szafce 76x43. Wiem, że ciężko będzie nawet z 80-litrowym, z uwagi na szerokość zbiornika. Ale te dwa cm wystające z każdej strony jakoś bym zniósł [zakładając wymiary pojemnika 80x40x40 [chyba 128 L nawet)]. Mam nadzieję, że nie zaszkodzi to konstrukcji pojemnika. Także sprawdzę wymiary i ceny w sklepie zoologicznym. Czyli mając na przykład ten 112 L, 5 Molinezji (dwie złote, trzy czarne) mogłoby zostać? Brzanki odpuścić (szkoda, są bardzo ładne), Neonów ile dokupić? O reszcie rybek poczytam.

 

Czy jest w ogóle możliwość zwrócenia zbiornika i sprzętu (filtra i grzałki) do sklepu, kupna nowego i wyrównania kosztów? Decyzja o kupieniu 25L była zbyt pochopna... na początek wystarczy ;/, jak to się zwykle mówi.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Akwa nie może wystawać za szafkę, to grozi rozszczelnieniem zbiornika.

Nie wiem czy jest szansa zwrotu. To już zależy od sklepu. Teoretycznie masz na to 7 dni, ale sprzęt był używany...

Do 112 to tak 15-20 neonów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pojemnik miałby stanąć na szafce 76x43. Wiem, że ciężko będzie nawet z 80-litrowym, z uwagi na szerokość zbiornika. Ale te dwa cm wystające z każdej strony jakoś bym zniósł [zakładając wymiary pojemnika 80x40x40 [chyba 128 L nawet)]. Mam nadzieję, że nie zaszkodzi to konstrukcji pojemnika. Także sprawdzę wymiary i ceny w sklepie zoologicznym. Czyli mając na przykład ten 112 L, 5 Molinezji (dwie złote, trzy czarne) mogłoby zostać? Brzanki odpuścić (szkoda, są bardzo ładne), Neonów ile dokupić? O reszcie rybek poczytam.

 

Czy jest w ogóle możliwość zwrócenia zbiornika i sprzętu (filtra i grzałki) do sklepu, kupna nowego i wyrównania kosztów? Decyzja o kupieniu 25L była zbyt pochopna... na początek wystarczy ;/, jak to się zwykle mówi.

Co do postawienia akwarium na szafce o tych wymiarach nie widzę problemu , musisz tylko ją odpowiednio wzmocnić , położyć solidny blat na wymiar akwarium i będzie ok. Co do obsady , pamiętaj że samice molinezji, od młodości do końca życia, są bez przerwy "w ciąży" i w miarę upływu czasu rodzą coraz większą ilość potomstwa. Więc zostawił bym tylko harem black Molly , bo potem będziesz miał problem co z nimi zrobić. Neonów możesz dokupić tak aby była ławica około 15- 20 sztuk , na dno np. kirysy min. 6 sztuk. Brzanki stanowczo odpadają! W sumie możesz jeszcze coś dołożyć co Ci się spodoba i nie będzie kolidować z powyższą obsadą.

 

Co do zwrotu 25-tki. To nie sądzę że sklep zechce Ci zwrócić kaskę , bo już go używałeś , ale to kwestia dogadania się ze sprzedawcą . Myślę że te 25 L też Ci się przyda np. na kotnik lub do kwarantanny.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli uda się wymienić ten sprzęt, czy rybki muszę, tak jak pisałem wcześniej, dać do znajomego "na przechowanie" czy mogę przełożyć je na kilka godzin do innego pojemnika, założyć nowe akwa 112 l, po czym w ten sam dzień wpuścić wyżej omawiane okazy licząc na przetrwanie najsilniejszych i późniejsze, np. po dwóch tygodniach dołączenie kirysków, nowych Neonów i któregoś z gatunków? Dokupiłbym odpowiedni starter do akwarium itp. Przy okazji wziąłbym od znajomego trochę dojrzałej wody (jeśli tak, to jaką optymalną ilość?), a Brzanki i złote Molinezje oddał.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na allegro masz już akwarium za 99,99zl 112l sam kombinuje takie kupić.:P

 

Edit.

Edytuj posty.

Dulle

 

W takim razie na jak długo mam je przekazać? Ile dojrzałej wody mogę wziąć do założenia nowego zbiornika 112 L lub 80 L??

A jeśli do 112l to 20l wody było by ok reszta z kranu to samo do 80l akwarium.:P

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Im więcej tym lepiej.

Jeśli startujesz z wodą z dojrzałego akwa, to w dwa tygodnie twój baniak powinien całkowicie dojrzeć.

Możesz też pożyczyć od znajomego brudną gąbkę z filtra i wycisnąć ją do swojego akwa - to przyspieszy odrobinę proces dojrzewania.

Najlepiej na całe dwa tygodnie przekaż ryby.

Jeśli dodasz około 30% dojrzałej wody i zrobisz ten myk z gąbką możesz ryby wpuścić nie wcześniej niż po 10 dniach.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Im więcej tym lepiej.

Jeśli startujesz z wodą z dojrzałego akwa, to w dwa tygodnie twój baniak powinien całkowicie dojrzeć.

Możesz też pożyczyć od znajomego brudną gąbkę z filtra i wycisnąć ją do swojego akwa - to przyspieszy odrobinę proces dojrzewania.

Najlepiej na całe dwa tygodnie przekaż ryby.

Jeśli dodasz około 30% dojrzałej wody i zrobisz ten myk z gąbką możesz ryby wpuścić nie wcześniej niż po 10 dniach.

Prawda ja tak robiłem po restarcie 128l i rybki maja się 8-)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

OK. Trochę długo... ale cóż :) A jak do 112-litrowego pojemnika powinno być przygotowane podłoże, z czego powinno się składać, jaka warstwa, ile roślin wsadzić?

Jaki biotop ci pasuje najbardziej. :?:

Jeśli amerykański np. rzeka amazonki to podłoże takie jak glina najlepiej kulki nawozowe jbl tylko pod korzenia roślin, piasek i żwirek rzeczny. A rośliny to zależy ile światła będziesz miał ale mogę podać roślin z książki jaką mam nie każde rośliny w niej są ale jest spoko. Oto wypis roślin: alternathera reineckii 'rosa', anubias b. var. barteri 'coffeefolia' mogą być tez inne odmiany, cabomby, rogatek sztywny, żabienica amazońska mogą być i inne, moczarka, wąkrota białogłowa, hygrophila polysperma, ludwigia repens, lotos, pistia, nurzaniec.

I to na tyle z tego można mieć fajne akwarium, ja bym jak kupował akwarium 112l z pokrywą dokupił bym dodatkowe oświetlenie np. t5 24w 6500k i było by wtedy 60w czyli jakieś 0,53 w/l.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

OK. Trochę długo... ale cóż :) A jak do 112-litrowego pojemnika powinno być przygotowane podłoże, z czego powinno się składać, jaka warstwa, ile roślin wsadzić?

Np. bazalt 4-5 cm grubości , granulacja 2-5 mm. będzie oki. A rośliny? jeśli ma być coś ala roślinne to jak najwięcej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A jak się ma sprawa chemii/naturalnych środków? Czy mam coś stosować, np. do uzdatnienia wody (mam Esklarin), zestaw bakterii, coś innego... ?

Ja bym tylko podmieniał wodę co tydzień i nic nie lal chemii, jedynie tylko nawozy dla roślin z firmy aqua art.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A jak się ma sprawa chemii/naturalnych środków? Czy mam coś stosować, np. do uzdatnienia wody (mam Esklarin), zestaw bakterii, coś innego... ?

Wodę w kranie masz zapewne uzdatnioną , więc nie ma potrzeby jej dodatkowo "uzdatniać". Zbiornik musi sam dojrzeć minimum 2 tygodnie , niektórzy dodają pożywkę dla bakterii ale nie ma sensu tego lać , bo to raczej nic nie przyśpieszy. Zalejesz zbiornik ze żwirem , roślinami , pracującym filtrem 24h i po tych 2 tygodniach możesz śmiało wprowadzać obsadę oczywiście nie całą na raz a na pewno unikniesz przypadkowych padnięć ryb czy chorób.

 

Ja bym tylko podmieniał wodę co tydzień i nic nie lal chemii, jedynie tylko nawozy dla roślin z firmy aqua art.

Podczas dojrzewania akwarium nie podmienia się wody , nawozów tez się nie stosuję , rośliny muszą się przyjąć. Inaczej będzie miał atak glonów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość
Ten temat został zamknięty. Brak możliwości dodania odpowiedzi.
 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...