Jump to content

Choroby Ryb Akwariowych (Dyskowce)

Recommended Posts

Witam, od jakiegoś czasu mam straszne problemy z Dyskowcami (Palety padły) skalary Diamentowe zaraz po nich, pozostały mi 2'wa te które zostały zakupione przy powstawaniu akwarium (2-2,5 roku temu). Choroba jest dość dziwna nie mogę odnaleźć przyczyny choroby jaki i lekarstw - żadne które radził znajomy nie pomogły. Aktualnie od 2 miesięcy nie stosuje nic, do ciekawszych rzeczy inne ryby czują się wspaniale (zbiornik 350l.).

Objawy aktualnie u skalarów:

-Białe przebarwienia na skórze (coś jak pryszcz po jakimś czasie wybucha), przed tym dłuższy czas są białe kropki do złudzenia przypominające ospę rybią;

-Ślady "żywego rozkładu" jednak to po tygodniu jakby znika;

-Białe odchody na pół przezroczyste - próbowałem leczyć na nicienie, została zmieniona również karma dla ryb, lecz wszystko bez rezultatu;

Podobna sytuacja miewała się do Palet (te przechodziły dużo gorzej: Brak Apetytu, Trudności z oddychaniem, brak apetytu), jednak skalarom dopisuje apetyt, mimo tego że widać iż coś jest w jelitach. Stosowałem najróżniejsze środki jednak bez rozeznania choroby mogę jedynie zaszkodzić (rady nie pomagają) więc postanowiłem udzielić się tutaj na forum.

Załączam zdjęcie które jest w fazie początkowej (przypominające ospę rybią).

Dodam że podczas choroby Paletek, skalary (wtedy 2 pary) tarły się co chwile.

Zdjęcie w stadium "pseudo Ospy" (zdjęcie nie jest dobrej jakości robione telefonem, większej ostrości już nie uzyskam):

- CLICK

Będę bardzo wdzięczny za jakąkolwiek pomoc w tej sprawie. Serdecznie Pozdrawiam.

Czy te kropki przypominają wrzody? Następnie pękają i zostaje po nich dziura, która się powiększa, pogłębia? Jeżeli tak to flexibakterioza tz choroba bawełniana. Ostatnio mnie też dopadła-ryba padła. Za późno padła diagnoza, tj jak rybie zrobila się rana.

Leczenie bardzo ciężkie. Ranę/pryszcz smarujemy maścią DETREOMYCYNA. Jest to antybiotyk. Ale jak ładnie się uśmiechnięsz to ci sprzedadzą bez recepty. Bardzo ciężko to wyleczyć. Chyba że objawy są inne niż te co podałem na górze.

Limfocystoza - Lymphocystis. Wirusowa choroba limfocystoza objawia się zmianami nowotworowymi występujących na zewnętrznych powłokach. Istnieje prawdopodobieństwo, że wirus limfocystozy dostaje się do wody wraz z żywym pokarmem lub z pasożytniczymi skorupiakami. Zauważono, że u ryb słodkowodnych choroba ta występuje rzadko, ale przeważnie kończy się śmiercią ryb,Limfocystoza jest

chorobą wirusową i posiada zdolność do infekowania tylko niektórych gatunków ryb, dlatego w przypadku inwazji choroby jedne gatunki padają a inne są zdrowe. Z tego co mi wiadomo nie ma możliwości leczenia tej choroby, zbiornik, w którym stwierdzono chorobę powinien być osuszony i zdezynfekowany. Oczywiście nie jestem pewien na 100%, wywnioskowałem to z opisu objawów które opisałeś, i oby to była jakaś łagodniejsza choroba.

Z tego co Panowie napisaliście wychodzi że mam połączenie tych 2'ch chorób, więc gorzej nie mogłem trafić, mogłem już wcześniej zlikwidować i założyć na nowo. No nic ważne że w końcu wiem co to za dziadostwo, leczyć już nie mam zamiaru prawie pół roku męczyłem się z tym ślepo zgadując co to może być, zauważyłem że w dużej mierze mają to czarne skalary, które z tego co wiem mają większą podatność na nowotwory. Zastanawiam się czy Reszta ekipy zostanie przełowiona do 120litrowego czy niestety całość musi być zlikwidowana z racji że mogłyby być posiadaczami choroby która w ich przypadku nie robi im nic a dla moich przyszłych dyskowców znów zawita.

Ludzie chodujący paletki zawsze każą wyczyścić akwarium w którym były skalary, pozbyć się podłoża i roślin że względu na pasożyty które czesto skalary mają.

U mnie ryba z tą chorobą którą podałem wytrzymała kilka dni. Na innym forum osoba paletkę też trzymała przy życiu kilka dni - chyba 5. Więc jeżeli u ciebie wrzody raz są a później znikają oznacza to że to albo nie jest ta choroba lub ryby są na tyle w dobrej kondycji że same sobie z nią radzą.

Postanowiłem zmienić klimat akwarium, w planach miałem kupno baniaka o pojemności 1-1,5 kubika, który zostanie założony już tylko pod Paletki, tak więc ten zbiornik zostanie przeznaczony na Akwarium Mieszane;). Dziękuje wszystkim za odpowiedzi, postaram się w wolnym czasie zrobić stronę gdzie zaznaczamy objawy ryb a po zakończeniu wyświetli choroby które mają takie objawy, myślę że pomoże to nie tylko mi ale i większości osób ;)

Guest
This topic is now closed to further replies.
 Share

• Create New...