Skocz do zawartości

czarny mech na liściach


neonek23
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Mam podobny problem. Dopóki ten "mech" osadzał się na korzeniach nie przeszkadzało mi to, wręcz nadawało to takiego uroku i wrażenia naturalności, w sumie w przyrodzie też występują glony. Zaczęło mi to przeszkadzać jak zaatakował anubiasy. Na chwile obecną ten glon wyhamował przyrost, ale jest problem z jego usunięciem ponieważ jest strasznie mocno przytwierdzony do liści.

 

Dodam że dysponuje bardzo mocnym oświetleniem 1,3w/l 12h na dobę a pełną moc 4h na dobę nawożę CO2 z bimbrowni 24h oraz w płynie 1,5 zalecanej dawki dziennej oraz nawóz uniwersalny Profito 1,5 zalecanej dawki dziennej. Akwarium mocno obsadzone roślinami.

 

Ma może ktoś jakiś ciekawy pomysł na usunięcie tego w sposób mechaniczny z lisci roślin tak aby nie uszkodzić ich ani nie zruszyć korzonków roślin?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Krasnorosta można usunąć kwaskiem cytrynowym. Dla roślin twardych takich jak anubias , mikrozorium , bolbitis roztwór to 20g kwasku rozpuścić w 3L wody - rośliny moczyć przez 2-3godziny opłukać i do akwarium. Krasnorosty powinny przybrać kolor żółto-brązowy -znak że już po nich. w ciągu kilku dni same odpadną z roślin

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zwalczanie:

- 3-4 krotne dawki preparatu "CO2 w płynie" powodują uszkodzenie krasnorostów bez negatywnego wpływu na rośliny i zwierzęta w akwarium

- odlanie wody z akwarium i posmarowanie powierzchni porośniętych przez krasnorosty pędzelkiem nasączonym w preparacie ADA Phyton Git

 

Zapobieganie:

Regularne podawanie preparatu tzw. "CO2 w płynie" (równolegle z nawożeniem dwutlenkiem węgla w formie gazowej)

Należy monitorować wodę przy pomocy testów COD, informujących o stopniu zanieczyszczenia wody.

Warto wprowadzić do wody dodatkowe szczepy bakterii nitryfikacyjnych oraz zadbać o regularne nawożenie dwutlenkiem węgla

Zmiękczenie wody do podmian poprzez zastosowanie filtra odwróconej osmozy (RO)

Stosowanie lampy UV w systemie ciągłym, która zabija zarodniki glonów rozprzestrzeniające się w wodzie.

:)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość
Ten temat został zamknięty. Brak możliwości dodania odpowiedzi.
 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...