Skocz do zawartości

Ratunek dla obsady - reset czy cierpliwość?


Rekomendowane odpowiedzi

Witajcie.

 

Trzy tygodnie temu założyłem małe, 25 litrowe akwarium. Początkowo skompletowałem obsadę: 3 Molinezje złote, 1 Molinezję czerwoną, 2 Głupiki, 2 Neony, 2 Brzanki. "Na dniach" niektóre z nich zmarły, dokupiłem nowe osobniki.

 

Aktualnie mam:

- 2 Molinezje złote, 3 Molinezje czarne, 4 Neony, 2 Brzanki + 5 sztuk narybku w kotniku.

 

Ponadto w pojemniku znajduje się korzeń, jedna sztuczna roślina oraz pięć żywych, niskich roślin. Karmienie - dwa razy na dzień, w małych ilościach karmą Ichtio-vit lub zamiennie pokarmem w granulkach JBL. Temperatura 24-27 stopni. Zapalone światło, żarówka 25 W od 10 do 22.

 

Co tydzień podmieniam po 5 l wody (20 %) i czyszczę ścianki. W czasie dwóch ostatnich podmian wody wlałem po 5 ml Esklarin-u.

Na dnie znajduje się 1 cm warstwa drobnoziarnistego kwarcowego piasku. Czy mogę teraz dołożyć pewną warstwę żwirku na piasek przy obecności ryb? Jeśli tak, to jak gruba powinna być ta warstwa. Rośliny z trudem trzymają się na takiej głębokości, a dno wizualnie nie wygląda imponująco. Czy może zrobić reset akwarium, przełożyć obsadę, odpowiednio przygotować podłoże, zasadzić rośliny, zrobić na nowo dekorację i z powrotem wpuścić ryby? Jeśli nie mam osobnego pojemnika do przełożenia ryb, czy mogę przenieść je do czegoś, co zastąpi na kilka godzin ich ówczesne środowisko? Chciałbym zrobić "reset" i wpuścić je jeszcze tego samego dnia. Wcześniej dodać oczywiście odpowiednie preparaty (do uzdatnienia wody m.in., bakterie). Czy to może pomóc obecnej sytuacji? Obawiam się jednak, że może być to duży stres dla ryb, biorąc pod uwagę, że niektóre z nich dziwnie się zachowują. Czarne Molinezje od czasu do czasu słaniają się po dnie, jedna Brzanka czasem pływa głową do dołu, chowa się w zacienionych miejscach (np. pod filtrem), co jakiś czas Molinezje złote egzystują w rogach akwarium...

 

Liczę na Wasze wskazówki, które pozwolą mi na rozwiązanie tego indywidualnego problemu. Pozdrawiam. :help:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Więc ja Ci pomogę. Masz akwarium 25 L a trzymasz w nim ryby które wymagają zbiornika nawet powyżej 100L , moja propozycja to taka aby oddać te ryby i to jak najszybciej bo je męczysz , jedyne które masz i nadają się do tego akwarium są gupiki ale ja osobiście uważam że dla nich też jest za małe akwarium. Oddaj te ryby , zrób restart jak tak bardzo chcesz , kup roślinek (żywych) i śmiało możesz tam hodować krewetki , bo z rybami to w takim baniaczku nie zaszalejesz.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po prostu bez komentarza. Jedyne co może pomóc tym rybom to szybkie oddanie ich do sklepu gdzie zostały zakupione. Najpierw należało by poczytać podstawy jak prawidłowo założyć akwarium zakladanie-i-utrzymanie-akwarium-kompedium-wiedzy-t6354.html . Przede wszystkim akwarium za małe, wszystkie rybki do oddania. Nie lej żadnej chemii bo to i tak nic nie daje. Poczytaj podstawy zamieszczone na podanej prze ze mnie stronie dopiero zadaj jakiekolwiek inne pytanie. Jak na razie to tragedia!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po prostu bez komentarza. Jedyne co może pomóc tym rybom to szybkie oddanie ich do sklepu gdzie zostały zakupione. Najpierw należało by poczytać podstawy jak prawidłowo założyć akwarium zakladanie-i-utrzymanie-akwarium-kompedium-wiedzy-t6354.html . Przede wszystkim akwarium za małe, wszystkie rybki do oddania. Nie lej żadnej chemii bo to i tak nic nie daje. Poczytaj podstawy zamieszczone na podanej prze ze mnie stronie dopiero zadaj jakiekolwiek inne pytanie. Jak na razie to tragedia!

I nie ma nawet o czym dalej mówić.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość
Ten temat został zamknięty. Brak możliwości dodania odpowiedzi.
 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...