Jump to content

Pomocy!!! Rybki zdychają, nie wiem dlaczego


Recommended Posts

akwarium 60-kilka litrów

dojrzewało tydzień + preparat antychlor

po tygodniu wpuściliśmy rybki: 2x czarna molinezja, 2x gupik 1x skalar 2x welon, 2 mieczyki czerwone

temperatura akwarium 25-26 stopni

grzałka, filtr, pokrywa z lampą, termometr, sporo roślin ale nie wiem jakie.

po jakimś czasie mąż dokupił jeszcze:5 neonków 2 molinezje żółte, albinosa, glonojada i bojownika. "adoptowaliśmy" jeszcze 4 gupiki. wiem, że to o wiele za dużo i dlatego jest plan zakupu drugiego akwarium o ile przestaną rybki zdychać.

 

4 dni temu zdechła 1-sza molinezja. Była cała pokryta białym śluzem. Druga molinezja także ale jeszcze żyła więc mąż pojechał szybko zbadać wodę. Sprzedawca w sklepie stwierdził, że woda jest OK i dał preparat healthosan. drugą molinezję odizolowaliśmy na kilka godzin w naczyniu o większym stężeniu tego preparatu. w międzyczasie jeden z gupików bardzo osłabł. następnego dnia gupik i molinezja były martwe. Co dziwne jedynym objawem u gupika było to że pływał nisko i wolno. Gdy mąż czyścił akwarium stwierdził, że były w nim dwa gupiki jak to określił "w stanie częściowego rozkładu". wczoraj zdechł mieczyk. No i dzisiaj katastrofa: rano reszta gupików zdechła, później mieczyk i dwie molinezje! masakra- niektóre pływają przy dnie, są mniej żwawe niż dotychczas i martwię się. Bardzo proszę o pomoc, żal mi tych stworzeń. Staraliśmy się robić wszystko według instrukcji sprzedawców. Podam może jeszcze jakie preparaty ogólnie były stosowane: ferro-aktiv, bactosan, wspominany wcześniej antychlor i healthosan i aquasafe. woda jest zmieniana 1 raz w tygodniu ok 15 litrów.

Link to comment
Share on other sites

To łącznie ile już to akwarium jest? Z 3tyg? To woda powinna dojrzała już być tak mi się wydaje. Ja dla pewności wlałem szczepy bakterii , ale i tak ryby mi lecą z innego powodu , nie wiem jakiego. A woda na podmiankę była ustana? Filtr czyszczony w wodzie z akwa?

Link to comment
Share on other sites

Filtr zawsze czyścimy w wodzie z akwarium. Akwarium pojutrze będzie miało cztery tygodnie. Woda zawsze jest w wiaderkach 24 godziny z niewielką ilością preparatu antychlor. Policzyłam rybki- łącznie z 5 neonkami zostało ich 14 :( a co z tymi pierwszymi molinezjami które zdechły- były całe oblepione białym nalotem- może to głupie pytanie-przepraszam to nasze pierwsze akwarium- ale może teraz woda jest skażona?

 

Dulle: Pisownia!

Link to comment
Share on other sites

Brak mi sił.

Jeśli odstawiasz wodę na 24 h do podmianki to antichlor jest już zbyteczny. Chemia szkodzi.

Akwa jest przerybione.

Welony wymagają podwójnej filtracji i akwarium minimum 100 l dla jednej ryby 150 dla dwóch. Dorastają one do 30 cm wielkości.

Skalary dorastają do 30 cm wysokości. Potrzebują baniaka minimum 200 l ze względu na wysokość.

Dalej, mieczyki wymagają też większego akwa minimum 140 l.

Najlepszym wyjściem byłoby oddać te ryby, które jeszcze żyją.

Zrobić restart - prawidłowy i wybrać nową, odpowiednią do litrażu obsadę.

Link to comment
Share on other sites

Ten biały "nalot" to zapewne pleśniawka , nie lej tyle chemii do zbiornika bo to nie pomaga a szkodzi , podmień 30-50% wody bez żadnych uzdatniaczy. Jaki masz filtr?

 

P.S- Foto chorych ryb by pomogło.

Link to comment
Share on other sites

Uszykowałam już wodę do wymiany. Robiąc zdjęcia znalazłam kolejną martwą rybkę. Jestem załamana. Mam nadzieję, że zdążę jeszcze uratować jakieś rybki. Nie mam ich gdzie oddać. Mąż pytał w sklepie- też nie chcieli. Zdjęcie molinezji poniżej

Link to comment
Share on other sites

Może zrób ogłoszenie na forum? Nie warto ryb męczyć.

W tej obsadzie i tak ryby będą zdychały z nadmiaru azotanów.

Jakkolwiek znajomość parametrów mogłaby pomóc w tej chwili coś poradzić.

Link to comment
Share on other sites

Nie wiem co badał. W trakcie wizyty padło hasło "test 3 w 1".

 

Do Dulle> Zastanowię się. Temat 2-go akwarium nadal jest u nas aktualny i gdyby było możliwe przechowanie ich gdzieś przez jakiś czas od razu bym się zdecydowała. To nasze pierwsze rybki i nie ukrywam synek bardzo się z nimi zżył.

Link to comment
Share on other sites

Na razie jedyne co możecie zrobić to podmienić wodę.

Ewentualnie dołożyć drugi filtr jako tymczasowe rozwiązanie.

Aha, Welony wolą zimniejszą wodę niż reszta ryb.

Link to comment
Share on other sites

Bardzo, bardzo dziękuję za rady. Mam nadzieję że uda się uratować resztę ryb. Jutro napiszę jak rybki przetrwały noc. Aha- ostatnia sprawa- jutro naleję wodę, którą dziś uszykowałam, czy dodać preparat healthosan, który polecił sprzedawca?

Link to comment
Share on other sites

Myślę, że sytuacja jest już opanowana. W nocy jeszcze 2 rybki zdechły, ale odkąd zmieniłam wodę- od 13.00 widzę znaczną poprawę. Po pierwsze, żadna rybka nie zdechła, po drugie- rybki wyglądają o wiele lepiej- są bardziej żwawe :) Teraz szukamy domku dla welonów skalara i dwóch mieczyków. Po co się mają męczyć. Nie jestem ignorantką- przy zakupie każdej ryby pytałam czy może "mieszkać" z pozostałymi rybkami i podawałam jakie mam akwarium. Niestety okazuje się że ważniejsza jest dobra sprzedaż niż dobro tych stworzonek- ale to już inny temat :|

Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
 Share

×
×
  • Create New...