Skocz do zawartości

Nowe akwarium - narazie bez ryb


Rekomendowane odpowiedzi

Witam

 

Trzy tygodnie temu założyłem akwarium. Ok. 60l 60x30x35(dl. szer.wys.). Korzeń, dwa anubiasy(całkiem spore), trzy moczarki, i jakieś rosliny (trzy) których nazwy nie pamiętam, ale wg zapewnień sprzedawcy łatwe w hodowli. Filtr(kaskada FZN-2) działa od drugiego dnia od zalania wodą kranową. Po 48h wlałem 4ml(zgodnie z zaleceniem) BactoActive od tropicala. I tak co tydzień. Dzisiaj mija trzeci - wczoraj zrobiłem małą podmianę wody (10-15l) - tutaj wlałem wodę zdemineralizowaną i dodałem bactoactive. Grzałka ustawiona na 23-24 st. C. Tyle też wskazuje termometr.

 

Mam dosyć twardą wodę, tzn. ok. 18 stopni, dlatego zmiękczam stopniowo wodę. Przy podmianie będę dawał 50/50(kran./demineraliz.)

 

W drugim tygodniu wpuściłem krewetki Amano, niestety trzy musiały wyskoczyć z akwarium.(nie wiedziałem że skaczą teraz już wiem...) Teraz akwa przykryte.

 

Pytanie jest takie. Czy mogę jutro wpuścić 3 otoski i ok. 8 neonków innesa? Czy może już całą obsadę wpuścić? Docelowo 5 otosków i 15-18 neonków, wraz z tymi Amano co mi zostały(czyli 3).

 

Otoski stadne, lecz w sklepie w którym kupuję są ostatnie 3, dostawa ma być pod koniec tygodnia nowa.(czy trzy będą czuły się dobrze czy może za mało?) Neonów nie brakuje.

 

Mam natomiast mały problem z glonami, nie ma tragedii rośliny powinny wkrótce dać sobie z tym radę. - tutaj mają pomóc im otosy.

 

Jeszcze pytanie co do neonów. Wiem, że sprzedawcy i pośrednicy w handlu trzymają je w wodzie średnio twardej i twardej(przeciętnej kranówce), ale neonki lubią miękką. Moje podejście jest takie, że będę stopniowo zmiękczał wodę, aby nie narazić rybek na szok... Dobrze rozumuję? Do tego jak zakwasić lekko wodę? Co polecacie. Sam korzeń wydzielający garbniki nie wystarczy? Ph wody kranowej oscyluje w granicach 7,5.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chemii żadnej, bactoactive to szczepki bakterii nitryfikacyjnych...

 

Mają przyspieszyć i wspomóc start akwarium - wiem o tym. Dlatego po trzech tygodniach dalej bezrybie tam panuje, a tutaj się upewniam czy mogę już bez ryzyka wpuszczać ryby...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To preparat który przyspiesza dojrzewanie akwa. Ten sam efekt można osiągnąć poprzez zalanie i uruchomienie akwa ( bez ryb ). Wtedy gdy akwa działa bakterie same się wykształcają. :)

Nie ten sam efekt. Preparat praktycznie nic nie daje, więc lepiej go nie lać i cierpliwie poczekać te 2 tygodnie.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Właśnie nie mam, a jak patrze ile to kosztuje to nie uśmiecha mi się taki zakup. A z tego co widzę tanie testy są nie dokładne i nie ma sensu ich kupować... Jednak czy testy są faktycznie konieczne? Przy zachowaniu podstawowych zasad utrzymania zbiornika i niewielkiej obsady chyba nie powinno być problemu, tak mi się wydaje. Chyba, że faktycznie warto wydać pieniądze... Ja nie jestem do tego przekonany.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W drugim tygodniu wpuściłem krewetki Amano, niestety trzy musiały wyskoczyć z akwarium.(nie wiedziałem że skaczą teraz już wiem...) Teraz akwa przykryte.

Krewety wyskakują przede wszystkim przy złych parametrach wody.

Otoski stadne, lecz w sklepie w którym kupuję są ostatnie 3, dostawa ma być pod koniec tygodnia nowa.(czy trzy będą czuły się dobrze czy może za mało?) Neonów nie brakuje.

Pytanie jest o tyle bezsensowne, że w sklepie i tak siędzą 3 same. Co za różnica czy siedzą same u Ciebie, czy w sklepie? :lol:

Moje podejście jest takie, że będę stopniowo zmiękczał wodę, aby nie narazić rybek na szok... Dobrze rozumuję? Do tego jak zakwasić lekko wodę?

Lepiej byś rozumował, gdybyś zaczął od mixa demi/ro i kranówki, a nie schodził z bardzo twardej kranówki, która nie jest ok ani dla neonów, ani dla otosków.

Co polecacie. Sam korzeń wydzielający garbniki nie wystarczy? Ph wody kranowej oscyluje w granicach 7,5.

Nie wystarczy.

Darujcie sobie sprzeczki na temat tych biostarterów. Na pewno nie zaszkodzą - to jest pewne. Akwarium pracuje od 3ech tygodni. Pytanie czy mogę wprowadzić już część obsady? Czy też całą.

Akurat ten preparat, to wyrzucanie kasy w błoto i nic nie pomoże. Ponad to, gdy już będą ryby, nie dodawaj tego do podmian. Obsadę zawsze wpuszczamy stopniowo. Na Twoim miejscu najpierw wpuściłbym neony, po tygodniu otoski i tyle kombinowania.

 

Testy - kropelkowe są dokładne i szalenie przydatne, szczególnie dla początkujących. Zakup dużo bardziej opłacalny niż biostartery, ale nie są bezwzględnie konieczne.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...